İran Merkez Bankası Kripto Paraları Engellemek İstiyor

İran Merkez Bankası, kripto para birimlerini resmi para birimi olarak tanımadığını ve hiçbir şekilde işlem yapmadığını belirtti.

0
99

İran Merkez Bankası, kripto para birimlerini resmi para birimi olarak tanımadığını ve hiçbir şekilde işlem yapmadığını belirtti.

Yakın tarihli bir açıklamada, merkez bankası kripto para birimlerindeki satış ve işlemlerdeki rolüyle ilgili raporları asılsız olarak reddetti.

Merkez bankası, İran gazetesinin internet sitesinde yayınlanan bir raporda, “Dijital para birimlerinin olağanüstü dalgalanmalarının yanı sıra pazarlama ve piramit şebekesi aracılığıyla yürütülen rekabetçi ticari faaliyetlerle bu para birimlerinin pazarını güvenilmez ve riskli kılıyor” dedi .

Merkez bankası, İran vatandaşlarını, sanal para piyasalarının geçici piyasalarına yatırım yapmanın yüksek riskleri konusunda “finansal varlıklarını kaybedebilir” diyerek uyardı.

İran Merkez Bankası, İran’da kripto para birimlerini kontrol etmek ve önlemek için yeni bir mekanizma geliştirmek için diğer kurumlarla işbirliği yaptığını açıkladı.

İran’ın BİT Büyümanı olan Mohammad-Javad Azari Jahromi Çarşamba günü İran’ın Posta Bankası’nın BİT bakanlığı tarafından denenmesi gereken yerel olarak geliştirilmiş bir kriptokrasi üzerinde çalıştığını açıkladı.

Bitcoin, şifreleme ve dünya çapındaki ödeme sistemidir. İlk merkezi olmayan dijital para birimi. Anlayışı eşler arasıdır ve işlemler, aracılar olmaksızın kullanıcılar arasında doğrudan gerçekleşir.

Bu işlemler, kriptografi kullanılarak ağ düğümleri tarafından doğrulanır ve blok zincir adı verilen bir kamuya açık dağıtılmış defterde kaydedilir.

Yorum Yap