Konut Kredileri

1
288

İnşaat sektöründeki hızlı büyüme her gün birçok insanı ev sahibi olmak için teşvik ediyor. Ancak ev satın alma konusundaki maddi yetersizlikler nedeniyle birçok kişi bu hayalini ertelemek zorunda kalıyor. Bankaların ev sahibi olmak isteyen kişiler için sundukları uygun faizli ve uzun ödeme süreci olan ev kredileri sayesinde, isteyen herkes kolaylıkla ev kirası öder gibi ev sahibi olabiliyor. Hayalinizdeki eve sahip olabilmek ve uygun faizli banka kredisi kullanabilmek için şu konulara öncelikli olarak dikkat etmeniz gerekmektedir;

 

– İyi bir kredi notu; Bankaların gözünde finansal karneniz olarak ta adlandırabileceğimiz kredi notu, konut kredisi kullanabilmeniz için aranılan ve istenilen ilk özelliklerin başında gelmektedir. Banka ödemelerinizi düzenli yapmışsanız, mevcut hesaplarınızda dolaşımdaki para oranı fazlaysa, belli bir birikiminiz varsa ve bu şartlardan bir kaçını sağlıyorsanız iyi bir kredi notuna sahipsiniz demektir.

 

– Belli bir birikim; Konut kredisi kullanmak isteyen kişiler, satın alacakları ev tutarının belli bir oranını kredi olarak kullanabilmektedirler. Kalan tutarı kendileri tamamlamakla yükümlüdürler. Bu sebeple evin değerinin ortalama %30-%40 oranında bir kısmını ödeyebilecek finansal durumunuzun olması gerekmektedir.

 

– Uygun banka tercihi; Size en uygun faiz oranlarını ve ödeme sürelerini seçerken öncelikli olarak çalıştığınız banka ile görüşmek size oldukça fazla avantaj sağlayacaktır. Bankalar kendi müşterilerine kredi imkânlarında daha fazla kolaylıklar sağlamakta, bazı şartlarda tolerans edebilmektedirler. Eğer mevcut bankanızın faiz oranları çok yüksekse diğer bankaların konut kredileri ile ilgili detaylı bir araştırma yaparak, bütçenize en uygun ve ödeme süresi size en çok uyan banka ile de anlaşarak konut kredisi kullanabilirsiniz.

 

Faiz oranları ile ilgili diğer bir önemli konu ise piyasa ve ekonomiyi takip ediyor olmanızdır. Ekonomideki gelişmeler, enflasyon oranları, döviz dalgalanmaları gibi konular faiz oranlarını etkileyen en önemli faktörler arasında yer almaktadır.

1 yorum

Yorum Yap