Kripto para gündemini kim belirliyor?

Kripto para hakkında olumlu ya da olumsuz yapılan haberler ve yorumlar her geçen gün artıyor ve bu haberlerin Bitcoin ya da alternatif kripto para birimlerine yaptığı etki hiç de yabana atılmayacak türden.

0
142

Apple’ın üç yeni iPhone modelini tanıtmasına sadece bir gün kalmışken dahi, iş dünyasının odağında Bitcoin ve genel anlamda kripto para var. Çünkü geleneksel finans sistemi üzerinde yıkıcı bir etki bırakan kripto paranın dünya ekonomisine olan etkisi, modası bir yıl kadar sürece olan yeni iPhone modellerinden daha büyük olacak hiç kuşkusuz.

Devletlerin kripto para karşısında attığı olumlu ve olumsuz adımlar, giyilebilir teknolojiyle kripto parayı buluşturan ürünler ve hatta kripto paranın güvenliğine ilişkin haberler gündemden asla düşmüyor. Dahası, her gündem konusu gibi kripto para hakkında yaşanan gelişmeler de kendi ekosistemini deyim yerindeyse ikiye bölüyor.

Finans dünyası bir yandan her gelişmede kripto paranın istikrarını ve güvenilirliğini sorgularken, diğer yandan bu para biriminin bir yatırım aracı olarak işlevini öne çıkarıyor. Üstelik çeşitli platformlarda yer bulan makalelere göre, Bitcoin ve diğer para birimleri hakkında yapılan olumlu ya da olumsuz haberler, insanların yatırım yapma ya da elden çıkarma kararlarını değiştirdiği için, kripto paranın değerine doğrudan etki ediyor.

Kripto paranın istikrarını, yapılan haberler belirliyor

Yakın zamanda milyarder Calvin Ayre tarafından satın alınan haber sitesi Coingeek.com, bazı çevrelerin geleneksel ekonomik düzendeki taşları eski yerine oturtabilmek için kasıtlı olarak kripto para hakkında yalan haber ürettiğini öne sürüyor. Buna göre en hızlı yükselen alternatif kripto para Ethereum, yılın ilk aylarında 10 dolardan 380 dolara sıçradı. Ancak hemen sonrasında ardı sıra gelen yalan haberler sonucunda Ethereum’un değeri düştü.

Yaşanan ani düşüşte geleceğiyle ilgili karışıklık ve güvensizlik yaratan haberler nedeniyle değeri 0.10 dolara kadar gerileyen Ethereum hakkında çıkan bir diğer yalan haber ise kripto paranın geliştirici Vitalik Buterin’in trafik kazasında hayatını kaybettiği yönündeydi. Bu söylenti ancak bir gün sonra, Vitalik Buterin’in bizzat Twitter hesabında kendi fotoğrafını paylaşması sayesinde bastırıldı.

Bitcoin’e duyulan ilgi azalmaya yakın görünmüyor

Teknolojinin Bitcoin ile birlikte en görülebilir uygulaması olan Blockchain 2017’de dikkat edilmesi gereken teknolojilerden biriydi. Değerindeki aşırı büyüme Bitcoin ile ödeme kabul etmeye başlayan şirketlerin yanı sıra yatırımcılar ve devletlerin de ilgisini çekti. Coingeek yorumcularına göre, Bitcoin’in yaygınlaşması devam ettikçe, bu konuda yeni haberlere duyulan ilgi hiçbir zaman azalma eğilimi göstermeyecek.

Çin’in ICO’ları topyekûn yasaklaması ya da Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinde son günlerde yaşanan yüksek dalgalanmalar; sadece potansiyel yatırımcıların değil, bu tarz haberlerle gündemi belirlemek isteyen medya gruplarının da yakından ilgisini çekiyor. Yaklaşık bir yıl önce, meydanın “Trump etkisiyle” en çok konuştuğu konuların başında yalan haberler geliyordu. Toplam değeri 70 milyar dolara dayanan Bitcoin ekonomisi de medyanın son sözü söyleyeceği ekosistemlerden biri olma yolunda ilerliyor.

Kaynak; http://fintechistanbul.org/2017/09/11/8329/

Yorum Yap