Kredi Borcu Hapis ve İcraya Sebep Olur mu?

0
472

Kredi borcunu ödeyemeyenlerin aklına gelen sorulardan en başlıcaları ‘’Kredi borcundan dolayı hapis cezası alır mıyım? Veya; Kredi borcum yüzünden İcra gelir mi?’’ sorularıdır.

Kredi harcamalarının sonunda her ay gelen extre bilgileri asgari ödeme tutarı bildirimiyle yüklü borç ödeme koşullarını hafifletici bir sebepte olsa hiç ödenmeyen zamanlarda sıkıntı yaşatabilmektedir.

Ödemelerin yapılamadığı zaman öncelik olarak kart gecikme süreci yaşanmaktadır. Daha sonrasında borcun son ödeme tarihinden sonraki 15.gün içinde minimum ödeme miktarı ödenme yapılana kadar banka tarafından kart kullanımı geçici olarak kullanıma kapatılmaktadır. Bir sonraki aşamada 90 günün sonunda ödeme yapılmadığı takdirde banka kart kullanımı tamamen iptal edilmektedir.

Kredi borcu hapis veya icraya sebep olur mu?

Yukarıda bahsettiğimiz olay yaşandıktan sonra borçluya ihtar yapılır. Halen ödeme yapılmadığı takdirde iş avukata devredilir ve bankanın idari takip birimi inceleme başlatarak yeni ödeme planı oluşturulmaya çalışılır. Bununda akabinde ödeme yine yapılmaz ise icra takibi başlatılır.

Bu durumda bile bazı bankalar müşterilerine kolaylık sağlamak için gecikme faizlerini kaldırmaktadır. Bu süre zarfında ödeme yapılması müşteriye rahatlık sağladığından dolayı dikkate alınması gerekmektedir. Kredi borcu nedeniyle icra gerçekleştirilmektedir.

Hapis konusuna gelecek olursak borç yüzünden hapis cezası verilmemektedir. Anayasanın 38. Maddesinin sekizinci fıkrasına göre sadece sözleşmeden kaynaklı bir sorumluluğun yerine getirilmemesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulmayacağı yazmaktadır. Burada bilinmesi gereken önemli husus ise kredi borcunuz sebebiyle yapılan icra takibi nedeniyle icra dosyasına ya da haciz esnasında icra memuruna taahhütte bulunduysanız gene icra ve iflas kanununun 340. Maddesine nazaran taahhüdü ihlal hapis cezası söz konusun olduğudur.

Kredi borcundan dolayı hapis endişesi yaşamamak için yasal takip süresi içinde kredi borçlarınızın üstüne temerrüt faizi ile avukat dosya ve dava masrafları eklendiğinde ana borcunuzun çok daha üstünde bir borç ödemeye mahkûm kalacağınızdan dolayı uygulanılan idari takip süre zarfında ödeme yoluna gidilmesi daha mantıklı bir yol olacaktır.

Yorum Yap