Kredi Kartı Borcunun Asgari Tutarını Ödemek Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

0
236

Yaşantımızın vazgeçilmez bir parçası olan ve Türkiye’de ki sayısı 2015 verilerine 57 milyondan fazla kredi kartının, borcunun tümü yerine asgari ödemesinin yapılmasının kredi notuna etkisi var mıdır? Varsa nasıl bir etkisi var gibi konular hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Herkesin cebinde en az bir tane bulunan kredi kartlarının, düzenli ve zamanında ödeme yapıldığı vakit çok etkili ve büyük bir yardımcı olduğu bir gerçektir. Ancak kredi kartlarının düzensiz ve bilinçsiz harcanması, alınan maaşın veya gelirlerin kat kat üstü kredi kart harcamaları yapılması ve belli süre sonra kartın tüm borçları ödenemeyecek duruma gelmektedir. Kredi kart borcunun tamamı ödenemeyecek duruma gelince devreye B planı girecek ve kartın asgari ödeme tutarı dediğimiz, 15.000 TL’ye kadar limiti olan kredi kartlarının toplam borcunun %30 oranı ödenmeye başlar.

Kredi notunu belirleyen Findeks sistemi incelendiğinde, Findeks kredi notunu düşüren etkenler arasında %30’lik gibi oldukça etkili bir yere sahip olan kredi kart borcunun asgari ödemesinin yapılması kredi notunun düşmesine neden olmaktadır. Öyle ki bu etken sadece bir kere kredi kart borcunun asgari ödemesi için geçerli olmayıp, tekrarlanan sayı kadar kredi notunu olumsuz etkilemektedir.

Kredi kart ödemelerini sürekli asgari ödeme yapmayı alışkanlık hale getiren kişilerin kredi kartları, bankalar tarafından belli bir süre sonra kredi kart kullanım limitinin kısıtlanmasına hatta kredi kartının bankalar tarafından iptaline kadar gitmektedir. Kredi kart borcunun asgari ödemesinin yapılması kredi notunu düşüreceği için müşterinin kredi kart dışında ki bankacılık hizmetlerinden faydalanmasını da engelleyecektir.

Bu yüzden ki kredi kart borcunun tamamını ödeyemeyen ve sürekli asgari ödeme yapan kişilerin, kredi notunun daha da düşmemesi ve içinden çıkılmayacak hale gelmemesi, yüksek faizler ödememesi için tavsiyemiz kredi kartborcunun yapılandırmak için kredi kullanmalarıdır. Yine kredi kart kullanımında kendini frenleyemeyen kişiler için tavsiyemiz ise yapılabilecek en düşük kredi kart limitini belirlemeleridir.

Kredi kart borcunun sürekli asgari ödemesi yapılması, kalan borç ve kalan borca işlenecek faizlerde belli bir süre sonra asgari ödemeyi yapamayacak duruma getirecek ve kredi kart sahibi hakkında yasal işlemler yapılmasına neden olacaktır. Böyle bir durum hem kişinin icralık olmasına hem de ileri ki yıllarda banka hizmet ve ürünlerinden uzun süre yararlanmamasına neden olacaktır.

Yorum Yap