İnternetten Kredi Kartı İle Alışveriş Yapmak Güvenli Mi?

1
200

İnternet üzerinden alışveriş yapma alışkanlığı son zamanlarda ülkemize yayıldı. Herhangi bir ev eşyası, elektronik eşya veya 2. el teknolojik ürün satın alınıyor. İnternette alışveriş yapmak güvenlidir, kısmen. Öncelikle alışveriş yapacağınız sitenin güvenilir olması gerek. Yani alışverişleri gerçekleştireceğiniz site hakkında daha önceden bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Tecrübesi olan ve sık sık alışveriş yapan kullanıcılardan bilgi almak size yararlı olacaktır. Alışverişlerde alakasız ürünlerin gönderildiği oluyor. Hiçbir türlü yasal hakkınız da bulunmuyorsa zararlı olan taraf oluyorsunuz. Dikkat etmeniz gereken dolandırıcı sitelere kredi kartı bilgilerinizi vermemek. Özellikle piyasa değerinden oldukça düşük fiyat ile reklam yapan sitelerden uzak durun. Size ürünü hem ucuz hem de güzel bir biçimde anlatırlar. Müşterilerin dikkatini bu tür sahte reklamlarla çeken dolandırıcılar tehlike saçıyor.

Alışveriş Yapılan Sitenin Güveni Nasıl Sağlanır?

Alışveriş gerçekleştireceğiniz site hakkında önce internet üzerinden sitenin ismi ile aratma yapınız. Çeşitli şikayet sitelerinde isimleri geçiyor mu diye araştırıp, kullanıcı yorumlarını okuyun. Satılan ürünlerin piyasa değeriyle ve kalitesiyle olan ilişkiyi kontrol edin. Tabi ki bilgisayar başından ürünün kalitesi pek anlaşılmaz. Resmi alışveriş siteleri ve uzun yıllardır hizmet veren sektörler bu konuda hiçbir güvensizlik sağlamaz. Sitenin adresinin başında http yerine https olmasına dikkat edin. Siteye kaydınızı gerçekleştirirken özellikle sizden kişisel bilgilerinizi az istiyorlarsa ve mail aktifi istenmiyorsa, girmek istediğiniz site güvenilir değildir. Her zaman sağlam olan bir site sizden kişisel bilgilerinizi tam almak ister ve hesabınızın güvenliğini en üst seviyede tutmak için sizden güçlü bir parola kaydetmenizi ister. Böylece başka kötü niyetli kullanıcılar tarafından hesabınıza izinsiz girişin sağlanması engellenir. Site üzerinde çıkan reklamlar da o sitenin kalitesini belirler. Gereksiz ve rahatsız edici reklamlar çıkıyorsa, sitede zaman geçirmeniz pek önerilmez.

1 yorum

  1. Güvenilir bir alışveriş sitesinden yapıldıktan sonra herhangi bir sorun olacağını sanmıyorum. Ama mümkün olduğunca yapmamak daha sağlıklı…

Yorum Yap