Kripto Para Analizi

0
74

Kripto para piyasalarında yaşanan düşüşler son zamanlarda yatırımcıların dikkatini fazlasıyla çekiyor. Kripto para birimlerinde yaşanan genel düşüşün temelinde Bitcoin’de yaşanan dalgalanmaların olduğu söyleniyor. USD’de yaşanan artan volatilite ile beraber daha çok artan değişimler yatırımcıların biraz çekimser yaklaşmasına neden oldu. Bu süreçte çekingen yatırımcılar tarafından yapılan zarar satışları ile birlikte düşüş trendinin desteklendiğini söylemek mümkün.

Bitcoin

Haziran ayına 7500 USD seviyelerinde başlayan Bitcoin’in düşüşü ayın ikinci yarısında da devam ediyor. Genel olarak tüm kripto para piyasalarına yansıyan düşüşte oldukça yüksek etkisi olan Bitcoin’in ile ilgili analistler ikiye ayrılmış durumda. Bir kesim düşüşün devam edeceğini ve bu süreçte Bitcoin’in anlık yükselişlerin yaşanabileceğini ifade ederken bir kesim de 25.000 USD seviyelerinin eninde sonunda geleceğinden bahsediyor. Elbette iki uç noktada ayrılmış olan görüşler yatırımcıların kafasını karıştırıyor. Kripto para yatırımcısı olanlar ve yatırım yapmak isteyenler için ise günlük takiplerin düzenli yapılması çok önemli. Bitcoin’in geldiği seviyeye bakacak olursak yeni destek ve direnç seviyelerine bakmak gerekli. 18 Haziran itibariyle 6500 USD seviyesine çekilen Bitcoin için yeni destek noktaları 6450 USD, 6500 USD ve 6550 USD. Bu seviyelerin altında geçen her dört saatlik düşüşlerde destek seviyelerinin biraz daha aşağıya ineceğini düşünebilirsiniz. Şu an için görünen direnç seviyeleri ise 6650, 6700 ve 6750 USD. 10 Haziran itibariyle düşüş trendine giren Bitcoin için 15 Haziran Cuma gününden beri %1-2 aralığında ufak düşüşler devam ediyor. Doların dünya genelinde değer kazanması ile birlikte gözler BTC’ye çevrilse de henüz eski yatırımcılar için yüksek kârlılık getirecek bir seviye gelmedi.

Ethereum

Kripto para piyasalarının oyun kurucu çocuğunun Bitcoin olduğu düşünülse de Ethereum oldukça şaşırtan coinlerden birisi. 12 Haziran’a kadar yükselişi stabil bir şekilde devam eden Ethereum’un düşüşü Bitcoin’den 2 gün sonra başladı. Yaklaşık olarak %13’lük bir düşüş yaşayan Ethereum ayın ortasında bu ay için dip seviyesini gördü ve 472 USD’ye kadar indi. Ayın 15’i itibariyle yükseliş trendine giren Ethereum yeni destek ve direnç noktaları oluşturarak stabil bir şekilde ilerliyor. 520 ve 495 USD aralığında devam eden ilerleme sürecinde oluşan destek noktaları 350, 400 ve 450 USD; Ethereum için yeni direnç seviyeleri ise 600, 650 ve 700 USD. Yatırımcıların bir süre daha sabırlı olarak beklemeleri ve Ethereum’un yükseliş trendine girdiği zaman karar vermeleri yatırımları açısından daha efektif sonuçlar verebilir. Elbette yatırımcıların bu noktada göz önünde bulundurması gereken en önemli unsur kripto para fiyatlamalarında yaşanan değişimlerin ülkelerin bu yeni dijital değişime verdikleri tepkilerle doğrudan alakalı olduğu ve piyasada söz sahibi olan kişi ve kurumların hamlelerinin her şeyi bir anda değiştirebileceği gerçeği olmalı.

Ripple

Ay başında yükseliş trendine geçen ve mayıs ayı sonunda yaşanan düşüşü telafi eden Ripple, bu ayın 2. yarısında yeniden düşüş trendine girdi. 0.7 USD seviyesinden itibaren düşüşe geçen Ripple, 0515 seviyelerine kadar geriledi. Ripple için oluşan yeni destek seviyeleri 0.48, 0.49 ve 0.50 USD olarak belirginleşti. Düşüş trendinde devam eden Ripple’ın yeniden yükselişe geçmesi için kırması gereken ilk direnç seviyesi 0.52 USD. Yükselişin devam edebilmesi için kırılması gereken diğer direnç seviyeleri de 0.53 ve 0.54 olarak gözüküyor. Ripple için boğa piyasasında demek için bu direnç seviyelerinin kırılması ve yeni destek seviyelerinin oluşması kesinlikle gerekli.

Bitcoin Cash

Haziran ayında 996 USD seviyesinde açılış yapan Bitcoin Cash birkaç gün yükselişini sürdürdü. 1170 USD seviyelerine kadar çıkan Bitcoin Cash, 4 Haziran itibariyle düşüşe geçti. 832 USD seviyesine kadar gerileyen Bitcoin Cash için hala düşüş trendi devam ediyor. Şu an 825 USD seviyesinde önemli bir desteğe sahip olan Bitcoin Cash’in bu seviyenin üzerinde kaldığı her 4 saatlik dilimde yükseliş hazırlığını yaptığını söylemek mümkün. 850 USD direnç seviyesi ise yükseliş trendi için mutlaka kırılması gereken bir direnç. Bu direncin kırılması ve yükselişin devam edebilmesi için Bitcoin Cash’in yaklaşık olarak %3 değer kazanması gerekiyor.

Source: www.coinmoz.com

Yorum Yap