Konut Kredisi ile Alınan Ev Satılabilir Mi?

2
217

Konut kredisi, bankaların müşterilerine en çok kullandırdığı kredi türlerindendir. Uzun vade süresi, uygun faiz oranları ile müşterilerine kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı sunarlar. Konut kredisi ile ev alan müşteri, kredisinin son taksitini ödeyene kadar evin sahibi krediyi kullandıran bankadır. Müşteri konut kredisini bitirdiğinde banka evin üzerindeki ipoteği kaldırır. Banka ipoteği kaldırmazsa müşteri bankaya yazılı dilekçe ile müracaat ederek ipoteğin kaldırılmasını talep eder. Müşteri, evin üzerindeki ipotek kalktığı an itibarıyla gerçek anlamda evin sahibi olur. Konut kredisi ile ev alan müşteri olumsuz bir durumla karşılaşırsa evini üç farklı yolla satabilir.

Tarafların Anlaşarak Kredinin Bedelinin Nakit Olarak Ödenmesi

Konut kredisi ile ev sahibi olan satıcı kredi bitmeden evini satmak isterse alıcı ile anlaşabilir. Alıcı üzerinde ipotek olan evin kredi bedelini nakit olarak öder. Satıcı ile anlaşmalarına göre evin bedeli kredi tutarından fazla ise alıcı aradaki farkı satıcıya öder. Evin bedeli kredi tutarından az ise satıcı aradaki farkı alıcıya öder ve tapu işlemleri gerçekleşir. Bu işlemlerde satıcı ayrıca konut kredisinde erken kapatma cezası (kredi bedelinin %2’si) öder. Konut kredilerinde en çok tercih edilen yöntemdir.

Tarafların Anlaşarak Gizlilik İçerisinde Satış Yapılması

Bu yöntemde alıcı ve satıcı kendi aralarında anlaşarak bankaya bilgi vermeden tapu işlemlerini gerçekleştirebilir. Çok tercih edilen bir yöntem olmamasının sebebi konut üzerindeki ipoteğin kalkmamasıdır. Bu işlem sonunda konut tapu kayıtlarında alıcıya banka kayıtlarında satıcıya ait olarak görünür.

Tarafların Anlaşarak Durumu Bankaya Bildirmeleri

Alıcı ve satıcı aralarında anlaşarak evin satışının yapılması istemlerini bankaya iletirler. Banka satıcının kredisini kapatır ve alıcı için yeni bir kredi açar. Sonrasında tapu işlemleri gerçekleşir. Burada dikkat edilmesi geren husus, alıcının faiz oranı ile satıcının faiz oranın farklılık gösterebileceğidir. Güvenilir bir yöntem olması sebebiyle tercih edilir.

2 Yorum

  1. Evet 1 yıl önce bir müteahhitile anlaşıp konut kredisi ile aldığımız ödemesi devam eden evi sattık olaylar yazdığınız gibi gerçekleşti. Tarafların Anlaşarak Kredinin Bedelinin Nakit Olarak Ödenmesi şeklinde yapmıştık.

  2. Konut kredisi ile biz de çok yakında ev sahibi olacağız. Oldukça mantıklı bir şekilde anlaşmamızı yaptık sonrasında da ev sahibi olma yolunda ilerledik. 12 ay sonra ev tamamen bize ait olacak.

Yorum Yap