Kredi Borcu 1 Gün Gecikirse Bir Şey Olur Mu?

1
167

Kredi ödemesinin geç yapılması durumunda yaşanabilecek olumsuzluklar, gecikmenin zamanına göre değişiklik göstermektedir. Kredi ödemesinin 1 gün gecikmesi halinde büyük bir sorun yaşanmayacaktır, fakat bu gecikmenin sürekli olarak devam etmesi, bankada kredi notunuzun düşmesine sebebiyet verecektir. Kredi notunun kredi alma sırasında ilk bakılacak olan etkenlerden birisi olduğunu biliyorsunuzdur. Bu yüzden kredi notunuzun düşmesine sebep olacak şeylerden kaçınmakta fayda olduğunu belirtelim.

Kredi borcunun ertelemesi 1 gün geciktirilirse ne olur sorusu ödemesini geciktirenler için sıkça sorulan sorular arasında yer alıyor. Bu sebepler kredi ve kredi kartı borçlarınızın ödeme zamanlarını iyi takip ederek geciktirmeden yapmanız gerekmektedir.

Kredi Gecikmesinin Sebepleri Nedir?

 • Kredi gecikmesinin en önemli sebeplerinden birisi yanlış yapılan ödeme planlarıdır. Aylık bütçe planlamalarını bozacak değişiklikler ve dalgalanmalar kredi ödemesinde gecikmelere sebep olabilir.
 • Böyle durumlarda işin altından kalkacak fikirler almak adına kredinizin gecikmemesi için uzmanlardan finansal yardım alabilir ve para yönetiminizi daha faydalı şekilde yapabilirsiniz.
 • Bankalar kredi borçlarının ödenmemesi durumunda gecikme gününe göre belli oranlarda faiz alır. Fakat 1 günlük bir gecikmede cüzzi bir faiz ödemesi yapmak zorunda kalırsınız. Bu cebinizi yakmaz. Önemli olan kredi notunuzun etkilenmesidir.
 • Kredi borcunuzun gecikmesi durumunda daha sonraki kredi başvurularınız olumsuz sonuçlanabilir.

  Kredi Borcu Niçin Ertelenmemelidir?

  • Kredi kartı borcunun bankaların belirlediği tarihteki gösterilen tutarın mutlaka ödenmesi gerekmektedir.
  • Gecikmenin bir gün olmasını önemsemeyip bu hatanın tekrarlanması durumunda kredi notu düşebilir.
  • Ve kredi notunun düşmesi bir sonraki kredi başvurularınızda kredi başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına yani bankaların size kredi vermemesine sebep olur.
  • Sonuç olarak en önemli hususun düzenli olarak kredi kartı borcunun zamanında ödenmesidir diyebiliriz. Yalnız bir defaya mahsus kredi borcu ödemesinin bir gün gecikmesinin bir zararı yoktur. Fakat bir kaç defa bir günlük gecikme bankalar gözünde sizi olumsuzlar listesine ekleyebilir.

1 yorum

 1. Telefon ile arıyorlar genelde gecikti vesaire diye 1 kere gecikmişti işsiz kaldığımda her gün arıyorlar diyebilirim. bari ödenebilir minimum miktarını ödeyin diye 🙂

Yorum Yap