Tether (USDT)’de Güvenlik Açığı Tespit Edildi!

0
71

SlowMist adlı özel bir Çinli siber güvenlik şirketi, Tether’de (USDT) çift harcamaya açık bir güvenlik açığını ortaya çıkardığını ve Bitcoin fiyatının 6.000 doların altına düştüğünü açıkladı.

Çinli firma, 28 Haziran’da yaptığı bir tweet ile duyuru yaptı. Araştırmacılar, Tether kripto para birimini, adlarını vermedikleri belirli bir kripto değişimine gönderebildiklerini açıkladı. Ayrıca, doğru alan değerleri olmadan kripto para birimiyle işlem yapmayı başardılar.Bunun anlamı, müşterilerin dijital parayı göndermeden bile kendilerini kredilendirebilmeleri ve böylece çift harcama harcamasına neden olabilmeleridir.

SlowMist, “Burada gerçekleşen şey, bir değişimin işlemlerde geçerli bayrağı kontrol etmediğidir” dedi.

Tweet’in bir çevirisine göre, işlem, takasın yeniden şarj edildiği ama kullanıcı herhangi bir USDT kaybetmediği bir taklidi değerle sonuçlandı. Tweet ayrıca, SlowMist’in USDT yeniden şarj işlevini askıya alması için borsaya tavsiyede bulunmasını sağladı ve böylece kodu kusurun düzeltilmesi için değerlendirilebildi.

SlowMist, kripto değişiminin kimliğini açıklamamasına rağmen, OKEx’in olabileceği yönünde spekülasyonlar olmuştur. Bunun nedeni, OKEx’in geçenlerde hatadan bahseden bir açıklama yayınlamasıdır. Değişim, güvenlik açığından haberdar olduktan sonra bir dizi test gerçekleştirdiğini iddia ediyor.

Çifte harcamalar, özellikle de sömürüldüklerinde ciddi sonuçlar doğurmakta ve Tether’den ziyade değişim ile ilgili bir problem olduğu görülmektedir. Bu haftanın başlarında, Tether kuruluşu 1: 1 oranında ABD doları tarafından desteklenen 250 milyon yeni Tether jetonu piyasaya sürdü. Bu, birkaç ay önce 300 milyon jetonun piyasaya sürülmesinden sonra ortaya çıkıyor ve bu durum Bitcoin’in fiyatında hafif bir artışa neden oldu.

Her ne kadar Tether, ABD doları tarafından desteklendiği için istikrarlı bir kripto-para birimi olmaktan gurur duysa da, bunun bazı tartışmalara karışmasını engellemedi. Bir araştırma raporu Teksas Üniversitesi tarafından serbest bırakıldıktan sonra Örneğin, USDT 2017 yılında Bitcoin fiyatını manipüle etmek kullanıldığını iddia ederek, bu ayın başlarında manşetlere taşındı.

Çift harcamaya açık güvenlik açığı hakkındaki yeni rapor, kripto parayı vurmak için yapılan en son ihtilaftır, ancak bu defa borsada bir kusur gibi görünebilir. Neyse ki, kusurun kötü niyetli bilgisayar korsanları tarafından kripto para çalınması için kullanılmadığı görülüyor.

Yorum Yap