Küçük Yatırımcıya Borsaya Girerken Öneriler Nelerdir?

Borsa, fon arz ve talep edenlerin bir araya geldiği ve menkul kıymet senetlerinin değerlendirildiği bir ortamı oluşturmaktadır.

0
236

Borsa, fon arz ve talep edenlerin bir araya geldiği ve menkul kıymet senetlerinin değerlendirildiği bir ortamı oluşturmaktadır. Borsaya küçük ya da büyük ölçekli birçok yatırımcılar birikimlerini değerlendirmek ve kazanç elde etmek amacıyla girmektedirler. Küçük yatırımcıların ise dikkat etmesi bazı yatırım hususları bulunmaktadır.

 Küçük yatırımcının dikkat edeceği başlıca durumlar;

Küçük yatırımcılar borsaya katılmakta ve yatırımlarına kazanç elde etme peşindedir. Bunun vermiş olduğu etkiler ile de bazı şirketlerin ve sektörlerin menkul kıymetlerine yatırım yapmaktadır. Küçük yatırımcıların yapmış olduğu hataların en başında aynı olaylardan aynı etkiyi sağlayacak bir portföy oluşturmalarıdır. Bu da kişinin bazı olay ve sonuçlar sonucunda riskinin yüksek olmasından zararını ya da kazancını katlamaktadır.

Küçük yatırımcıların portföylerini oluştururken en başta dikkat edeceği hususlardan birisi farklı sektörlerden, farklı olaylardan etkilenen şirketlerin menkul kıymetlerinden oluşan bir portföy oluşturmalarıdır. Bu da yatırımcının oluşturmuş olduğu portföyü olumlu olumsuz yansımaktadır.

 Farklı sektörlerden oluşan portföyün küçük yatırımcı için avantajı;

Farklı olaylardan etkilenen menkul kıymetleri seçmiş olan bir yatırımcı hem portföyü çeşitlendirmiş olacak hem de riski paylaştırmış olacaktır. Oluşan portföyde ise herhangi bir rizikonun gerçekleşmesi durumunda çeşitlendirdiği menkul kıymetlerin bir kısmı düşerken diğerleri aynı olaylardan olumlu etkileneceği için getiri sağlayacaktır. Küçük yatırımcıya en başında bu durum kayıp olması durumunu azaltacak veya kazanç elde etmesini de sağlayacaktır. Küçük yatırımcının böyle bir portföy oluşturması sektörler arasındaki farklılığı gözlemlemesine ve yatırımlarını nasıl dağıtacağını incelemesine yardımcı olacaktır.

B1 (Beta 1) olarak da adlandırılan bu durum, küçük yatırımcı için riskin ve sektörlerin dağıtılması ile dengeli bir portföy oluşturmasını sağlayacaktır. Küçük yatırımcının bu alanda deneyimini ve portföy çeşitliliğini sağlaması ile kaybını aza indirecek ve getiri elde etmesine yardımcı olacaktır.

 

Yorum Yap