Kredi Alma İhtimali Nasıl Yükseltilir?

Hemen hemen tüm bankaların, kredi talep eden müşteride aradığı en temel özellik kredi notunun istenilen düzeyde olmasıdır.

0
215

Hemen hemen tüm bankaların, kredi talep eden müşteride aradığı en temel özellik kredi notunun istenilen düzeyde olmasıdır. KKB ile hayata geçirilen Findex ile kredi notunun önemi artmıştır ve kredi notu istenilen seviyenin altında olan müşteriye talep edilen kredi (özel bir durum olmaması halinde) verilmemektedir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunun düşük olması, o banka ile çalışan müşterinin hesap işlemlerinde ya da banka ödemelerinde aksamalar olduğu anlamına gelir. Bu aksamaların en asgari düzeye indirilmesi ya da tamamen beklenilen hale getirilmesi, kredi notunu yükselten en temel husustur. Kullanılan kredi ya da kredi kartındaki geri ödemelerde yaşanan aksaklıklar kredi notunu düşüren en temel sebeplerdir.

Kredi Yapılandırması

Tek bankadan kredi çekilmiş ve aylık ödeme zor hale gelmiş ise, banka yetkilileri ile görüşme sağlanarak, mevcut kredi gelire göre yeniden düzenlenerek, ödemede kolaylık sağlamak için yapılandırma yapılır.

Ayrı Ayrı Bankalardaki Kredileri Tek Bankada Toplama

Ayrı ayrı bankalardan çekilen krediler için, en uygun faiz oranını sunan bir bankadan ” Borç kapatma kredisi ” adıyla yeniden kredi çekilerek, tüm kredilerin bir bankada toplanması ve kredinin en uygun ödeme şekli ile yeniden taksitlendirilmesi geri ödemede kolaylık sağlar. Ödemede zorluk çekilen kredinin yapılandırılması ya da ayrı ayrı bankalardan çekilen kredilerin tek bankada toplanarak, kişinin kendi bütçesine göre yapılandırması, kredi ödemesinin düzenli olarak yapılmasını sağlar ve buna bağlı olarak kredi notu hızla yükselir. Kredi ödemelerinde otomatik talimat verilmesi halinde, taksit kesim günü mevcut hesap bakiyesinden otomatik alınır ve bu da ödemelerdeki düzen nedeniyle kredi notunun yükselmesini sağlar. Ödemelerde yaşanan bir günlük gecikmenin bile kredi notu üzerinde olumsuz etkiye ve notun düşüşe geçmesine neden olur. Yükselen kredi notuna bağlı olarak, bankaların en temel özellik olarak benimsediği ve baz aldığı kredi notunun istenilen seviyede olması, kredi alma ihtimalini yükseltir.

Yorum Yap