Ripple, XRapid Pilot Uygulama Sonucu Transferlerde %70 Tasarruf Sağladı!

0
73

Blockchain şirketi Ripple, Ripple (XRP) para birimini içeren xRapid pilot programlarının sonuçlarını açıkladı. Firma, projenin ödeme ücretlerinde %70’e kadar tasarruf sağladığı duyurusunun yanı sıra Perşembe günü de sonuçlarını yayınladı.

Ripple, xRapid platformu için pilot programa katılan şirketlerin yüzde 40 ila 70 oranında işlem tasarrufu elde etmeyi başardığını ortaya koydu. Katılımcılar ayrıca, işlem hızlarında büyük gelişmeler yaşadıklarını belirttiler. Düzenli araçlar kullanan işlemler iki ya da üç gün sürecek, ancak xRapid pilot programları işlemlerini neredeyse iki dakika içinde gerçekleştirebildiler.

XRapid, Ripple’in blockchain teknolojisiyle desteklenen gerçek zamanlı brüt ödeme sistemi için geliştirdiği likidite çözümüdür. Şirket çözümü, bankalar ve finansal kurumlar arasında fiat para transferini kolaylaştırmak için kullanılacak bir araç olarak tasarladı. Ripple, XRapid pilot programına ve XRP’yi içermeyen farklı projelere katılan şirketlerle son birkaç ay içinde çok sayıda ortaklık duyurdu.

Ripple Product’un başkanı Asheesh Birla, firmanın yedi pilot projeyi değerlendirdiğini ve tüm projelerin sonuçlarının oldukça benzer olduğunu ortaya koydu. Ayrıca XRapid pilot programlarında yer alan şirketlerin, işlemlerin gerçekleştirildiği hızdan oldukça etkilendiklerini belirtti.

Pilot testler Meksika ve ABD arasındaki ödemeleri değerlendirdi. Halihazırda mevcut sistemler genellikle bankaların ve finans kurumlarının Meksika’da önceden finanse edilen banka hesaplarını dahil etmelerini gerektiriyor, aksi takdirde diğer tarafın bankalarının bankacılık ağlarından geçmeye zorlanıyorlar. Bu yaklaşımdaki sorun, çok maliyetli olmanın sonucudur.

Viamericas para iade şirketi başkanı Paul Dwyer, pilot programların, özellikle bankacılık sektöründe kripto paranın gelecekte oynayacağı rolü gösterdiğini belirtti. Dijital para birimleri, bankaların mevcut yerleşim altyapısında var olan yapısal yetersizliklerin bazılarını aşmasına yardımcı olacaktır.

Dünyanın her yerinden farklı bankalar, hizmetlerini iyileştirmek için blockchain destekli sistemlerin uygulanması üzerinde çalışıyorlar. Santander, Ripple’ın altyapısı üzerine inşa edilen blockchain teknolojisiyle desteklenen uluslararası bir ödeme ağını benimseyen ilk banka oldu.

Yorum Yap