İstiridye Mantarı Yetiştirerek Para Kazanmak

2
289

Bu mantar çoğu mantar çeşidine göre yetiştirilmesi daha basit ve iş yükü çok olmayan hem hobi hem de iş olarak yapılabilecek bir oluşumdur. Hem de tadı ete en yakın mantar olarak ta bilinir. Bu iş hem evin bir odasında, hem de varsa ideal bir tarla-bahçe gibi kapalı mekân konumlandırabileceğiniz bir arsada size büyük bir katkı sağlayacaktır. Ülkemizde şimdilik yeterli üne kavuşamamış olmasının dışında belli bir birikmişe gereksinimi bulunmaktadır bu iş yükünün. Çünkü üretim aşamasından evvelce üretim bölümünde ki nem-ısı-ışık ve havalandırma gibi dört adet kilit noktamız bulunmaktadır. Bunlardan birisi olmadığı ya da eksik bulunduğu vakitte üretim ve verimde gözle görülür kayıplar yaşanır.
Birçok mantarın aksine üretimde kimyasala gereksinim duyulmaz. Sadece SU ve buna eşlik eden doğru bir IŞIK sistemi ve olmazsa olmazımız NEM ve HAVALANDIRMA dörtlüsü size nakit imkânı sunar. Ülkemizde konusu ile alakalı ün yapmış bir kaç marka şüphesuz var. Yazımın sonucunda linkleri ekleyeceğim. Bu markalar size üretim sahanızda ki bütün donanımı ve ham maddeyi mümkün kılabilecek kapasitede markalardır. Hem de buna benzer yatırımlarda KOSGEB, Mikro Krediler ve İl/İlçe Ziraat Odaları gereken fonu sağlayabiliyorlar. Bu prosedürü evin bir evresinde yapmak dilerseniz diye ufak ufak içeriği anlatmak isterim.
İki terim üstünden ilerleyelim. Kompost ve Misel.
1) Misel: Mantar tohumuna verdiği isimdir.
2) Kompost: Mantar üretiminin uygulanacağı özel karışımlı saman ile kuru ot ya da özel üretim mantar pamuğudur. Bir başka söyleyişle de üretimin uygulanacağı toprak diyebiliriz. Ama bu üretimde toprak kullanmıyoruz.
-Birçok marka bundan sonra size kompostu ve miseli hazır olarak satabilecek durumdalar. Elbette istek ederseniz kendi kompostunuzu da evde hazırlayabiliriz. Detaylar metnin sonucunda…

Ekimi gerçekleştirdikten 3 ay sonucunda yavaş yavaş hasat mevsiminiz başlar. İlk 30 gün kuluçka, ikinci 30 gün sarım süreci sonucunda ki son 30 günde: evvelce pinler yani mantar kafalarının ilk durumu çıkar, sonrasında pinler üst üste artar ve katları belirginleşmeye başlar. Bundan sonra ki süreçte büyüyen mantarlarınız karşısında hem mutlu olur hem de kazanmaya başlarsınız.
Bu tarz işlerde bundan sonra devlet bayanlara daha büyük destek vermekte. Başvurunuz sonucunda onaylanırsa sahip bulunduğunuz arsa üstüne sizin isminizi ve markanızı verebileceğiniz bir üretim tesisi alakalı şirketiniz doğrulusunda yapılıyor. Artık üretiminden ve satışından tamamiyle sizin mesul bulunduğunuz ve kazancı yüksek bu işleyiş sizin ellerinize bakıyor. Vermiş bulunduğum linklerde ki haberleri okursanız kesinlikle neyi kastettiğimi idrak etmiş olursunuz.
Hem de bu işe başlamadan evvelce bu mantar nedir, neye benzer, nasıl yetişir, yapılabilir miyim şeklinde amacıylaizde şüphe ve kanaat varsa çoğu marka bundan sonra evde yetiştirme ve hobi kitini size satabiliyorlar. Size kuluçkası bitmiş ve sarım döneminde ki mantar üretim paketini gönderiyorlar. Sadece derli toplu ve yeterli şekilde günlük olarak vereceğiniz su ile evinizin bir köşesinde size ait mantarların yetiştiğini göreceksiniz.

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

Belirtmeden geçemeyeceğim. Bu iş evde yapmaya çok elverişli olmasa da kent merkezi dışında yaşayan, kazalarda ki daha uzak noktalar da hayatını devam ettiren insanların daha rahat uygulayacağı bir iş çeşididir. Evde yapılamaz diye katı bir madde yok fakat odanızın alacağı kompost miktarı arttırılamayacağı amacıyla size beklediğiniz kazancı sağlamaz. Yani daha da açıklayacak olursak 100 metre karelik bir alana kurdurduğunuz mantarhane ile evinizin 2 metrekarelik bölümünde yapmış bulunduğunuz üretim, verim ve nitelik bazında değişiklik gösterir.

Kazancım olmaz diye kaygı yapamayın. Evinizin bir odasında yetiştirdiğiniz mantarları ister bakkalınıza bırakın o satsın, dilerseniz de manavınıza. Olmadı kendiniz çıkıp satın.
Kompost üretimi, misel ekimi gibi işlemlerle uğraşmak istemezseniz markalar size hazır şekilde miselli kompostun tedariğini sağlayarak size yalnızca üretim bölümünü bırakırlar.
Ancak hatırlatmakta yarar var;

Bu iş amacıyla lüzumlu ortamın: ısısı, ışığı, nemi ve havalandırması olmaz ise yapmış bulunduğunuz onca emek ve yatırım çöpe gidecektir. Biz size bu yazımızda bu tür bir iş imkânını tanıttık. Detaylarını öğrenmeden lütfen üretime girmeyin alçakta ki linklerde üretim ile alakalı detayları bulabileceğiniz linkleri bıraktık. İsterseniz bir göz atın. Çünkü sıfır bilgi ile yalnızca kendimizi heveslendirmiş ve nakit kayıbına ulaşmış şekilde buluruz. O yüzden yeniden belirtiyorum lütfen lüzumlu bulguyu firmalar ve sitelerinden edinmeden bu işe teşebbüs etmeyin zira alacağınız risk sizin zararınıza olur.

Sizde istiridye mantarı yetiştiriciliği yaparak ek gelir elde etme veya geçiminizi sağlamak istiyorsanız aşağıdaki siteler size yardımcı olacaktır;

1) http://www.istiridyemantari.net
2) http://www.huzurmantar.com
3) http://www.hayger.com
4) http://www.hieramantar.com

 

2 Yorum

  1. Bu fikir gerçekten yaratıcı. Benimde kuzenim bu işten iyi para kazanıyor. Sizlere önerim maddi imkanınız varsa başlamanızdır.

Yorum Yap