Kredi Borcu Geç Ödenirse Ne Olur?

2
153

Ödeme planlarının yanlış seçilmesi, bütçelerdeki dönemsel değişiklikler, planlanmayan değişimler kredi geri ödemesi konusunda sorunlar ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle kredilerin zamanında geri ödemesinin yapılması önemlidir. Bu amaçla uzmanlardan yardım ihtiyacı gerekebilmektedir.

Geç Ödeme durumunda Karşılaşılacak Durumlar Nelerdir?

Kredi borcunun geç ödenmesi durumunda çeşitli yaptırımlar ile karşılaşılır. Bunlardan ilki bankalara tanınan bir haktır. Bu hakka göre kredi ödemesi iki ödeme dönemi üst üste gerçekleştirilmez ise bankalara krediyi iptal etmek ve kredinin tamamını isteyebilme yetkisi verilmektedir. Bankalar kanunlara göre bu hakka sahip olmalarına rağmen üç ödeme dönemi boyunca kredi geri ödemesi olmaması durumunda bu yola başvurmaktadırlar.

Kredi borçlarının geç ödenmesi durumunda bankalar tarafından başvurulan ikinci yol gecikme faizi uygulamasıdır. Buna göre kredi geri ödemesinde uygulanan faize ek olarak bir gecikme faizi uygulanır. Krediyi çeken kişi normal olarak katlanacağı faiz tutarının üzerinde bir faiz tutarı ile karşılaşır. Gecikme faizinin de bir üst sınırı bulunmaktadır. Bu sınır normal olarak kullanılan kredi faizinin yüzde otuzu kadardır.

Gecikme Olduğunda Bankalar Tarafından Ulaşım Sağlanır

Bankalar gecikme olması halinde ilgili kişi ile iletişime geçmektedir. Çeşitli yollarla gecikme olduğu ilgili kişiye iletilir. Bu yollar mesaj, e-posta gibi yollardır. Aynı şekilde kısmi ödeme olması halinde de banka tarafından bildirim yapılmaktadır. Daha sonra gecikme ortak kredi bürosuna gönderilmekte ve ödemelerdeki gecikme diğer finansal kurumlar tarafından görülmektedir. İki taksit ödenmemesi durumunda adrese ihbarname yapılmakta ve ödeme istenmektedir. Ödemelerin tekrar yerine getirilmemesi durumunda ise yasal takip işlemleri başlamaktadır. Son durumda banka kredisinin tahsil edilememesi halinde mahkeme kararı ile haciz işlemleri başlatılmakta ve bu yolla kredi borcunun ödemesi tahsil edilmeye çalışılmaktadır. Bu aşamalardan geçilerek kredi geri ödemesinde meydana gelecek bir gecikme haciz ile sonuçlanabilmektedir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER