Online İş Kurarak Uyurken Bile Para Kazanın

Uykunun derinliklerindeyken de para kazanabileceğinizi biliyor muydunuz? Evet bu çok basit olmasa da olası. Bunu olası kılan sihirli kelimemiz ise pasif gelir.

0
252

Online bir iş kurarak düzenin otomatik olarak işlemlere, para akışına izin vermesine ve işin başında bizzat bulunmadan işin büyümesine izin sunarak pasif gelir elde edebilirsiniz. Pasif gelir elde etmek amacıyla sıksık sıkı çalışmak mecburiyetinde değilsiniz. Sadece, insanların gereksinim duyacağı kaliteli bir ürün ya da hizmet yaratmak amacıyla ilk başlarda sınırlarınızı zorlamanız gerekli. Fakat başlangıçta göstermiş olduğunuz bu emeğin meyvesini gelecekte fazlasıyla toplayacağınızdan emin olabilirsiniz.

İlk başlarda haftada 80-100 saat çalışmanız gerekebilir. Web sitesi hazır gerektiğince içeriğe bağlı olmak üzere site kendini döndürmeye başlayacaktır. Oluşturduğunuz siteye ve sitenizde verdiğiniz hizmetlere göre senede 10 bin – 100 bin TL arasında değişen rakamlarda bir gelir elde edebilirsiniz.

İşte sizlere, uyur iken para kazanmanıza imkan tanıyacak 10 adet tavsiye:

1. Başlamadan evvelce kendinize sorun: “Bunu yalnızca para amacıyla mi yapıyorum?”

Pasif gelir elde edebilmek büyük oranda takipçilerinize bağlıdır. Para kazanmayı, onlara hizmet etmekten daha mühim bulduğunuzu fark ederlerse başarılı olamazsınız. Niyet, her vakit insanlara yardım etmek ve onlara bir şeyler sunmak olmalıdır. Bunun neticesinde güzel paralar kazanabilirsiniz.

2. Önceden ciddi anlamda vakit harcamaya hazır olun.

Bir gecede başarılı olmak diye bir kavram yok. Öncesinde ciddi anlamda çalışmak ve vakit harcamak gerekiyor. Mesela Angry Birds çok kısa sürede başarılı olmuş gibi gözükebilir, fakat Angry Birds, Rovio’nun ürettiği 52. oyundur. En başarılı olacak projenize takipçi edinebilmek amacıyla 1.5 sene çalışmanız gerekebilir.

3. Ürünü meydana koyduktan sonra işiniz bitmez.

“%100 pasif gelir diye bir şey yoktur. Emlak piyasasında bile malvarlıklarınızı yönetmeniz gerekir. Borsada bile portfolyonuzu yönetmeniz gereklidir. Online iş söz hususu olduğunda %100 pasif gelir diye bir şey yoktur. Pasif gelirin tarifi “sistem geliştirmek” ile alakalıdır. İnsanların sitenizi sıksık olarak ziyaret etmesini, sıksık bir trafik olmasını istiyorsanız takipçilerinizi bu hususta tatmin etmeniz gerekir. Yani evvel ciddi manada vakit harcamanız, daha sonra ise bu harcanan vakitle meydana konan içeriği beslemeniz gerekir. ”

4. Doğru piyasası bulmalısınız.

İnsanların fazlası herkese hitap eden bir iş kurma peşindedir. Fakat herkese hizmet etmeye çalışmak, gerçekte kimseye hizmet edememek demektir. Bu amaçla özel bir alana yönelmeli ve deneyimleriniz, eğitiminiz ve tutkunuz tarafında bu alana yoğunlaşmalısınız. Kazancınız, bu takipçi kitlesine ne kadar iyi hizmet sunabildiğinizle doğru orantılıdır. Yazdıklarınız onlarda ne kadar yankı uyandırırsa o kadar çok kazanç elde etme şansınız vardır.

5. İşe girişmeden evvelce, 3-4 sene sonrasını düşünün.

Bundan 3-4 sene sonra da içerik ürettiğiniz husustan tekrar aynı derecede keyif alacaksanız bu sizin başarılı olma ihtimalinizi artırır.

6. İnsanlara nasıl hizmet edildiğini araştırın ve açığı doldurmaya çalışın.

Rakiplerinizin olması gözünüzü korkutmasın. Rakiplerinizin olmasının yaptığınız işin tasdik edilmesi manasına yaklaştığını söylüyor. Diğer blog yazarlarını rakip olarak değil, dost olarak görün ve onlardan faydkısmın.

Fakat sizi özel kılan şeyi bulmalısınız. Piyasada eksikliği hissedilen şeylerden nasıl istifade edebileceğinizi düşünmelisiniz.

7. Platformunuzu kurun.

Faaliyet göstereceğiniz kısmı seçtikten sonra, mesajınızı iletebileceğiniz bir platform kurun. Blog olabilir, youtube kanalı olabilir, podcast olabilir… Hayran (fan) kitlenizi bu şekilde oluşturmaya başlayabilirsiniz. İşinizin finansal olarak yürüyebilmesi amacıyla bütün dünyanın sizi takip etmesi gerekmez. Size senelik 100 TL ödeyen 1000 adet sıkı takipçiniz varsa bu senede 100.000 TL eder. Bu amaçla herkese hitap etme zorunluluğunuz yok.

8. Ücretsiz şeyler sunun.

Takipçileriniz sizin sunduğunuz hizmet ile ilgili tam bilgi sahibi olmadan onlardan ücret alamazsınız. Uzun süreli pasif gelir elde etmenin en iyi yolu bedava bilgi ve hizmet sunmaktır. Takipçilerinizle aranızda uzmanlık, bilgi ve itimat hususu ile ilgili bir bağ meydana gelir bu sayede.

9. İnsanlara neyin daha iyi hizmet edeceğini bulun.

Takipçi kitleniz sizin meydana bir değer koyduğunuzu anlamaya başlayıp artmaya başladığında pasif gelir etme yollarınız da artar. E-kitap ya da e-ders gibi dijital mamüller satabilirsiniz. Başka firmaların ürün ve hizmetinizi satıp yani satış ortaklığı yapıp komisyon alabilirsiniz. Yazılım üretip onu satabilirsiniz. Bir topluluk yaratıp o bölgeye premium üyelik satabilirsiniz. İnsanlara, hangi tekniği sevdiklerini sosyal medya aracılığı ile direkt olarak sorun. Ne tür problemleri olduğunu görün ve bunu çözüme ulaştırmak amacıyla elinizden geleni yapın.

10. Kazanç sağladıkça şunu hatırlayın: Para asli motivasyonunuz olmamalı.

Başarı elde ettikçe paranın sizi yoldan çıkarmasına izin vermeyin. Satış amacıyla mükemmel komisyon aldığınız bir ürün, takipçilerinize kötü bir deneyim sunarsa bu sizin aleyhinize olur, kendi ayağınıza sıkmış olursunuz kısaca.

Parayı ön plana çıkardığınız vakit, satış gerçekleştirme amacıyla yalan söylemeye başladığınız vakit işin amacıylae üçkağıtçılık girer. Bu hali hemen gözden geçirmeniz şarttır.

Bu Hataya düşmemek amacıyla asli motivasyonunuzun ne olduğunu bilmek gerektiğince mühim. Pasif gelir benim amacıyla yalnızca geçim kaynağı ya da finansal kazanç demek değil. Evden çalışmamı gerçekleştiren bu sistem bana, çocuklarımın ilk “baba” deyişlerini ve ilk adımlarımı görme fırsatı verdi. 1 ve 4 yaşında iki çocuğum var. Zor vakitlerde beni yeni ürün ve hizmetler sunmaya yönelten, beni motive eden şey de onların varlığı.

Yorum Yap