Kredi Çekmek İçin Sigortalı İşte Çalışmak Şart Mı?

1
290

Bankalar, kredi kullandıracağı müşterilerinde birtakım özellikler ararlar. 18 yaşını doldurmuş, düzenli bir geliri olan ve bu gelirini belgeleyebilen, kredi puanı kredi kullanmaya uygun olan müşteriler kredi kullanabilirler. Müşterinin düzenli geliri, bir işte çalışmak suretiyle elde ettiği kazanç ise müşterinin sigorta primlerinin düzenli olarak ödenmiş olması gerekir. Sigorta süresi müşterinin, çalıştığı iş yerinde ne kadar süreyle çalıştığını gösterir.

Kredi Kullanırken Sigortalı Olma Süresi

Bankalar, müşterilerinin en az 6 ay sigorta primlerinin ödenmiş olmasını isteyebilirler. Müşterinin, kredi puanının yüksek olduğu durumlarda, bankanın maaş müşteri olduğu durumlarda, kamu kurum ve kuruluşlarında yeni göreve başlayan müşteri olduğu durumlarda banka, müşterisinin sigortalı olma süresi şartında esneklik gösterebilir.

Sigortalı olma süresi devlet bankaları ile özel bankalar arasında farklılık gösterebilir. Kamu bankalarının çalışma şartları özel bankalara göre daha katıdır. Kamu bankaları, maaş müşterisine kredi kullandırırken müşterisinin, genel şartların tamamına yerine getirmesini isteyebilirler. Özel bankalarda ise çalışma şartları daha esnektir. Müşterinin kredi puanı uygunsa diğer şartlarda kolaylık sağlayabilirler. Müşterinin sigortalı olma süresi altı aydan daha az ise, müşteri öncelikle maaş müşterisi olduğu bankadan kredi talebinde bulunabilir. Kredisinin olumsuz olduğu durumlarda, maaş müşterisi olduğu bankanın devlet bankası olması durumunda özel bankalara yönelmelidir.

Sigorta Şartı Aramayan Bankalar

Bankalar; sigortalı olma şartını daha çok, gelirini çalışma yoluyla kazanan müşterilerinden talep ederler. Müşteri düzenli gelirini, sahip olduğu konut ya da konutların aylık kira bedeli ile sağlıyorsa bu gibi durumlarda banka sigorta şartını aramayabilir. Bankalardan sigorta şartı olmadan kredi kullanmak isteyen müşteriler, ipotek karşılığı kredi kullandıkları takdirde sigorta şartı aranmayabilir. Ayrıca vadeli mevduat hesabı yatırımı yapan müşteriler vadeli mevduat hesaplarında yüksek tutarda birikime sahipse, yatırım hesabının yer aldığı bankadan kredi kullanırken sigortalı olma süresi şartı aranmayabilir.

 

1 yorum

  1. ben askeri ücretle çalışıyorum üzerimöe kayıtlı ev araba falan yok bana en fazla ne kadar kredi verebilirler veda faizi ne kadar olur

Yorum Yap