Ripple Nasıl Alınır? Türkiye’den TL İle Ripple (XRP) Almak

1
4178

Dijital çağın en büyük buluşlarından biri olan Blockchain sistemi ve dijital paralar gün geçtikçe ilgi görmeye devam ediyor. Yeni çıkan çoğu dijital paralar bir kaç ay içinde binlerce kat değerlenip kar getirisi sağladığı için yatırımcıların gözdesi oldu.

Bitcoin fiyatlarının 1 yıl içinde 20 kat arttığını gördük, bu rakamları normal bir işte çalışarak kazanmak imkansız diyebiliriz. Mükemmel bir ticaret bile yapsak bu oranda bir kar marjı çok zor. Bu yüzden 7’den 70’e insanlar artık az veya çok yatırım yaparak yeni dünyanın yeni para birimlerine ayak uydurmaya başladı. Bu durum ülkemizde de oldukça yaygınlaştı ve son bir yıl içinde bir çok yeni kripto para borsası açıldı.

Fakat hala Türkiye’de alt coinleri alıp satabileceğimiz zengin bir borsa bulunmuyor. Buna nazaran Türk borsalarında en çok hacime sahip dijital paraları alıp satma imkanını buluyoruz. Örneğin; Ethereum, Litecoin, Ripple gibi. Ripple’yi diğer dijital para birimleriyle karşılaştırdığımızda fiyat olarak hem daha uygun hem daha az prim yapmış gözüküyor. Peki Türkiye’den TL ile Ripple almak isteyenler nerelerden alabilir bunlara kısaca değinecek olursak; şuan Bitturk ve Vebitcoin siteleri TL ile Ripple alma imkanı sunuyor.

Bu yazıyı yazarken Ripple 0,27$ seviyelerindeydi. Bakalım tarih bize ne gösterecek. 2$ seviyelerini görürsek bu yazıyı okurken “iyiki almışım” veya “ah be keşke alsaydım” diyecek miyiz veya 0,27$’dan daha da aşağıya düşecek olursa “tühh be keşke hiç bulaşmasaydım” mı diyeceğiz 🙂 Unutmayınız ki biz kesinlikle yatırım tavsiyesi vermiyoruz, çıkar veya düşer, karda edebilirsiniz zararda edebilirsiniz. Bu tarz yatırımları yaparken her şeyi göz önünde bulundurarak kararlarınızı vermelisiniz.

Şimdi gelelim TL İle Ripple Nasıl Alınır? Sorusunun cevabına. Yazının devamında Bitturk’ten Ripple almayı anlatacağım.

Ripple Nasıl Alınır? TL İle Ripple Almak

Öncelikle buradan bitturk.com sitesine giriş yapın. Karşınıza direk kayıt olmak için bir bölüm çıkacaktır.

Buradaki bilgileri doldurduktan sonra (şifrenizin zorluk derecesini iyi yapın ki kırılması kolay olmasın) kullanım sözleşmesini okudum ve onayladım kısmına tıklayıp sonra “hesap oluştur” butonuna tıklayınız. Ardından belirttiğiniz mail adresine gelen aktivasyon linkine tıklayarak üyeliğinizi aktif hale getirin.

Sonrasında oturum aç kısmından yazdığınız mail adresi ve belirlediğiniz şifre ile giriş yapın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak.

Para yatırıp işlemlere başlayabilmek için Hesap onaylama kısmından üyelik durumunuzu 2.seviyeye yükseltmeniz gerekiyor. Bunun için “Üyeliğinizi Yükseltin” butonuna tıklayın. Ve sizden doldurulması istenilen alanları eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun.

Daha sonra Türk Lirası yatırmak için Türk Lirasının karşısında yazan Yatır seçeneğine tıklayın.

Açıklama kısmına sadece transfer kodunu yazarak kendinize ait banka hesabından yatırma işlemi yapmalısınız. Farklı ad ve soyad ile yapılan yatırma işlemleri kabul edilmeyecektir.

○ Hesabınıza yatırabileceğiniz en düşük tutar 20 TL’dir.

○ Yatırdığınız tutar kontrollerimizin ardından sistem tarafından otomatik olarak hesabınıza yansıtılacaktır.

○ ATM kullanılarak yapılan yatırma işlemleri (kartsız), gönderici bilgilerini teyit etmek mümkün olmadığı için kabul edilmeyecektir.

2.seviye üyelikte günlük yatırma limitleri bulunmaktadır. günlük 750 TL aylık 5.000 TL para yatırabilirsiniz. Eğer daha fazla miktarla işlem yapmak istiyorsanız hesabınızı 3.seviyeye yükseltmeniz gerekiyor.

3.Seviye Üyelik için istenen bilgileri tamamlamanız durumunda hesap limitleriniz aşağıdaki şekilde güncellenecektir.

○ Günlük 150.000 TL, Aylık 500.000 TL Çekme
○ Günlük 150.000 TL, Aylık 750.000 TL Yatırma

3.Seviyeye yükseltmek için sizden aşağıdaki bilgiler istenmektedir.

Üyelik seviyeleri bu şekildedir. Size uygun olan üyelik tipiyle üye olup işlemlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz.

Para yatırdıktan sonra (XRP) Ripple almak için Ripple karşısındaki “Al/Sat” kısmına tıklayın.

Karşınıza bu ekran gelecektir. “XRP AL” kısmında o an ki Ripple fiyatı yazar, eğer o fiyattan almak istiyorsanız Fiyat kısmına dokunmadan sadece miktar kısmına almak istediğiniz adeti yazıp alabilirsiniz. Eğer daha düşük bir fiyattan emir girmek istiyorsanız Fiyat kısmına daha düşük (almak istediğiniz herhangi bir fiyat) yazarak emir girebilirsiniz. Ripple, girdiğiniz emir fiyatına kadar düşerse o fiyattan alış işleminiz gerçekleşmiş olur. Bunun takibini Sağ sütunda bulunan “Açık Emirleriniz” kısmından izleyebilirsiniz.

Bu ekranda bulunan Satış emirleri, Alış emirleri; sitedeki diğer kullanıcıların tüm alış/satış emirlerini göstermektedir.

Ripple aldınız ve diyelim ki satmak istiyorsunuz yine aynı ekrandan Sat kısmından o anki fiyatından direk satabilir veya daha yüksek bir fiyat girerek Satış emri verebilirsiniz.

İşlemler oldukça basit, zaten siteye üye olunca akıllı ipucu ile site otomatik olarak sizleri yönlendiriyor.

Bunların dışında diğer önemli bir hususta hesap güvenliğiyle alakalı. Sisteme giriş yaparken 2 aşamalı doğrulama tanımlayabilirsiniz. İki seçenek bulunuyor Google Authenticator ve Tek kullanımlık şifre. Size en uygun olanı tanımlamanızı tavsiye ederiz.

1 yorum

  1. Tek bir firma yazmamalısınız. şu anda bitturk den çıkıp paycml borsasına geçiş yapıyoruz sizden firmanın bitturk gibi herkesden önce paylaşmanızı beklerdik. ama biraz geç kaldınız. :'(

Yorum Yap