Kredi Notu İyileştirme Nasıl Yapılır?

0
46

Bankalar bireylerin finansal performansını risk raporuna göre değerlendirmektedir. En çok dikkat edilen nokta ise risk raporunun özeti niteliğinde olan Findeks Kredi Notudur. Eskiden bu bilgiler sadece bankalar tarafından öğrenilirken, artık her bireyin Findeks kredi notunu öğrenme yolları vardır.

Bankalara kredi ya da kredi kartı talebinde bulunulduğu zaman ilk yapılan şey kredi notunun değerlendirilmesidir. Bu nedenle kredi notunun yüksek olması önemlidir. Kredi notu hesaplamalarında dikkat edilen unsurlar şunlardır:

Kredi ile kredi kartı ödeme alışkanlıkları

Yeni açılan krediler

Mevcut hesap ile borç durumu

Kredi kullanımının yoğunluğu

Diğer temel bilgiler

Kredili ürünlere ait olan finansal kayıtların yer aldığı Kredi Kayıt Bürosu tarafından değerlendirilen bu kriterler sonucunda KKB Findeks kredi notu oluşturulur. Kredi Findeks notu düşük olan kişiler kredi çekerken ya da kredi kartı alırken sıkıntı yaşamaktadır. Bu nedenle kredi notu yükseltme işlemi bu kişiler için önemlidir. Kredi notunu yükseltme işlemi anında olabilecek bir işlem değildir. Bu nedenle KKB yükseltme işlemlerinin zamana yayılması gerekmektedir.

Kredi notu KKB ile TBB ( Türkiye Bankalar Birliği ) tarafından kayıt altında tutulmaktadır. Kredi notu hesaplanırken bankalar ile olan bütün ilişkiler değerlendirmeye alınır ve fatura ödemeleri de bu notu etkiler. Kredi skoru sabit olan bir sistem değildir. Bankalar ile olan ilişkiye göre sürekli değişebilmektedir. Bu nedenle kredi notu iyileştirme işlemlerinin zamana yayılması gerekmektedir. Eğer kredi notu düşük olur ise bankalardan kredi çekilemez ve kredi kartı alınamaz. Bu nedenle kredi notunu iyileştirmek için yapılması gerekenler vardır.

 Borçların Kapatılması        

İlk olarak bankalara olan kredi borçlarının kapatılması ile işe başlanabilir. Tüm borç kapatılamasa da, gecikmiş olan dönemlik borçların ödenmesi ile kredi notu yükseltilmeye başlanır.

 Düşük Limitli Kart Alınması

Borçlar ödendikten sonra banka ile ilişiği kesmek kredi notunu yükseltmez. Bu nedenle bankadan düşük limiti olan bir kredi kartı alınarak ve bunu düzenli olarak kullanıp ödeyerek kredi notu yükseltilebilir.

Eğer kredi ya da kredi kartı alınamayacak kadar düşük KKB notu var ise, bir banka hesabı açtırılmalıdır. Maaş alındığı zaman paranın bu hesaba yatırılması ve harcamaların da bu hesap üzerinden yapılması kredi notunu yükseltmektedir.

Kaynak:  Lider Kredi   –  https://liderkredi.com

Yorum Yap