Kredi Kartı Kırılınca Ne Yapılmalı?

"Kredi kartım kırıldı / çipi bozuldu ne yapmalıyım?"

2
543

Yaşantımızın neredeyse vazgeçilmez bir parçası olan ve parasal yönden bizlere oldukça kolaylık sağlayan kredi kartları, kullanımına göre genelde cüzdanlara konulduğu için zamanla kırılma olayı ile karşılaşılıyor. Bazende kredi kartının çipleri zarar görebiliyor. Bu gibi durumlarda kredi kartı ile alışveriş yapılacağı zaman pos makinelerinin kart çipini okuyamaması gibi olumsuz durumlarla karşılaşılıyor. Peki “Kredi Kartım Kırıldı Şimdi Ne Yapmalıyım?” diyorsanız, yazımızın devamını okuyunuz.

Kredi kartının kırılması güvenlik açısından bir problem teşkil etmez. Fakat kredi kartı kırıldı veya bozuldu diye çöpe atmak doğru olmaz. Çünkü kartın kırılması veya çipinin zarar görmesi durumunda sadece pos cihazlarında kullanılamaz, sanal ortamda yani internet üzerinden alışveriş yapılabilir. Bildiğiniz üzere internetten alışveriş yaparken kart bilgilerini girmeniz yeterli oluyor. Bu yüzden kart üzerinde yazan bilgiler sizin her zaman ihtiyacınız olan şeydir.

Kredi kartları kırıldığı veya çipinin zarar gördüğü vakit yapılması gereken şey kredi kartıyla ilgili banka şubesine gitmetir. Banka görevlisine kırık ve bozuk olan kredi kartını teslim edilmeli ve yeni kart talebinde bulunulmalıdır. Bozuk veya kırık Kart teslim edildikten sonra ilgili işlemleri banka yetkilisi yapar ve yeni kart kurye aracılığı ile veya banka şubesinden 10-15 gün içinde teslim alınabilir.

Kredi kartlarının kırılması durumunda yapılabilecek diğer bir şey ise telefon bankacılığıdır. Telefon bankacılığı sayesinde banka aranılarak ilgili departmandan istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz verilerek yeni kart talebinde bulunulabilir.

Mevcut kredi kartı, yeni kredi kartı gelene kadar kullanıma kapanacaktır. Yine alınacak yeni kredi kart talebinden sonra en geç on gün veya on beş gün içerisinde yeni kredi kartınız size teslim edilecektir. Eski karttaki tüm harcama ve bilgileriniz aynı şekilde yeni kartınıza yüklü olarak gelecektir. Yeni kartınız gelince şifre almak için şubeye müracaat edebilirsiniz.

2 Yorum

  1. Kredi kartı kırılmasından çok bankamatiğe kaptırma olayı daha fazla oluyor bizde 🙂 Bankacılar her gün bir sürü kart bankamatikde kalmış şekilde alınıyor 🙂 Ben kırmadım ama babamın cüzdanında bonus kart kırılmıştı cüzdanlarınız iyi değil ise cüzdanda taşımayın üstüne oturduğunuzda filen kolayca kırılıyor. Bilgiler için teşekkürler.

Yorum Yap