İnternet Parolam Bloke Oldu Ne Yapmalıyım?

0
131

İnternetin tüm dünyaya yayılması ve gelişen teknoloji sayesinde, bilgisayar, tablet veya cep telefonundan zaman kaybı olmadan her nerede olunursa olunsun her an gerek görülen işlemler artık kolaylıkla ve hızlı bir şekilde yapılıyor. Bu işlemlerin en önemli kısmını İnternet Bankacılığı oluşturuyor. İnternet Bankacılığı, müşterilerin interneti kullanarak tüm bankacılık işlemlerini yapabilmesini sağlayan sistemdir.

Kendi Hesaplarının Bankacısı Ol 

İnternet Bankacılığını kullanarak EFT, Havale, Fatura ödeme, Döviz alım-satım, Vadeli ve Vadesiz Hesapları kontrol etmek gibi birçok işlem sıra beklemeden, bankaya gitme derdi olmadan, yorulmadan basitçe yapılabiliyor. Her banka bu üst düzey güvenliğe sahip sistemi, tüm müşterilerinin kullanımına sunuyor.

Bu uygulamayı kullanabilmek için anlaşmalı olduğunuz banka veya yeni hesap açılacak olan bankaya internet bankacılığını aktifleştirme talimatını vermeniz yeterlidir. Hesaplarınızla alakadar olan banka görevlisi sistemde hesap ayarlarınıza İnternet Bankacılığını tanımlayarak size bir erişim şifresi veriyor. Müşteri numarası veya T.C. numarasıyla verilen şifreyi kullanarak bilgisayar, tablet ve akıllı cep telefonundan dileğiniz zaman internet bankacılığına bağlanabiliyoruz.

Hesap Şifresinden Blokeyi Kaldırmak

İnternet parolanızı üç veya daha fazla sayıda üst üste hatalı girerseniz, parolanız bloke oluyor. Böyle bir durumla karşılaşırsanız telaşa kapılmayın. Parolanız bloke olduğunda yeni parola alabilmek için hesabın bulunduğu bankanın internet sitesinin İnternet Bankacılığı bölümünden PAROLA AL (bazı bankalarda PAROLA YENİLE yazıyor) butonuna tıklayarak, gerekli sorgu bilgilerini girdikten sonra hesabın tanımlandığı cep telefonu numarasına yeni parolanız gönderiliyor.

Parola değiştirmenin bir diğer yöntemi ise anlaşmalı olduğu bankanın iletişim numarasından müşteri temsilcisine bağlanıp, internet bankacılığı parolanızı yenilemek istediğinizi belirterek gerekli sorgulara doğru yanıt verdiğinizde parolanızı değiştirebiliyorsunuz. Blokeyi kaldırabilmenin bir diğer yöntemi ise hesabın açtırıldığı bankaya giderek gişe kısmında görevli banka yetkilisine parola değiştirme talebinde bulunabilirsiniz.

Yorum Yap