Sermayesiz Para Kazanmak Sandığınız Kadar Zor Değil

0
1399

Bu yılbaşında ne kadar zam alacaksınız? %5 mi? %10 mu? Ya da belki hiç?

Henüz eğitim hayatım devam ederken ticaret ile uğraşan yakınlarımın yaşadıkları sıkıntılara şahit olmuş (hepiniz görmüşsünüzdür, yazılan çekler, ödenmeyen alacaklar, zayi olan stoklar, elemanlarla alakalı sıkıntılar vb) ve bu nedenle “ben ne derde sokacağım başımı, girer bir işe çalışır düzenli maaşımı alırım, patron düşünsün” demiştim ve iş hayatına böyle girmiştim.

Pişmanım!

18 yıldır aktif olarak çalışıyorum. İyi bir liseden, ondan da iyi bir üniversiteden mezunum, 2 yabancı dil biliyorum ve son işyerimde tam 11 yıldır çalışıyorum. Kısacası hem iyi bir eğitimim hem de iyi bir deneyimim var. Çevremdeki birçok arkadaşım da aynı durumda. Aynı dönemlerde mezun olduğum ve fakat maaşlı bir işe girmek yerine risk alarak kendi işlerini kuran arkadaşlarım başlarını alıp gittiler, battılar, çıktılar, yine battılar, yine çıktılar. Bense her geçen gün pahalılaşan hayatla paralel gitmeyen maaş zamlarından dolayı yıllar içinde hiçbir şey elde edemedim. Batmadım ama hiç çıkmadım da. Ve 5 sene önce insanın bir şekilde ne yapıp edip kendi işimi kurması yani emeğimin karşılığını kendim almak zorunda olduğunu anladım. O zamandan beri de çeşitli şekillerde internetten para kazanıyorum. Tam zamanlı olarak yapmadığım için henüz işimden ayrılmadım, ancak öncelikli amacım artık başkalarına değil kendime çalışmak. Günde 9 saat başkaları için çalışarak kazandığım paranın çok daha fazlasını kendim için çalışarak kazanabilirim, siz de kazanabilirsiniz.

Gelin sermayesiz ya da çok az sermaye ile hiç deneyiminiz olmasa da yapabileceğiniz işlere şöyle bir bakalım. Hepsini yaptım ve bazılarını da yapmaya devam ediyorum. O nedenle az sonra okuyacaklarınız tamamen kişisel tecrübelerimdir, varsayım değildir. Bunlardan başka yöntemler de vardır ancak ben sadece kendi yöntemlerimden bahsedeceğim için onları bu yazıya dâhil etmeyeceğim.

Blog Yazarak Para Kazanmak

Sevdiğiniz ya da uzmanı olduğunu bir konu hakkında yazarak para kazanabilirsiniz. Örneğin diyelim ki iyi bir sporseversiniz. Spor üzerine bir blog açabilir ve bu blogda kendi görüşlerinizi, müsabaka analizlerinizi paylaşabilirsiniz. Düzenli olarak yazı girdiğinizde zaman birkaç ay içerisinde bloğunuzun ziyaretçi sayısı artacak ve kazanmaya başlayacaksınız.

Avantajları :

 • Ücretsiz olarak blog açabilirsiniz. İsterseniz kendi alan adınızla ücretli de açabilirsiniz ama başlangıç sermayesi çok düşüktür.
 • Sevdiğiniz bir konuda yazı yazmaktan keyif alacağınız için sıkılmazsınız ve mevcut işinizden ayrılmanız gerekmez.
 • Blogunuz tanındıkça sosyal çevreniz de genişler ve yeni insanlarla tanışırsınız.

Dezavantajları :

 • Ziyaretçi çekmek için hep güncel yazılar girmeniz gerekecektir.
 • Rekabet fazladır
 • Çok büyük bir ziyaretçi sayısına ulaşmadıkça kazançları emeğe göre düşüktür. (Ayda 100-200.-usd civarı)

Al-Sat Yaparak Para Kazanmak

Ucuza aldığınız bir ürünü kendi e-ticaret sitenizden ya da GittiGidiyor, N11, Hepsiburada, Sanalpazar vb sitelerden, veyahut Instagram üzerinden satabilirsiniz. Aradaki fark kârınız olur.

Avantajları :

 • Eğer stok yapmaz da sipariş alınca satın alma yaparsanız hiçbir kaybınız olmaz
 • Talep gören bir ürünü ucuza bularsanız kârınız yüksek olur
 • İşiniz bırakmadan da devam edebilirsiniz

Dezavantajları

 • Stok yaparsanız satılmayan ürünlerden zarar edebilirsiniz
 • Stok yapmazsanız sipariş geldiğinde ürünü aynı fiyattan aynı yerde bulamayabilir, müşteri kaybedebilirsiniz.
 • Rekabet fazla olabilir, size güzel kazandıracak kadar çok ürün satamayabilirsiniz

 

Satış Ortaklığı Yaparak Para Kazanmak

Konser biletinden kitaba, e-kitaptan parfüme kadar birçok ürünü satan web siteleri satış ortaklığı vermektedir. Kimisi az kimisi %50’lere varan komisyonlar öderler. Bir dönem en çok para kazandığım iş buydu. Ayda 7000 liraya kadar çıkan kazançlarım oldu. Bu kazançlara ulaşmak için epey çalıştığımı söyleyebilirim. Satış ortaklığı sisteminin nasıl işlediğini tek bir yazıda anlatamam. Dilerseniz şuradaki kaynakta güzel bir eğitim var, buna bakabilirsiniz. Bu arada benim sizi bu kaynağa yöneltmem de bir satış ortaklığı biçimidir. Eğer dersi beğenip satın alırsanız ben sizin bu satın almanız üzerinden komisyon kazanırım. Tabii göründüğü kadar da kolay değildir. Çünkü en nihayetinde bu işi yapmak için de blogunuza ya da makalenize yani ortaklık linkinize ziyaretçi çekmelisiniz. Bunun için ücretsiz eğitimleri de kullanabilirsiniz elbette ama size tavsiye ettiğim gibi ücretli kurslar her zaman daha fazlasını verir. Bu devirde kimse kimseye bedava bir şey vermez, malum.

Avantajları :

 • Sisteminizi oturttuktan ve işi öğrendikten sonra haftada birkaç saat kazanarak pasif gelir elde edebilirsiniz.
 • İşi bir kere öğrendikten sonra sınırsız sayıda satış ortaklığı alabilir ve hepsinden para kazanabilirsiniz.
 • Verginiz sizin adınıza başkaları tarafından ödeneceğinden yaptığınız iş tamamen yasaldır.

Dezavantajları :

 • Sistemi oturtana kadar gerçekten çok emek vermeniz gerekir.
 • Rekabetin fazla olduğu bir ürün seçerseniz sizin gibi satış ortakları ile rekabete gireceğiniz için daha çok çalışmanız gerekecektir.

Kripto Para Al-Sat Yaparak Para Kazanmak

Bu çok yeni başladığım bir yöntem. Kripto paraların alım satımıyla para kazanmaya yeni başladım açıkçası. Şimdilik çok iyi gidiyor. Ben sadece Bitcoin alım satımı yapıyorum. Borsacı olmadığım için çok yükselince satıp, düşmesini bekleyip tekrar almayı deneyerek daha çok kazanmayı denesem de başarılı olamadım. Tabii yine de zararda değilim. Siz de kripto para alıp değerlenmesini bekleyerek para kazanabilirsiniz.

Avantajları :

 • Tam olarak hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Sadece kripto para alıp yükselmesini izleyeceksiniz

Dezavantajları :

 • Bir miktar para yatırmanız gerekiyor. Ne kadar çok yatırırsanız o kadar fazla kazanırsınız
 • Ara sıra hızlı düşüşler ve çok ani çıkışlar olduğundan al-sat yaparken zarar edebilirsiniz
 • Bazı ülkelerde kripto paralar yasaklandığı için ve ülkemiz de bu konuda ne zaman ne yapacağı belli olmayan bir ülke olduğundan risk altındasınız.

Yeni Nesil Pazarlama İle Para Kazanmak

En garanti ve geleceği en parlak gördüğüm yöntem bu. Uzun yıllar önüme çıkan network marketing fırsatlarını “amaaan ben bununla uğraşamam” diye geri çevirdikten sonra o sistemlerdeki hemen bütün sıkıntıları ortadan kaldırmış yeni sayılabilecek bir firma ile tanıştım, tamamen tesadüfi bir şekilde. İnsanlar ne yazık ki network marketingi çok yanlış öğrendikleri ve çevrelerinde gördükleri uygulamalardan kendileri dahil olmadıkları halde olumsuz izlenimler edindikleri için önyargılı yaklaşılıyor ama yeni nesil network marketing gerçekten de denemeye değer.

Aslında network marketing dünya çapında bir pazarlama sistemi, yani bir iş modeli. 1969 yılından beri var ve ciroları inanılmaz seviyelerde. Mantık basit : profesyonel müşteri ol. Diyelim ki bir tatil köyüne gidiyorsunuz ve memnun kalıyorsunuz. Çevrenizdeki insanları da oraya yönlendiriyorsunuz. Tatil köyü size bunun için para veriyor mu? Hayır tabii ki. İşte network marketing ile doğrudan satışı hedefleyen firmalar müşterilerine kendi ürünlerini kullandıkları ve yakınlarına tavsiye ettikleri için para ödüyorlar. Kısacası bütün büyük markaların reklama ayırdıkları bütçeyi müşterilerine dağıtıyorlar ve reklamlarını kendileri değil müşterilerine yaptırıyorlar.

Konuştuğum insanların çoğu “bana göre değil” diyor. Ben de onlara soruyorum “sana göre olmayan nedir” diye. Çünkü gerçekten de kullandığınız ürünü birine tavsiye etmenin nesi size göre olmayabilir ki? Bunu zaten her gün yapmıyor musunuz? Gittiğiniz lokantadan aldığınız arabaya, kullandığınız telefondan giydiğiniz ayakkabıya kadar her gün çevrenize bir şeyler tavsiye ediyorsunuz. Firma diyor ki; al benim ürünümü kullan, memnun kalırsan da (ki benim distribütörü olduğum firma memnun olmamayı imkansız kılacak bir ürün geliştirmiş) sevdiklerine, yakınlarına, arkadaşlarına tavsiye et, onlar kullandıkça sen de kazan. İşin güzel tarafı da şu, tavsiye ettiğinizin tavsiye ettiği kişinin kullanımından da kazanıyorsunuz çünkü sizinle başlayan bir ticaret oluyor ve firma sizin sayenizde kazandığı müşteri için sizi ömür boyu ödüllendiriyor.

Kendi ekibimi toplamaya başladığım için bu kısmı biraz uzun anlatmak istiyorum. Eğer ilginizi çektiysem okumaya devam etmenizi öneririm, önyargılarınızı bir tarafa bırakırsanız benim gördüğümü görüp siz de ekibime katılabilirsiniz.

Daha önce karşıma çıkan network marketing işlerindeki en büyük sıkıntı bir adam bulma oyunundan ibaret olmaları, katalogdan ürün satılması, sipariş verilmesi, tahsilat, teslimat, bir sürü işle uğraşıp bir de üzerine kuş kadar para kazanılmasıydı. Çevreme kozmetik, temizlik malzemesi falan satmak istemiyordum, ki zaten perakende satış işi hiç bana göre olmadığı için hep uzak durdum. Bir de bu firmaların artık o kadar çok üyeleri var ki, komşuların kısır gününde bile bir yerlerden bir katalog fırtlıyordu. Hiç bana göre değildi kısacası. Peki ne oldu da kendimi network marketing işinde buldum?

Anlatayım efendim.

Bir arkadaşımla ticaret yapmayı düşünüyor ve ne alıp satacağımıza, nereden nasıl pazarlayacağımıza bir türlü karar veremiyorduk. O sırada arkadaşıma genç girişimciler platformundan tanıdığı bir arkadaşı anlatmış bu işi. Arkadaşım bahsettiğinde ilk tepkim “aman boş işler bunlar, paranı kaptırırsın, saadet zinciri” demek oldu. Ama onun hatırına işi gerçekten bilen birinden dinlemeye karar verdim. Çok ön yargılı gittiğim toplantıdan ben de distribütör olarak çıkmıştım. Öyle kolay kolay kandırılan biri de değilimdir hani.

Distribütör olduktan sonra pek fazla vakit ayıramadığım halde işe başlamak için satın aldığım reklam/hediye setinin ücretini çıkarttım. Şimdi de para kazanmaya başladım. Çok aşırı meblağlar değil şimdilik, ama 1 sene içerisinde 20-30bin tl aylık kazanca ulaşma hedefimi koydum ki bu hedef aslında çok yakın.

Bir işe girerken nelere bakarız; talep, ürün, şirket, ve kazanç planı. Hepsine teker teker bakalım:

Öncelikle şirket 2005 yılında iki Amerikalı milyarder tarafından 300 milyon dolar sermaye ile kurulmuş ve kısa zamanda cirosunu 125’e katlamış büyük ve sağlam bir şirket.  Amerika’da yapılan değerlendirmelerde en güvenilir şirketler arasında A sınıf gösteriliyor. Bu verilere resmi kanallardan ulaşılabilir. Yani vaat ettiklerini verecekleri ve dolandırıcı olmadıkları kesin. Bu cepte

Sektör, yani talebe gelecek olursak, wellness yani sağlıklı yaşam sektörü. Televizyonlarda artan vitamin ve besin takviyesi reklamlarına bile baksanız yeter. Artık istediğimiz kadar organik beslenelim, yediklerimizden eskisi kadar çok vitamin ve mineral alamadığımız için takviye kullanmak zorunda kalıyoruz. Hasta olmamak ve sağlıklı yaşlanmak için bir nevi mecburuz.

Ürünlere baktığımızda firmanın özel olarak 3 sene boyunca bilim kurulu ile birlikte geliştirdiği ve kendi laboratuvarlarında ürettiği tamamen organik, 64 ülkenin ilgili bakanlıklarından izinli hatta Japonya’da ödül almış ve piyasada muadili olmayan, gerçekten sağlığına önem veren kimsenin kayıtsız kalamayacağı ürünleri görüyoruz.

Peki ya iş modeli ve kazanç planı? İşte en güzel taraf bu. Eskiden olduğu gibi önünüze bir katalog açıp eşinizden dostunuzdan sipariş alıp sonra teslimatı ve tahsilatı falan takip etmiyorsunuz. Zaten satış yapmanıza da gerek yok. Size gönderilen ürünlerden insanlara 1 haftalık hediye ediyorsunuz, onlar memnun kaldıklarında sizin adınıza açılmış olan e-ticaret sitenizden gidip sipariş veriyorlar. Hiçbir şeye karışmıyorsunuz. Bence harika bir şey bu. İnsan eşinden dostundan para da isteyemez çünkü. Müşteri hizmetleri, faturalama, tahsilat, it, stok, ithalat falan elinizi hiçbir şeye sürmüyorsunuz. Daha ne olsun? Deneyip memnun kalan insanlar sizin daimi müşteriniz oluyor ve onların daha sonra yapacakları tüm alımlardan komisyonunuz hesabınıza geçiyor. Bu kazancın bir kısmı.

Ama asıl kazanç siz de bayilik vermeye başladığınızda başlıyor. Eski sistemlerde olduğu gibi sınırsız sayıda değil sadece 3 tane bayilik vermenizi istiyor sizden şirket. Daha sonra bayilik verdiğiniz kişilere destek olmaya devam ediyorsunuz. Ekibinizi kendi altınızdan değil, bayilerinizin altından ilerletiyorsunuz.

Aşağıdaki gelir tablosuna bakar mısınız? Siz dahil distribütör olarak eklediğiniz herkes (hatta herkes bile değil) her ay sadece 1 bayilik verse 9 ayın sonunda ne seviyede olabileceğinizi göreceksiniz.

Ve bunun içerisinde ürün satışından elde edeceğiniz gelir yok, bu sadece bayilik vererek elde edeceğiniz gelir.

Şimdi buna bakarak “bu saadet zinciri” diyecekler olacaktır. Alakası yok. Çünkü firma her bayilik eklendiğinde aslında ürün satıyor. Ve bu ürünler aylık olarak kullanılıp tüketiliyor ve sonraki ay yeniden alınıyor. Siz sadece firmaya yeni profesyonel müşteriler kazandırdığınız için ödüllendiriliyorsunuz, hepsi bu.

Aslında çok daha kapsamlı ve detaylı bir iş planı. Burada sadece neden bu işe girdiğimi anlatmaya çalıştım. İşi anlattığım insanlardan aldığım genel tepki “ben yapamam, bana göre değil” oluyor. Onlara şunu söylüyorum; kapı kapı dolaşıp satış yapmak bana göre de değil ve benim de zamanım yok. Ama bu işi birlikte yapacağız. Bu işe giren kimse işte yalnız değil çünkü tek başına kendi altınıza sınırsız sayıda bayii eklemeniz mümkün değil. Alt kollarınıza destek olmalısınız, onlar kazandıkça siz de kazanacağınız için onlar kendi başlarına idare edebilecek seviyeye gelene kadar onlara çalışacaksınız.

Eğer siz de bu zamana kadar ön yargılarınız ve korkularınız yüzünden kaçırdığınız fırsatlara bir yenisini daha eklemek istemiyorsanız, kendiniz için çalışıp emeğinizin karşılığını almak size cazip geliyorsa ekibime katılın ve birlikte çalışalım. Yapmanız gereken tek şey distribütör olmak, size gönderilen ürünleri önce kendiniz kullanıp sonra çevrenize hediye etmek, sonra da bizlerle birlikte bu iş modelini girişimcilik ruhu taşıyan insanlara anlatmak. Sonra siz de kendi bayileriniz için aynını yapacaksınız.

Ben 4-5 ay içinde maaşlı işime elveda demeye hazırlanıyorum. Daha sonra tamamen bu işe yoğunlaşacağım. Yeni insanlar tanımak, istediğim gibi seyahat etmek ve en önemlisi kendi emeğimin karşılığını almak istiyorum.

Sizin de böyle hedefleriniz varsa www.kendineguzelbak.net adresine gidebilirsiniz. Burası firmanın bana hediye ettiği web sitesidir. Dünyanın her yerinden yerel dilde açılabilir ve sipariş verilebilir. Sol üst köşede “fırsat” yazan yere tıklayıp daha detaylı videoları izleyebilir ve ekibime katılabilirsiniz.

Ekibime katıldıktan sonra ben sizin katıldığınızı görecek ve iletişime geçeceğim. Ama öncesinde tanışmak, konuşmak, değerlendirmek isterseniz bana asligoksu2012@gmail.com  üzerinden de ulaşabilirsiniz.

Sevgiler,

Aslı Göksu

 

 

 

 

 

Yorum Yap