Referanduma Giderken Borsa Yeni Rekorları Kırarak Yükseliyor!

Küresel piyasalara paralel güne alıcılı başlayan Borsa İstanbul, 91.497 puanı görerek son 14 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

0
133

Veri bakımından sakin geçmesi beklenilen güne küresel piyasalara paralel olarak hafif alıcılı başlayan Borsa İstanbul (BİST), oturum ortamında gelen alımlarla son 14 ayın en yüksek civarını gördü.

BİST 100 endeksi, 283 puan artışla 91.185 puandan açıldı. Açılış sonrasında pozitif seyrini devam ettiren endeks, 91.497 puanı görerek 28 Ocak 2015 tarihinden bu yana en yüksek düzeye çıkmış oldu.

Analistlere göre, endeksi negatif olarak tesirleyebilecek veri ve haber akışının sınırlı olması yeni yükseliş beklentisini yanında getirebilir.

Dolar/TL ise dün 3,6395 – 3,6154 aralığında hareket ederken, bugün 3.61 – 3.62 orantısında dengelendi.

Küresel piyasalarda Chicago Fed Başkanı’nın faiz artışı konusu ile ilgili verilen mesajlar tesir gösteriyor.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans dün yaptığı açıklamalarda bu sene amacıyla iki faiz artışının daha planlandığını belirterek, faiz artışlarında süratlenme bekleyen yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı.

Evans’ın dünkü açıklamalarının sonrasında Asya borsaları bugün 15 ayın zirvesini görürken, dolar endeksi de hafif gerileme kaydetti.

Bankacılar bugün iç piyasalarda Hazine ihalesi haricinde takip edilecek bir ilerleme olmadığını, küresel piyasaların, jeopolitik ilerlemelerin ve AB ile gerilen ilişkilerin izlenmeye devam edileceğini söylediler.

CEVAP VER