Kredi Başvurusunu Nasıl İptal Ederim?

0
212

Kredi kullanmak isteyen bireylerin bankaya kredi müracaatında bulunmaları gerekmektedir. Doldurulan kredi müracaat formu banka doğrulusunda incelenmekte ve ideal bulunması halinde onaylanmaktadır. Fakat birtakım hallerde ilk başta kredi kullanmak istiyorum diyenlerin daha sonradan bu kararından vazgeçmesi mümkün olabiliyor. Peki, kredi müracaatı iptali nasıl yapılır?

Kredi Başvurusu Nasıl İptal Edilir?

Kredi müracaatında tespit edilen bireyin bu müracaatdan vazgeçmesi halinde kredi iptali yapma hakkı da bulunmaktadır. Kredi müracaatını iptal etmek isteyen bireylerin genellikle ekstra bir atılım yapmalarına lüzum yoktur. Yani bireyin kredi onayı aldıktan sonra krediyi kullanmaktan vazgeçmeleri halinde bankaya giderek krediyi kullanmamaktır. Fakat kredi sözleşmesi imzalandıktan sonra kredi kullanmaktan vazgeçmek istemeleri halinde bankanın bu halde kredi masrafı talep etmesi söz hususu olabilir. Fakat kredinin zorla kullandırılması gibi bir hal katiyen söz hususu değildir.

Onaylanan Kredi İptal Olur Mu?

Ön onay alınmış kredi paketlerinde de iptal prosedürü yapılabilir. Bu işlemlerde kredinin ön onay alması halinde bankanın bilgilendirilmesi gibi bir mecburilik yoktur. Sadece bireyin krediyi kullanmak amacıyla ileri işlemleri yapmaması yeterlidir. Zaten banka müşteri temsilcisi bir vakit sonra sizi arayarak kredi müracaatnuzu hatırlatacaktır. Bu görüşmede kredi kullanmaktan vazgeçtiğinizi söylemeniz halinde banka kredi iptali yaparak prosedürü tamamlayacaktır.

Yorum Yap