Kredi Kartımı Yurtdışında Kullanabilir Miyim?

0
174

Yabancı bir ülkeye seyahat ediyorsanız, bir kredi kartı seyahat masraflarını ödemek için en iyi ve en güvenli yol olabilir. Yurt dışı seyahat için tatilciler, kabul gören bir kredi kartı seçmek isteyecekler. Ziyaret etmeyi planladığınız bölge için rehber bilgilerine bakıp genellikle hangi kredi kartlarınızı kullanılabileceğinizi inceleyin. Genel olarak, Master Card, Visa veya American Express’ten alınan kredi kartları güvenli seçeneklerdir.

Ücretleri Kontrol Edin

Kredi kartınız yurt dışında kabul edilmiş olsa dahi, yeni ücretler söz konusu olabilir. Yurt dışında bir kredi kartı kullanmak cazip olabilir, ancak bununla ilgili bağlantılı maliyetlerden sakınmak gerekiyor. Örneğin; dış işlem ücretleri, ihraççıya göre değişir, ancak her satın alımın maliyetine yüzde 3 eklenebilir. Geçmişte bankanızın aldığı ücretlerin farkında olsanız da, bir dizi ihraççısı, dış işlemlerde alınan harç miktarında değişiklikler yapmıştır. Bu gibi harçlardan tamamen kaçınmak isterseniz, yabancı işlem ücreti talep etmeyen bir kart bulun.

Kredi Limitinizi ve Kartınızın Son Kullanma Tarihini Bir Kez Daha Kontrol Edin

Zaten yurt dışında olduğunuzdan dolayı aniden çeşitli tatil masraflarınızı karşılayamayacağınızı fark etmek seyahatinizi mahvedebilir.

Bir Miktar Nakit Taşıyın

Belirli bir yerde kredi kartı ile ödeme yapmaya karar verirseniz, öncelikle restoranın veya satıcının cüzdanınızdaki kredi kartını kabul ettiğinden emin olun. Bazı yabancı dükkanların vitrininde gururla asılan belirli bir kredi kartın amblemini görebilirsiniz ancak fatura geldiğinde kredi kartınızla ödeme yapamayacağınızı öğrenmeniz durumunda, elinize biraz fazladan nakit olması işinizi görür.

Karttan Nakit Çekebilmek

Eğer bankanızın diğer ülkelerde de şubeleri varsa o şubelerden nakit çekimlerinizde komisyon ödemek durumunda kalmazsınız. Bankanızın şubesi gittiğiniz ülkede yoksa da bankanızın global durumuna göre bazı bankaların şubelerinden yine komisyonsuz çekim yapabilirsiniz.

 

Yorum Yap