ISO 50001 Belgesi Ne İşe Yarar?

0
156

Enerji yöntemin sistemi olan ISO 50001 belgesi için bazı gerekli şartlar bulunur. Bunlar: genel şartlar, yönetimin sorumluluğu, enerji politikası, enerji planlaması, uygulama ve işletim, kontrol etme ve yönetimin gözden geçirilmesi olmaktadır. Elektrik enerjisi en çok kullanılan ve kontrolsüz bir şekilde tüketilen bir enerji kaynağıdır.

Elektrik enerjisinin kontrolsüzce kullanılmasının ve neticede elektrik kayıplarını önlemenin bir yolu bulunmaya çalışılmış ve sonucunda ISO 50001 sertifikası ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda bu sertifika ile yükselen faturalarla baş etmenin yolları da aranmıştır. Kurum ve kuruluşların bahsi geçen nedenlerle ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemleri standartlarına göre hareket etmeleri ilk tercihleri halini almıştır.

Ne İşe Yarar?

Bu belge ile mevcut enerji kullanımı etüt edilmekte, elektrik enerjisinin en çok kullanıldığı alanlar tespit edilmekte, personellerin enerjiyi doğru kullanmaya teşvik edilmesi gibi alanlarda bilgilendirme sağlanır. Belli bir enerji kullanımı doğrultusunda yasal şartları takiben kurum ve kuruluşlara enerji etüdü yaptırma zorunluluğu getirilmiştir. Bu belgenin alınması uluslar arası alanda akredite olmuş firmaların denetimi ile mümkündür.

ISO 50001 Sertifikası

Akredite kuruluşlarından ISO 50001 sertifikası alınarak mevcut elektrik enerjisi sisteminin performansı tarafsız olarak değerlendirilir. Böylece yalnızca yükselen enerji faturaları kontrol edilmez. Bu alanda ki rakip firmaların da bir adım önüne geçilebilir. Bununla birlikte firmalar elektrik enerjisini kontrollü bir şekilde kullandıkları için bu konuya duyarlı müşterilerin de dikkati çekilebilir.

5000 TEP üzerinde ki kuruluşlar yasal şartlar dahilinde enerji etüdü yaptırmak zorundadırlar. Daha küçük ölçekli firmalar ise elektrik enerjisi kullanımında kontrollü davranılması için ‘’ Elektrik Enerjisi Projesi ‘’ kapsamında desteklenirler. Akredite olmuş firmalar kurum ve kuruluşların ISO 50001 sertifikasına sahip olmaları için onları tarafsız bir şekilde denetler ve firmaların belgelenme gereksinimlerine cevap verir. Profesyonel denetçiler, teknik uzmanlar, eğitmen kadrosu ve kaliteli hizmet politikası ile çalışan akredite olmuş firmalar ISO 50001 sertifikasını almak isteyen firmalara bu konuda destek olmaktadır.

Bu sertifika ile enerji kullanımının etüt edilmesi, elektrik enerjisi kullanımın hangi alanlarda daha fazla yapıldığının tespit edilmesi, enerjide verimliliğin sağlanması için enerjinin en çok kullanıldığı alanların revize edilmesi gibi bir çok alanda kontrol sağlanır.

Yorum Yap