İsveçliler 1.8 Milyarlık Turkcell Hissesi Sattı

0
55

Telia Company bağlı ortaklığı Sonera Holding BV, 155 milyon adet Turkcell Etkileşim Hizmetleri hisse senedini hisse başına 11,45 TL fiyatla satmak amacıyla anlaşmaya vardığını duyurdu.

Telia’dan oluşturulan yazılı bildirime göre hisse senetlerinin satışından 1.8 milyar TL (4 milyar 426 milyon SEK) gelir elde edildi.

Yapılan satış ardından Telia Company’nın Turkcell’deki direkt olarak payı yüzde 14’ten yüzde 7’ye indi. Telia’nın Turkcell’de dolaylı payı ise yüzde 24 seviyesinde. Hisse satışı ardından da Telia Company, Turkcell’in en büyük hissedarı olmaya devam edecek.

Telia Company Başkanı ve CEO’su Johan Dennelind yaptığı açıklamada, “Bizim Turkcell’deki direkt olarak payımızın Turkcell Holding’de yaşanan kilitlenmeye tesiri olmayacak ve stratejik bir çözüm getirmeyecek. Kurumsal idaresi tekrardan meydana getirmek ve şirket amacıyla cazip sermaye idare siyasetini tekrardan tesis etmek amacıyla Turkcell’de hissedarlığımıza çözümler bulmak amacıyla bıkıp usanmadan çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

CEVAP VER