Kredi Kartım Çalındı Ne Yapmalıyım?

0
212

Kredi kartınızın çalındığını veya kaybolduğunu düşünüyorsanız, yapmanız gereken şey vakit kaybetmeden bankanızın telefon bankacılığı ile kayıp çalıntı bildiriminde bulunmaktır. Kartınızı kaybettiğinizi düşünüyor ve bir yerlerden çıkar nasıl olsa diyorsanız hata yapıyorsunuz. Çünkü kartınız kötü niyetli kişilerin eline geçtiyse, sizin adınıza özellikle de internetten çok kolay alışveriş yapabilir. Böyle bir durumda hiç riske girmeden kartınızı kullanıma kapatmakta fayda vardır.

Bankaya Kayıp/Çalıntı Bildiriminde Nelerle Karşılaşılır?

İlk olarak bağlandığınız müşteri temsilcisine kartınızın kaybolduğunu veya çalındığını ilettiğinizde, müşteri temsilcisi kişisel bilgilerin kontrolünü yaptıktan sonra kartınızı iptal eder. Daha sonra size yeni kart isteyip istemediğinizi sorup talebinize göre işlem gerçekleştirir. Yeni kart talebinde bulunursanız bankanız size başka bir kart numarası ve güvenlik kodu içeren bir kart yollar. Yeni kredi kartınızın elinize ulaşması yaklaşık olarak 10 iş günü sürer.

Kayıp/Çalıntı Bildirimden Sonra Kartımla Alışveriş Yapılırsa Ne Olur?

Yapmış olduğunuz kayıp/çalıntı başvurunuzdan sonra kartınızla yapılabilecek herhangi bir alışverişten veya harcamadan sorumlu değilsiniz. Ancak bildiriminiz den önceki 24 saatte size ait olmayan harcamalar var ise bankanızla sorunlar yaşamanız kaçınılmaz olacaktır. Böyle durumlarda cumhuriyet başsavcılığına başvuruda bulunarak hukuki bir işlem başlatmak gerekebilir. Ancak kredi kartınız çalınmalara karşı sigortalı ise sizin haberiniz olmadan yapılan son 24 saatlik alışverişler de harcamaların tutarına bakmadan 150 liralık kısmından sorumlu olursunuz.

Eski Karttaki Otomatik Ödemeler Ne Olur?

Eski kredi kartınızı kayıp/çalıntı nedeniyle iptal ettirdiğinizde, üzerine tanımlı otomatik ödemeler bulunuyorsa kart numaralarınızın değişmesinden dolayı otomatik ödeme talimatlarınız da iptal olmaktadır. Bu durumda yapılması gereken, yeni kart numaranızı otomatik ödeme talimatı verdiğiniz kurumlara bildirmektir. Fakat vermiş olduğunuz otomatik ödeme talimatlarınız bankada kredi kartınıza tanımlı ise, yeni kartınız aktif duruma geldikten sonra, bankanızın müşteri hizmetleri temsilciliğiyle görüşerek, eski kartınızın üzerine tanımlı otomatik ödeme talimatlarını yeni kredi kartınıza aktarmanız mümkün olmaktadır.

Yorum Yap