Kredi Kartı 1 Günlük Gecikme Faizi Ne Kadardır?

0
172

Kredi Kartı 1 Günlük Gecikme Faizi.Tüketicilerin kredi kart tüketimi ile kendilerine gelen ekstrelerde yer alan son ödeme tarihine kadar ekstrede belirti edilen asgari ödeme tutarını ödemeleri gerekiyor. Tüketiciler 4 ay üst üste asgari ödeme tutarının tamamını ödemediklerinde meşru yaptırımlar ile karşılaşabiliyorlar. Bu hal finansal alanda gecikme hali olarak adlandırılır ve devre borcunun % 20’si oranındaki asgari ödeme tutarının ödenmemesi halinde meydana çıkar. Kredi kartının asgari tutarı ödenmediği takdirde bankalar günlük faiz uygulamasını bütün borç üzerinden yansıtır.

Kredi Kartı Borcunun Gecikme Durumu Süreci

Tüketicilerin kredi kartı kullanımından sonra gelen son ekstrede yer alan son ödeme tarihlerinde tüketicilerin ödeme yapmaması halinde bankalar ekstrede yazan borç miktarı üzerinden günlük gecikme faizi uygular. Banka müşterileri bu tür bir hal kartından kredi kartları ile nakit çekim işlemleri yapamıyorlar. Bankalar müşterilerine ait olan kredi kartlarından nakit çekim işlemlerini engelliyor. Birikmiş borç ödendikten sonra kredi kartı tekrardan kullanıma açılacaktır.

Banka gecikmeleri kredi kayıt bürosuna bildirir. Eğer ki müşteri bir ileri ekstre tarihine kadar yapması gereken ödemeyi yapmazsa bankalar günlük faizi toplam borç tutarı üzerinden işleme alır. Bu amaçla müşterilerin kredi kartı ekstrelerinde tespit edilen asgari tutarı son ödeme tarihine kadar yapmaları mümkün bir olumsuz halun meydana çıkmasını engelleyecektir. Günlük faiz tutarın borcun haline göre farklılık gösteriyor. Borç ne kadar çok ise faiz de o kadar yüksektir.

Yorum Yap