Neden Kredi Onayı Alamıyorum?

Neden kredi onayı çıkmıyor? Kredi başvurusunun olumsuz sonuçlanmasının nedenleri nedir? Sorularının cevabı yazımızda..

1
342

Kredi kullanımı günümüzde oldukça yaygınlaştığını görmekteyiz. Gelir düzeyi düşük veya yüksek herkes kredi almak için bankalara müracaat ediyor. Bankalar kredi başvurularını çeşitli kriterlere göre değerlendirerek olumlu veya olumsuz sonuçlandırıyor. Bankaların kriterlerine göre uygun olan şahıslara daha çabuk kredi onayı veriliyor. Kredi başvurusunda bulunanların kredi onayı çıkmamasının başlıca sebepleri; düşük kredi notu, geçmişte kullanılan kredi ve mevcut kredi borcunun çok olması, sigortalı olmama ve düzenli gelirin olmaması, daha önceden alınan kredi ödemesini aksatan kişilere kredi onayı daha zor çıkmakta veya hiç çıkmamaktadır. Bunlar aynı zamanda kara listeye girmeye sebeptir ve kara listeye giren kişilerin bankalar tarafından kredi alması çok güçtür.

 

Bankalar kredi verirken ilk dikkat ettikleri husus kredi notunuzdur. Kredi notu iyi olanların kredi başvuru süreci daha hızlı sonuçlandırılmaktadır. Kredi notu kredi kullanıcılarının geçmiş zamanlarda kullanmış olduğu bankacılık ürün ve hizmetlerinin geri ödemelerini ve ödeme alışkanlıklarını gösteren bir sistemdir. Bu yüzden daha önceden alınan kredilerde düzenli ödeme yapmayan ve kredi notu düşük olanların kredi başvuruları olumsuz sonuçlanabilmektedir.

Kredi notunun yanı sıra bankaların dikkat ettiği diğer önemli bir husus ise başvuru yapan kişinin gelir durumudur. Kredi başvurusu yaparken genelde maaş bordrosu istenmektedir, fakat maaş aldığınız bankadan kredi talep edecekseniz maaş bordrosuna genelde gerek duymazlar çünkü zaten banka sizin maaş hesabınızı yönettiği için aylık gelir durumunuzu bilmektedir. Diğer bankalarda ise maaş bordrosu istenmektedir. Ek olarak bir diğer husus ise talep edilen kredi miktarının aylık gelire oranıdır. Aylık kredi ödemelerinin oluşturulması sırasında maaş ele alınmakta ve düzenli bir ödeme planı belirlenmektedir.

Daha önceden kullanılan krediler ve mevcut başka bankadan alınmış krediler de yeni başvurunuzun onayında önemli bir etkendir. Eğer aktif bir borcunuz var ise yeni kredi başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına sebebiyet verebilir.

1 yorum

Yorum Yap