Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihini Nasıl Değiştiririm?

Hesap kesim tarihi, kredi kartı borcunun ödeneceği gün demektir. Peki bu günü değiştirmek mümkün mü? Hesap kesim tarihi nasıl değiştirilir? gibi soruların cevabı bu yazımızda..

1
345

Kredi kartı borcunun ödeneceği güne Hesap kesim tarihi denmektedir. Kredi kartı borcu hesap kesim günü itibari ile 10 gün içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda kredi kullanıcıları hesap kesim tarihlerini değiştirme ihtiyacı duymaktadır ve haliyle “Hesap Kesim Tarihini Nasıl Değiştiririm?” sorusunu sormaktadır.

Hesap kesim tarihini değiştirmenin yollarından birisi banka şubelerine gitmek ve dilekçe vermektir. Bunun için ilgili bankanın herhangi bir şubesine veya kendi bağlı olduğunuz şubeye gitmelisiniz. Banka şubesinde ilgili birimde yazacağınız bir dilekçe ile kredi kartı hesap kesim tarihini değiştirmeniz mümkündür.

Şubeye gitmek dışında en basit yöntemler ise telefondan bankanızı arayıp ilgili müşteri temsilcisi ile bu işlemi halledebilir veya internet bankacılığı sayesinde kredi kartları kategorisinden hesap kesim tarihi değişikliği yapabilirsiniz. Bu özellik her banka kredi kartı için geçerli olmayabilir, bunu web üzerinden veya telefon uygulamasından banka hesabınıza girerek görebilirsiniz. Yalnız unutmayın ki bu yöntemle yılda iki kez hesap kesim tarihinizi değiştirme hakkınız bulunuyor.

Bu değişikliğin yapılabilmesi için en az bir ekstre döneminin geçmiş olması gerekmektedir. Hesap Kesim tarihinin değiştirilmesi esnasında dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise değişikliğin yapılacağı dönem içerisindeki harcamalardır. Özellikle nakit avans kullanılması durumunda daha fazla dikkat edilmesi gerekmektedir. 200 TL nakit avans ödemesinin ayın 2’si itibariyle ödenmesi durumu söz konusuysa hesap kesim tarihinin değiştirilmesi durumunda 2’sinde ödenecek olan nakit avans taksitine gecikme faizi işlenmektedir.

1 yorum

  1. abi bazen öyle bir zamana koyuyorlarki ayın 2 sine ben ayın 10 unda çekiyorum maaşı her ay 10 unda yatıyor nasıl ödüyeyim 2 sinden sanırım bende değiştireceğim kısa zamanda olmuyor rahatsız oluyorum bilgiler için teşekkürler.

Yorum Yap