Memurlar İçin Faizsiz Kredi Seçenekleri

0
77

Bankaların kullandırdığı krediler bazen, bazı meslek gruplarına veya çalışan gruplarına özel olarak kampanyalar halinde sunuluyor. Bu kampanyalardan biri de memurlar için faizsiz kredi olanağı veren türdeki kampanyalardır. Kamu çalışanları tarafından büyük ilgiyle karşılanan bu kredi imkanlarında, memurların aldıkları krediyi çok daha uygun koşullarla ödeyebilecekleri, düşük faizli ya da faizsiz seçenekler sunuluyor.

  Memurlara Özel Hangi Kredi Kampanyaları Var?

 

Kamu çalışanı olan memurlar için birçok bankanın sunduğu kredi çekme alternatifleri var. Bu bankalardan özellikle Ziraat ve Halk Bankası gibi devlet bankalarının hazırladığı kampanyalar dikkat çekiyor. Bu alternatiflerin sunulmasında memurların zaten bu bankaların maaş müşterisi oldukları da hesaba katılıyor.

 

Memurlara kullandırılan faizsiz kredi kampanyaları ihtiyaçlara ve çekilecek miktarın büyüklüğüne göre farklı isimlere sahipler. İhtiyaç kredileri başlığı altında sunulan bayram kredileri, son zamanlarda en çok kullanılan krediler oldu. Ülkemizde uzun süren bayram tatillerinde memurların ihtiyaçlarını karşılamalarını, belki tatile veya akrabalarını ziyaret amacıyla memleketlerine gitmelerini sağlama amacıyla sunulan bu krediler genelde 36 ay vadeyle veriliyor ve miktarları da 10.000 TL’yi geçmiyor. Fakat daha yüklü bir miktarda krediye ihtiyacı olan memurlar, bu ihtiyaçlarının niteliğine göre eğitim kredileri, sağlık kredileri, evlilik kredisi gibi seçeneklerden yararlanabilirler. Bu kredilerin ödemeleri 12 ayda olabileceği gibi 36 aya varan vadeleri de içerebiliyor.

  Memurların Faizsiz Kredilerden Yararlanmaları İçin Hangi Şartlar İsteniyor?

 

Memurlar, devlet güvencesinde çalışan kimseler olduklarından, diğer çalışan gruplarına göre kredi çekme konusunda daha avantajlıdır. Bu nedenle memurlara faizsiz kredi kampanyaları sıklıkla bankalar tarafından tekrarlanır. Memurların bu kampanyalardan yararlanabilmesi için ilk kriter, kredi puanıdır. Kredi puanı, diğer bütün kredi türlerinde olduğu gibi memurların kullanacağı kredilerde de etkili oluyor. İyi sayılabilen bir kredi puanının 1500’ün altına düşmemesi gerekli.

 

Kredi puanının yüksek olması kişilerin bankalarla olan iletişiminden, yani bankalara olan borçlarını zamanında ve düzenli olarak ödemesinden kaynaklanır. Kredi kartı ödemelerinin düzenli yapılması bu konuda en önemli unsurdur. Ayrıca çekilen kredileri de aynı özenle ödemek, hatta zamanından önce kapatmak, kredi notunu yükselten etkenlerdir. Bu kriterlere uyan memurlar, rahatlıkla kredi kullanabilir.

Kaynak; finansbilgileri.com

 

Yorum Yap