Kredi Kartı Hangi Durumlarda Bloke Olur?

10
216

Yaşadığımız son on yılda kullanımı artarak devam eden kredi kartları, nakit para taşımayı ortadan kaldırarak, hayatımızı kolaylaştıran bir araç olarak görülmektedir. Kartla yapılan taksitli alışveriş olanağı ise her insanın cüzdanında birkaç adet kredi kartı bulundurmasına neden oluyor. Ama aslında bazen hayatı kolaylaştıran kredi kartları, yanlış kullanım veya dikkatsizlik sonucu ile bazı sorunlar çıkartabilir. Kart blokesi, kart sahibi tarafından yaptırılacağı gibi bazı durumlarda ise zorunlu olarak banka tarafından yapılır.

Uzun bir süre kullanılmayan veya borcu ödenmeyen kredi kartları, bir zaman sonra banka tarafından bloke edilir. Mevcut kredi kartı borcu ise bankanın belirlemiş olduğu faiz oranında artarak devam eder, borç artar. Kredi kartı blokesi, kartın banka tarafından her hangi bir nedenle kapatılmasıdır. Banka tarafından kartın kapatılmaması için ödemelerin düzenli şekilde yapılması gerekir. Genelde bankalar kredi kartı borcunu bir aylık ödeme gecikmesi değilde bir kaç aylık ödeme yapılmadığı zaman bloke edebilir.

Banka tarafından bloke edilen kartların tekrardan açılması kolaydır. Karta ait biriken borç tümüyle ödenip kapatıldıktan sonra, aynı gün genellikle bir saat sonra kart kullanıma açılır. Kart blokesi kaldırıldığı zaman kart bilgisine kayıtlı cep telefonu numaranıza bilgi mesajı gelecektir. Banka tarafından kapatılan kartlar borcunuzu düzenli ödemediğiniz için kredi notunuzun düşmesine sebep olacaktır.

Yine kredi kartının geciken asgari ödeme miktarının ödenmesi durumunda da bloke kaldırılır, ancak en çok merak edilen kart blokesi ne zaman açılır? diye soracak olursanız, ertesi gün açılır yani 24 saat geçmeden genelde açılmaz ancak ödenmesi gereken tutar yatırıldı ise belirtilen süre içerisinde otomatik olarak açılır. Ancak 90 günlük ödenmeyen kredi borcu yasal takibe düşeceğinden kart blokesi açılmaz.

Yukarıda bahsettiğimiz durumların dışında kredi kartının kaybolması, çalınması vb. durumlarda kişi kendisi bankayı arayarak hemen kredi kartını bloke ettirebilir. Böylece kredi kartı ile kötü niyetlilerin eline geçtiği zaman harcama yapamaz ve zarar görmezsiniz. Çalınma durumu tehlikesine karşın kapattırılan kredi kartları banka tarafından tamamen iptal edileceği için yeniden kredi kartı çıkartmanız gerekir ve bu durumda 1 hafta 10 gün beklemenize sebep olur. Bu yüzden kredi kartınızı dikkatli şekilde korumalı ve çalınma kaybetme riskine karşı uyanık olmalısınız.

10 YORUMLAR

  1. aslında kredi kartlarının kullanım şekilleri ile ilgili bir kamu spotu hazırlansa oldukça iyi olacak. bir çok vatandaşımızın mağduriyeti de giderilecektir. bu konuda bankalar birliği bir çalışma başlatabilir.

  2. Fayda sağlayan bir yazı olmuş, bazı durumlarda kredi kartını bankamatik yutup duruyordu böylelikle bunun nedenini detaylı bir şekilde öğrenmiş olduk.

  3. Kullanmıyorum kullanmayacağım da kredi kartı büyük bir hatadır tabi bir süre sonra işin içinden çıkılmaz hale geliniliyor kredi kartı bir hastalık oluyor insanda. Tek iyi yönü bana göre boyunu eğip milletten para istemek yerine iyi bir tercih ama zamanında ödenmezse ozaman gör sen gelen mesajları aramaları.
    interneten alışveriş olaylarını da hesabımda para bırakıp havale ile yapıyorum en iyisi budur. param varsa alırım yoksa kredi kartı hatadır.

  4. mükemmel bir çalışma çok teşekkürler kendi sitem içinde bana gayet güzel fikirler verdi bunları uygulamak için kafam şimdiden birşeyler oluştu

  5. Herkesin başına gelebilir. Sonuçta artık herkes internette, herkes farklı farklı şeyler satın alıyor ama kötü niyetli insanlar da kredi kartınızın peşinde. O yüzden dikkat etmek lazım. Bloke için de güzel bir yazı olmuş.

  6. 3 aydır ödemediğim bir asgari tutar vardı aramadılarda aslında 4 5 aydır aramıyor bankayı en sonunda ben arayacağım. gerçi kredi kartımz aten kapalı kullanıma umarım başım yanmaz.

CEVAP VER