2018 Yılında Öğrencilere Kredi Veren Bankalar

0
357

Öğrenciyim, kredi çekebilir miyim? Öğrencilere kredi veren bankalar var mı? Öğrencilere kredi veren bankalar hangileridir? Merak ediyorum diyenler için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Öğrenciyim Kredi Kullanabilir Miyim?

Öğrenciler, yani üniversite öğrencileri kredi çekebilir mi, merak edilen başlıca konulardan bir tanesidir. Üniversite öğrencileri çoklıkla ailelerinden uzakta diğer bir kentte eğitimlerine devam etmek zorundalar. Hal bu tür olunca onlarından ekstradan yeme içme, barınma, ulaşım gibi bir grup giderleri olmaktadır. Her ne kadar ülkemizde üniversite öğrencileri amacıyla bir grup imkânlar sunulsa da şunlar başlı başına ücretsiz değildir.

Üniversite okuyan öğrenciler amacıyla devlet Kredi ve Yurtlar Kurumu aracılığı ile burs vermektedir. Fakat burs kontenjanı sınırlıdır. Bunun yanı sıra özel kurum ve kuruluşlar da üniversite öğrencilerine burs vermektedir. Fakat bu da ülkemizdeki bütün öğrencilerin sadece çok az bir bölümünü kapsamaktadır. Yine Kredi ve Yurtlar Kurumu aracılığı ile devlet üniversite öğrencilerine öğretim kredisi vermekte mezun olunduktan sonra geri almaktadır. Fakat devletin verilen bu kredilerin aylık miktarı çok çok değildir. İşte bu noktada akla gelen şey ise öğrencilerin bankalardan kredi çekip çekemediğidir.

Öğrencilere Kredi Verenler

Öğrenciler amacıyla seçenek finansman ise tekrar bankalardan düşünülmektedir. Genellikle çalışan ve ticaret erbaplarına kredi veren bankalar, öğrencilere kredi verme konusu ile ilgili biraz temkinli yaklaşmaktadır. Çünkü durumu hazırda öğrencilerin bir işi yoktur. Yani öğrencinin kredi taksitini ödeyebilmesi amacıyla bir geliri olmalıdır. Fakat bütün öğrenciler amacıyla bu değişiklik gösterebilmektedir. Eğer bir üniversite öğrencisi aynı vakitte bir işte çalışıyor ise geliri var demektir. Hele ki çalıştığı işte sigortalı ise ve maaşını belgeleyebiliyor ise esasen burada her hangi bir sorun yoktur. Fakat çalışan üniversite öğrencilerinin çoklığı yarı vakitli ya da dönemsel işlerde çalışmaktadır. Hal bu tür olunca çalıştıklarını kanıt etmeleri ya da maaşlarını gösterebilmeleri güç olmaktadır. Ama ülkemizde son dönemde bankacılık pazarında birtakım değişiklikler yaşanmakta ve birtakım esneklikler görülmektedir. Bankalar arası rekabetin yükselmesi ve buna ayrıca ülkede borçlu adedinin çoğalması ile kredi verecek yeni müşteri adedinin azalması gibi titiz nedenlerden ötürü bankalar üniversite öğrencilerine de kredi vermeye başlamıştır. Şuan amacıyla öğrencilere kredi veren banka adedi az olsa da gelecekte bu hususta da artış olacağı beklenmektedir.

Öğrencilere Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Üniversite öğrencilerine kredi veren bankalara baktığımızda geçmişte tekrar öğrencilere kredi kartı veren bankalar olduğunu görüyoruz. Bu bankalar bubugünümüzde üniversite öğrencilerini desteklemek, onlara finansal yardım sağlamak adına düşük limitli de olsa öğrenci kredisi vermektedir. Bankalar bubugünümüzde 36 / 48 ay taksitli düşük limitli öğrenci kredileri vermektedir.

Bankacılık sektörünün önde gelen bankalarından olan Vakıfbank, Ziraat Bankası, İş Bankası, Denizbank, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Finansbank, ING Bankası, Akbank, Odeabank üniversite öğrencilerine kredi vermektedir.

Üniversite de okuyan öğrencilere kredi veren bankaların kredi limitleri düşük olsa da öğrenciler bu imkanlardan yararlanabilirler. Bu kredilerin genel şartları ise 18 yaşından büyük olmak, Üniversite öğrencisi olduğunu belgelemek, varsa yarı vakitli çalıştığı yerden maaş belgesi almak, kredi notu düşük olmamak, kredi sicili temiz olmaktır. Bazı bankalar ise öğrenci kredilerini verirken aileden bir bireyin de kefil olmasını talep edebilirler.

Yorum Yap