Kredi Kartını İnternet Alışverişine Kapatma

0
99

Tüketiciler, kartlarını internet işlemlerinde kullanmak istemeyebilirler. Kredi kartını sadece fiziki olarak kullanmak isteyen müşteriler kredi kartı alacağı bankaya bu isteklerini iletebilirler. Kredi kartlarını internet alışverişine kapalı olarak teslim alırlar. Eğer müşteri daha önce internet alışverişi yapmış ve herhangi bir sebepten ötürü memnun kalmamışsa kredi kartını aldığı bankayı arayarak müşteri temsilcisi aracılığı ile kredi kartını internet alışverişine kapattırabilir.

Kredi Kartıyla İnternetten Alışveriş

Elektronik ticaret kullanıcıları alışverişini kredi kartlarıyla internet üzerinden yaparlar. İnternetten ticaret, fiziki alışveriş yapmaya zamanı olmayan ya da alışveriş yapmayı sevmeyen müşteri gruplarının en sevdiği yöntemdir. Ev elektroniği, kitap, giyim, mutfak alışverişi gibi her türlü kategoride alışveriş mümkündür.

İnternetten Alışveriş Güvenli Midir?

İnternetten alışveriş oldukça yaygın bir uygulamadır. Bununla birlikte tüketicilerin en büyük korkusu alışveriş yaptıkları sitelerin güvenilir olup olmadığıdır. Kart bilgilerinin kopyalanabileceği, kartından fazla para çekilebileceğini düşünen bazı tüketiciler internet alışverişinden uzak durmaktadır.

Alışveriş İçin Hangi Siteleri Tercih Etmeliyim?

İnternet alışverişi yapmak isteyen fakat güvenlik konusunda endişeleri olan tüketicilerin tedirginliğini gidermek ve güvenle alışveriş yapmalarını sağlamak amacıyla sistemler geliştirilmiştir. Müşterinin bilgisi dışında işlem yapılamamasını sağlayan, internet alışverişlerinde devrim yaratan 3D Secure uygulaması internet alışverişinin öncüleri tarafından kullanılmaktadır. Üçüncü şahıslarla kart bilgilerini paylaşmaya gerek kalmayan bu uygulama son derece güvenlidir.

Kredi Kartı Kullanım Alanları

Kredi kartı; bankaların müşterilerine gelirleri dahilinde bir limitle verdiği, alışverişlerde kullanılabilen, taksit yapabilen para alternatifidir. Bankalar bu kartlardan müşterilerinin limitleri dahilinde nakit avansta kullandırabilirler. Bankalar bu kartları müşteriye vermeden önce müşteriden hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihi belirlemesini isterler. Kartı kullanan müşteri hesap kesim tarihinde hesaplanan tutarı son ödeme tarihine kadar ödemelidir. Hesaplanan borç tutarının, en az asgari tutarının ödenmesi kredi puanını etkilediği için önemlidir.

CEVAP VER