Kredi Çekmek İçin Kredi Notum Kaç Olmalıdır?

0
200

Hayatın pek çok yerinde gerek ev almak, araç almak gerekse iş kurmak gibi birçok alanda finansal desteğe ihtiyaç duyulur. Bu ihtiyaçlar ise uygun ödeme koşulları ve düşük faiz karşılığında kredi çekerek tamamlanmaktadır. Fakat bütün mesele kredi çekmek istemekle bitmediğini aslında kredi çekebilmek için belli başlı şartların temin edilmesi gerektiğini bilmemizde fayda var. Elbette kredi notu da bunlardan biri olmaktadır.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bankalar aracılığı ile kullanılan kredi kartları, ihtiyaç ve konut kredisi gibi bireysel olarak kullandığımız krediler ile hesap hareketlerinin, ortak bir alanda analiz edilerek ortaya çıkan puantaj sistemidir. Ülkemizde farklı bankaların aynı alanda birleşerek kurmuş oldukları Kredi Kayıt Bürosu (KKB), tüm bankalardan kredi ve hesap geçmişinize dair bütün bilgilerinizi alıp analiz ederek kredi notunuzu hesaplıyor. Bu hesaplamanın sonucunda ise 1 ile 1900 sayıları arasında bir kredi puanı uygun görülüyor.

Kredi Notum Kaç Olmalıdır?

Bu durum kredi talebinde bulunmuş olduğunuz bankanın izlemiş olduğu politikaya, daha evvel başka bir kredinizin olup olmadığına ve gelir durumunuza göre değişiklik gösteriyor. Kredi değeriniz 1500 dolaylarında ve üzerinde seyrediyorsa kredi kullanma olanağınız çok daha kolay olacaktır. Kredi notu aralıkları:

  • (1-699) En Riskli – Çok Düşük,
  • (700-1099) Orta Riskli – Düşük,
  • (1100-1499) Az Riskli – Gelire Bağlı,
  • (1500-1699) İyi – Yüksek
  • (1700-1900) Çok İyi – Çok Yüksek

Kredi notu, kredi çekmeniz de önemli bir bilgi olmasa bile değerlendirilen tek ölçü kredi notunuz değildir. Kredi notu yüksek olan bir kimseye banka kredi vermezken kredi notu düşük bir kimse kredi başvurusunu sorunlara dayalı olarak detaylı ve doğru anlatması halinde bu kredi çekmesine olanak sağlayabilir.

 

Yorum Yap