Protein Tozu Ne İşe Yarar?

0
4

Piyasada bulunan protein tozları temelde vücudun ihtiyacı olan proteinlerin karşılanmasına destek çıkmaktadır. Burada önemli bir konuya da parantez açmamız gerekmektedir. Protein tozu fiyatları ya da diğer supplementlerin hiçbirisi doğal beslenmelerin yerini tutmaz ve önüne de geçmemesi gerekir. Yani eğer ki herhangi bir supplementi kullanmayı düşünüyorsanız öncelikle doğal beslenmeler ile yiyeceklerden besin almayı da önemsemelisiniz.

Protein tozları içerisinde farklı besinler bulundurabiliyor olsa da en çok protein değerleriyle göze çarpmaktadırlar. İçerdikleri yüksek miktarlarda proteinler aslında proteinlerin faydalarını sizlere sağlamaktadır.

Proteinler sporcular tarafından en fazla ihtiyaç duyulan makro besinlerden bir tanesi olmaktadır. Bunların en önemli nedeni ise proteinlerin, kasların yapılarına katılarak kas kütlelerini artırabilmesidir. Protein içinde vücudun tüm hücrelerinde gören almakta olan esansiyel amino asitler de bulunmaktadır.

Protein Tozu Zararlı Mıdır?

Vücut geliştirme ve Fitness bakımından özellikle de kısa vadeler içerisinde yoğun bir gelişim gibi bir amacınız yok ise protein tozu kullanmak sizler için elzem olmayabilir. Ancak bu durum da bu tozların kullanılmasının zararlı olduğu demek değildir.

Ama bu protein tozlarının bazı yan etkiler gösterebileceği durumlar da olabilmektedir. Laktoz intoleransı olan bireylerde Whey protein sindirimlere bağlı olarak ishal, şişkinlik, gaz ve kramp sorunları da oluşabilmektedir. Bu tarz sorunlar ile karşılaşan kişilerin ise izole protein tozlarını kullanması tavsiye edilmektedir.

Bazı bireylerde inek sütlerine bağlı protein alerjileri de olabilir. Bu durumlar nadir görülüyor olsa da bireylerde döküntü, kurdeşen, yüz şişmeleri, boğaz ve dil şişmeleri ve son olarak burun akıntıları veya tıkalı burun sorunları da görülebilmektedir. Bu tarz sorunlar ile karşılaşan kişilerin ise Whey proteinleri ya da kazein proteinleri yerine bitkisel protein tozlarını tercih etmeleri de daha doğru olabilmektedir.

Protein tozlarını kendinize uygun bir şekilde aldığınız ve tükettiğiniz takdirde yan etkiler de minimuma inecektir. Talimatlarına uygun bir şekilde ve düzenli kullanımlarınız ise sizlere verimli bir sonuç çıkaracaktır. Bu hususlara dikkat ettiğiniz takdirde protein tozlarının hiçbir şekilde zararlarını görmeniz de söz konusu olmayacaktır.

Yorum Yap