IOTA Nedir? IOTA Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

0
177

IOTA Nedir?

Kripto para piyasası ısınıyor. Daha fazla yatırımcı ve teknoloji meraklısı geliştirici devreye girdiğinde, bu yeni teknolojinin popülaritesi artacağı gayet doğal gözüküyor.

Bununla birlikte, şu anda tüm bu dikkat neredeyse tamamen tek bir taşınmaya odaklanmıştır: Bitcoin. Neredeyse hiç kimse, “IOTA kripto para nedir ve IOTA’nın avantajları nelerdir” diye sormuyor.

Bu anlaşılabilir. Sonuçta, Bitcoin kripto paraların babasıdır. Ve patlayıcı büyüme ve komuta pazarı, kendi başına zorlu bir para birimi haline getiriyor. 275 milyar dolarlık bir pazar payı, Bitcoin’in dünyanın en iyi şirketlerinden çok daha değerli olduğu anlamına geliyor.

Bununla birlikte, başlatılmamış olanların (veya yakın zamanda dönüştürülmüş olanın) çılgınlığının arkasında, diğer kripto para birimleri, Bitcoin’i tehlikeye atan çok kolay görünen sorunları çözmek için çabucak çalışıyor. Bu nedenle IOTA (MIOTA) rakiplerinden çok daha başarılı olabilir.

MIOTA Nedir?

“MIOTA Nedir?” Gibi sorularla karıştırılmamalıdır. MIOTA Sadece IOTA’nın sembolüdür ve “M“, “Mega” ya da ticaret için kullanılan temel birimi olan bir milyon IOTA anlamına gelir.

Nispeten bilinmeyen bir para birimi olmasına rağmen, IOTA pazar payı zaten 13 milyar dolardan fazladır. Bu değeri ilk 10 şifrelere koymak yeterlidir. Şu anki fiyatı (bu yazının yazıldığı zaman 5 doların biraz altında), bir çok yatırımcı için biraz daha ilgi çekici gözüküyor.

Fiyatı bir yana, yatırımcılara ve kullanıcılara gerçek değer katan IOTA’nın yeni teknolojisi. Bitcoin ve ortaklığa güç sağlayan blok zincirinin aksine, IOTA / MIOTA, açık kaynak kodlu, dağıtılmış bir defter protokolünden oluşan engellenmemiş bir “Karışıklık” üzerine inşa edilmiştir.

Karışıklık Nedir?

Kripto para birimleri tasarlanıp piyasaya sunulduğundan beri geçen on yılda, geliştiriciler sayısız şikâyete yanıt verdi. Deneysel bir teknolojide bu anlaşılabilir ve birçok blokaj meselesi, daha geniş kullanım yolunda var olan varlıklardır.

Tamamen yeni bir şeyler girin. Tangle nedir? Bu, blok zincir üzerinde bir başka varyasyon olup, direkt asiklik grafiği (DAG) olarak da adlandırılır. Tangle, dairesel kesimler olmadan bağlanan bir düğüm kümesiyle (veya köşelerde) çalışır. (Kaynak: ” IOTA-Nedir, Kim mi “, The Tangler , son 14 Aralık 2017’de erişmiştir.)

IOTA Fiyat Tablosu

IOTA‘nın teknik raporuna göre, karışıklığın kenar kümesi belirli bir şekilde elde edilir: Her yeni işlem iki önceki işlemi onaylamalıdır. Bu, doğrudan veya dolaylı olarak gerçekleşebilir. (Kaynak: ” The Tangle “, IOTA, 1 Ekim 2017.)

Bu temel olarak blokçudan farklıdır. Bitcoin‘in üzerine kurulu olduğu bu sistem, muazzam miktarda bilgi işlem gücü ve elektrik kullanarak işlemleri doğrulayan madencilere güveniyor (bu arada 160 ülkenin bir araya getirdiği elektrik miktarı daha fazladır).

Madenciler onayladıkları blok sayısına bağlı olarak ödüllendirilir. Ancak, ağ tıkanıklığı ne kadar yüksek olursa, ücretler o kadar yüksek olur. Şu anda, sözde bloklar darboğazda, harç giderek işlem sürelerini azaltmakta.

Her bir işleme dayanan Tangle, aynı ağdaki diğer iki kişiyi doğrulamak için madencilerden, bloklardan ve tıkanıklıklardan kurtulur.

IOTA’yı kim kurdu ve neden?

Bitcoin’in kullanıcı tabanı (ve fiyat) büyüdükçe, yalnızca dikkat çeken yatırımcılar değildi. Serguei Popov gibi geliştiriciler de heyecanla izlediler. Bitcoin’in yeni gelişimi, ona blokcheain teknolojisinin gerçek dünyadaki değerini ve eksikliklerinin tamamını gösteriyordu. Bu konular, IOTA’nın neden yaratıldığının önemli bir bölümünü oluşturdu.

Serguei Popov’un şikayetlerinde önce ücretler çıkıyordu. Her Bitcoin işleminde bir maliyet, hatta çok küçük alımlar yapılır. Bu, mevcut sistemde mikro işlemlerin mali açıdan uygulanabilir olmaması anlamına geliyordu. Ve bu ücret sistemini kaldırmak blokaj zincirinde kolay olmayacak, çünkü doğrulama altyapısının temel teşviği oluyor.

Dr. Popov, doktora Matematikte, çözümü yaratmak için David Sønstebø, Sergey Ivancheglo ve Dominik Schiener ile bir araya geldi. Matematik, Popov tarafından Ivancheglo ve Schiener’in kodları yazdığı düşünülüyordu. Sønstebø tüm projeyi yönetti.

Aralık 2015’te yeni simgeyi birlikte başlattılar. İncil terimlerinde, beyaz kağıt, “Karışıklığın başlangıcında, tüm belirteçleri içeren bir denge bulunan bir adres vardı” diye açıklıyor. Bir “başlangıç” işlemi kullanarak, bu belirteçler daha sonra diğer kurucu adreslerine gönderildi. (Kaynak: Ibid.)

Sonuçta, IOTA nedir? Bu, blokçunun ölü alevi içermeyen bir simge sistemi. Kripto topluluğunun çoğunun sahip olduklarını henüz bilmediği bir soruna yönelik zarif bir çözüm dışında, IOTA madeni paralar nedir?

Madenciği olmayan ve parasal bir ödülün bulunmadığı bir sistemde, gelecekte belirteç yaratmayı düşünmek için hiçbir neden yoktu. Ortaya çıkacak olan tüm IOTA belirteçleri o tekil an içinde oluşmaya başladı (toplam 2.779.530.277.761). Para arzının tamamı crowdsale katılımcılarına dağıtıldı ve 1,337 Bitcoins kalkınma için kaldırıldı.

Madenciliğin geleneksel teşvik modeli olmaksızın IOTA, toplumunun iyi niyetine dayanıyor. Almanya’da kayıtlı bir kar amacı gütmeyen kuruluş olarak, IOTA destekçileri, projeye kaynak ve saatlerce bağışlar.

IOTA diğer kriptolara göre nasıl farklı?

Onun anlayışından, IOTA ücret eksikliği yüzünden Bitcoin’den ayrıldı. Fiyatlara sabitlenmiş olarak, Bitcoin işlem maliyetleri çılgınca değişebilir. Bittrüksiyon ağı, sadece dört işlemi bir an önce halletmekle mücadele ederken, ücretleri Aralık ayında patladı.

Kasım ayında ortalama ücret 6,00 dolardı. Bitcoin’i küçük öğeler (öğle yemeği gibi) satın almak için uygun bir para birimi haline getirmek zaten çok pahalı. Ancak, tek bir Bitcoin fiyatının 10.000 ABD doları ve daha sonra 15.000 ABD doları olması nedeniyle ortalama ücret de 20.00 dolara inmeden önce bir noktada 26.00 USD’ye yükseldi.

IOTA’nın Faydaları

  • Daha ucuz
  • Daha hızlı
  • Daha ölçeklenebilir

Daha ucuz

Ücretler yemekten daha fazlasını gerektirir. Oluşturan Popov, Sønstebø ve diğerleri için, bilgisayar sistemleri arasında her geçen gün gerçekleşen “mikro” işlemlerin sayısındaki artıştan daha önemli bir potansiyel gördüler.

Sözde Internet İnternet’in geliştirdiği gibi ( Amazon.com, Inc.’in  “Alexa”, yani artık  Juicero’nunmeyve suyu üreten makineleri veya akıllı telefon uygulamasıyla yıkanmış İnternet bağlantılı bir tuvaleti düşünün) Sønstebø ve onun ekip, her türlü işlem ücretinin büyük bir engel olacağını fark etti. Ancak, Tangle ile ücretler bir teşvik sistemi olarak gereksizdi. (Kaynak: ” MIOTA Madeni Nedir? “, Invest Alt Coins , 20 Temmuz 2017.)

İlk bakışta, bu önemsiz gibi görünebilir. Ancak Şeylerin İnternetinin kendi muazzam potansiyeli var. Alphabet Inc  (başka bir deyişle Google olarak da bilinir ), Nest’i (bağlı dadı camları ve diğer aygıtların yaratıcısı) 3.0 milyar dolara satın aldı.

İnternetin Şeyler pazarının, on yılın sonuna kadar 100 milyar doları aşması bekleniyor (20 milyar cihazla).

Karışıklık üzerine kurulmuş bir kar amacı gütmeyen kuruluş olarak, IOTA‘nın diğer blok tabanlı para birimlerinin paylaşmadığı pek çok avantajı vardır. İşlem masraflarının olmaması, düzenli kullanım için güçlü bir teşviktir ve bu da BitcoinLitecoin ve diğer blok altın para birimlerinin başaramayacağı bir şekilde IOTA‘yı ana akıma itebilir .

Daha hızlı

IOTA, makinadan-makineye mikro-işlemler için güvenli, hafif bir mekanizma olarak bile, çok hızlı hareket etmek üzere gerçek zamanlı olarak tasarlanmıştır. Bu şekilde, Şeyler İnternetinin tamamı için geçerli para birimi haline gelebilir.

Yavaşlama darboğazı olmadan, DAG Karışıklık sadece daha ucuz değildir; önemli ölçüde daha hızlı ve ölçeklenebilir. IOTA’ya karşı Bitcoin veya IOTA’ya karşı Ethereum’u karşılaştırırken , yavaş işlem sürelerini görmezden gelmek imkansızdır. Bu belirteçler için, daha fazla kullanıcı hayal kırıklığı demek.

IOTA’nın akran tabanlı karışıklık sistemi sayesinde, ağdaki kullanıcılar arttıkça, her işlem daha hızlı şekilde işlenir. Teorik olarak, bu sonsuz ölçekli ve sonsuz kullanıcılara izin verebilir.

Daha Ölçeklenebilir

Engelin blok zincir üzerindeki engin potansiyeli dikkat çekti ve bazı önemli müttefikleri IOTA tarafına getirdi. Son zamanlarda, IOTA 20 değişik kuruluşla yeni bir ortaklık gerçekleştirdiğini açıkladı. Birlikte, Things of Internet için kamuya açık bir veri pazarını başlatacaklar.

Hedef, daha fazla paylaşımı kolaylaştırmak ve verileri güvenli ve güvenli bir şekilde para kazanmaya yardımcı olmaktır. Ortaklar, Accenture Plc , Microsoft Corporation ve Bosch gibi küresel devleri içerir .

Yeni ortaklığın haberi IOTA’nın fiyatını hemen hemen% 30 arttırdı. “IOTA nasıl farklı?” Sorusunun yanıtı yatırımcılar için değerli görünüyor.

Diğer Faydalar

Bu karıştırmada bazen kaybolan bir diğer özellik de Bitcoin madenciliğinin çevresel etkisidir. Bu yıl (29 Kasım itibarıyla) Bitcoin madeninde 29 trilatt saatten fazla elektriğin kullanıldığı tahmin ediliyor. Bu, İrlanda’nın aynı dönemdeki tüketiminden daha fazla, 25 TWh. İrlanda’nın nüfusu neredeyse beş milyon. (Kaynak: ” Bitcoin Madencilik , Afrika’da İrlanda ve En Ülkeleri İçeren 159 Ülkeyi Daha Fazla Elektrikle Gerçekleştiriyor , En Sonunda 14 Aralık 2017’de erişilen” Power Compare).

Böyle büyük bir domuz yığını sadece muazzam ölçüde pahalı değildir; neredeyse her bir ulusun iklim değişikliği ile mücadele için bir anlaşma imzaladığı bir dünyaya israf geçti. Çevreye duyarlı bir dünyada IOTA’nın Tangle’ın daha parlak bir rolü olması mümkündür.

Karmakarışık da rakiplerinin önünde koymak bazı diğer yerleşik özellikleri vardır. Kullanıcıların çevrimdışı durumdayken işlemleri kolaylaştırmasına olanak tanır. Bu, IOTA’nın güvenilir bir İnternet bağlantısı olmaksızın uzak bölgelerde veya yerlerde kullanılabileceği anlamına gelir. Bu, zaman duyarlı olmayan Şeyler görevleri için özellikle önemli olabilir.

İşlem ücreti, üstün teknoloji ve sonsuz ölçeklenebilirlik olmaksızın, IOTA avantajlarının listesi önemlidir. Çığır açan IOTA şifreleme olasılığı Şeyler İnternetinin omurgası ve dijital ticaret için yeni bir yol olabilir.

Yorum Yap