THY Hisse Analiz, Kısa ve Orta Vadeli Hedef Fiyat

Aracı kurum ve uzmanların THY için yaptığı yorum,analiz, teknik analizleri bu yazıda bulabilirsiniz.

0
373

OYAK YATIRIM – Türk Hava Yolları THYAO THY Hisse Analiz – 23.06.2017

Özellikle birim yolcu gelirlerinde beklenen düzelme ve maliyet kontrolünün etkisiyle tahminlerimizde yaptığımız revizyonlarla THY hedef fiyatımızı TL9.25’e yükseltiyor, tavsiyemizi Endekse Paralel Getiri’den Endeksin Üzerinde Getiri’ye çekiyoruz.

Yeni hedef, hissenin son dönemdeki etkileyici performansının devamına ve %20 yükselme potansiyeline işaret etmektedir.

Farklı alanlarda toparlanma

1Y16’da gerek zayıf talep gerekse maliyet yönetimindeki problemlerin etkisiyle beklentilerin altında kalan sonuçların ardından şirketin başlattığı maliyet kontrol programı ve etkin kapasite yönetimi maliyet tarafında ciddi düzelmeyi beraberinde getirmiştir. Talep tarafında ise ilk çeyrekte %8’lik daralmayla zorlu bir dönem olmasına rağmen genel olarak petrol fiyatları, rekabet ve diğer havayollarının kapasite yönetimiyle de ilişkili olan birim gelirlerdeki düşüşün zayıflaması gelirler açısından oldukça önemli ve pozitiftir. Maliyetleri ciddi oranda kontrol etme başarısı gösteren şirketin cirosunun da düzelmesi operasyonel karlılığa yansıyacaktır. Nisan’da güçlenen yolcu büyümesi Mayıs’ta nispeten yavaşlasa da Haziran’da toparlanması ve 2Ç17 finansallarının operasyonel anlamda güçlü olması beklenmektedir.

2017 beklentilerimiz

Zayıf 2016 bazının da etkisiyle THY’nın yıllık gelir büyümesinin TL bazında %26 olmasını öngörüyoruz. 2017 VAKFÖK marjı beklentimiz %19.1’le geçen yılın 571bps üzerindedir. Operasyonel olarak iyileşmenin net kara yansıması ise yüksek finansal giderler yüzünden limitli olacaktır. Fonksiyonel para birimi USD olan ve borçluluğunda EUR ve JPY olan şirketin net karı zayıf USD ortamında kur zararı kaynaklı baskı altında kalmaktadır.

Kapasite yönetimi

Şirketin filo planı geçen senelerdeki agresif büyümenin ardından 2017 ve 2018’de nispeten varolan kapasiteyi muhafaza etmek yönündedir. Yeni havalimanına taşınma sürecine ilişkin net takvim ve maliyet detayları paylaşılmasa da tam anlamıyla  taşınmanın 2018 sonu olması muhtemel görünmektedir. Yeni havalimanında kendine ait terminali olması planlanmaktadır. Maliyet optimizasyonu, uzun vadede kapasite yönetimi ve yeni slot olanakları açısından yeni havalimanı THY için avantajdır.

Riskler

Jeopolitik riskler özellikle 2Y15’ten beri yolcu talebini ciddi oranda etkilemiştir. 2016’daki gerek Türkiye gerekse Avrupa’daki saldırılardan olumsuz etkilenen THY için riskler hala mevcuttur. Bu sebeple 2017 yolcu büyüme tahminimizi nispeten konservatif olsa da %5’tir. tutuyoruz. 2018’de beklenen toparlanmayla rakamın 9’a yükselmesini öngörüyoruz.

THY Boing Jeppesen ile 10 Yıllık Sözleşme Kararı Verdi – 21.06.2017

Bir Boeing şirketi olan Jeppesen ve Türk Hava Yolları (THY), 10 yıllık hizmet sözleşmesi yapmaya karar verdiler. Bu sözleşmeyle Türk Hava Yolları yeniden bir Jeppesen müşterisi oluyor. Sözleşme, kağıt ve dijital Jeppesen chartları, FlightDeck Pro, dijital uçuş çantası (EFB) hizmetleri, NavData dijital navigasyon hizmetleri, Havaalanı Hareket Haritası kabiliyetleri, e-Link dijital chart kütüphane hizmetleri ve Alıcı Otonom Doğruluk İzleme (RAIM) öngörü teknolojisini kapsıyor.

İŞ YATIRIM – Türk Hava Yolları THYAO THY Hisse Haber Analiz – 20.06.2017

Kapanış (TL) : 7.45 – Hedef Fiyat (TL) : 10.05 – Piyasa Deg.(TL) : 10281 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 133.09 THYAO TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 34.88 Analist: esirinel@isyatirim.com.tr

THY Uzak Doğu, Çin, Hindistan ve Amerika pazarları ile ilgileniyor
Gazetede yer alan habere göre Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, dünyada THY ile beraber hava yolu kurmak isteyen veya hava yolunu THY’e satmak isteyen şirketler olduğunu ve THY’nin bu fırsatları takip ettiğini ve incelediğini söyledi. Aycı, THY’nin Uzak Doğu, özellikle Çin ve Hindistan ile Amerika pazarı gibi hedefleri olduğuna dikkat çekti. Aycı, İtalyan hava yolu şirketi Alitalia ile ilgili kendilerine dolaylı haberler ulaştığını, ancak Alitalia şu an THY’nin ana hedef, plan ve stratejilerimiz içinde olan bir şirket olmadığını belirtti.

HALK YATIRIM – Türk Hava Yolları THYAO THY Hisse Haber Analiz – 20.06.2017

THY’nin Yurtdışına Açılma Ufku

Türk Hava Yolları (THYAO, Sınırlı Pozitif): Basında yer alan habere göre, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, THY giderlerini bu yıl yüzde 3-5 azaltmayı öngördüklerini, Anadolu Jet’in yurtdışına uçma ufkunun olduğunu, THY ile ortak şirket kurmak ya da THY’ye şirketini satmak isteyenlerin olduğunu bu doğrultuda fırsatları
incelediklerini söyledi. Aycı, İtalya havayolu şirketi Alitalia’nın ise ana hedef olmadığını belirtti.

İŞ YATIRIM – Türk Hava Yolları THYAO THY Hisse Analiz – 19.06.2017

Türkiye’nin bayrak taşıyıcısı olarak faaliyet gösteren THY’nin %49’u Türkiye Varlık Fonu’nda bulunuyor. Star Alliance üyesi olan şirket filosunda yer alan 200 uçakla, iç hatlar ve dış hatlar hava taşımacılığında toplamda 217 rotaya hizmet veriyor.

Şirket Raporu: Odağın büyümeden karlılığa geçişi   Yükselme Potansiyeli*: %38

Yolcu trafiğindeki artı Mayıs ayında da devam etti. 2017 yılında Nisan ayında ilk kez (%8) artı a geçtikten sonra, Türk Hava Yolları’nın toplam trafik hacmindeki artı , Mayıs ayında dı hat yolcu trafiğinde %6.7, iç hat yolcu trafiğinde %1.9 artı la, yıllık bazda 4.5% olarak devam etti. Varı yerinden varı noktasına dı hat yolcu büyümesi Ağustos 2015’ten bu yana ilk kez Nisan ayında %4’lük bir artı kaydettikten sonra Mayıs ayında ivme kazanarak %9’luk artı gösterdi. 2017 yılında Türk Hava Yolları’nın toplam yolcu sayısının, zayıf baz yılı nedeniyle güçlü 2Y17 beklentimiz sayesinde, 2016 yılının aynı dönemine göre %8 artı la 67.7 milyon (iç hat 30.8 milyon (+%13), dı hat 36.9 milyon (+%4) ula acağını öngörüyoruz.

Kur etkisi hariç AKKH değişimi 4Ç14’den beri ilk defa 1Ç17’de artıya geçti. THY’de 1Ç17’de kur etkisi hariç ÜYKH’nin (Ücretli Yolcu km başı Hasılat) yıllık bazda %1.2 dü ü le 6.64 USc’e gerilemesine rağmen toplam doluluk oranında 0.5 baz puanlık artı , kur etkisi hariç AKKH’ın (Arz edilen koltuk km ba ı hasılat) %1.5 artı ile 5.35 USc’e yükselmesini sağladı. Diğer taraftan THY’nin kur etkisi hariç AKKH’ı ise 1Ç17’de yıllık bazda %4.2 dü ü le 5.05USc’e geriledi. 2017 yılının geri kalan aylarında THY’nin AKKH’ında (kargo faaliyetleri hariç) iyile menin devam edeceğini öngörüyor ve 2017 yılının AKKH’nın deği iklik göstermeyerek 5USc ile 2016’ya benzer seviyelerde olacağını tahmin ediyoruz.

Yolcu trafiğindeki artış Mayıs ayında da devam etti. 2017 yılında Nisan ayında ilk kez (%8) artı a geçtikten sonra, Türk Hava Yolları’nın toplam trafik hacmindeki artı , Mayıs ayında dı hat yolcu trafiğinde %6.7, iç hat yolcu trafiğinde %1.9 artı la, yıllık bazda 4.5% olarak devam etti. Varı yerinden varı noktasına dı hat yolcu büyümesi Ağustos 2015’ten bu yana ilk kez Nisan ayında %4’lük bir artı kaydettikten sonra Mayıs ayında ivme kazanarak %9’luk artı gösterdi. 2017 yılında Türk Hava Yolları’nın toplam yolcu sayısının, zayıf baz yılı nedeniyle güçlü 2Y17 beklentimiz sayesinde, 2016 yılının aynı dönemine göre %8 artı la 67.7 milyon (iç hat 30.8 milyon (+%13), dı hat 36.9 milyon (+%4) ula acağını öngörüyoruz.

Kur etkisi hariç AKKH değişimi 4Ç14’den beri ilk defa 1Ç17’de artıya geçti. THY’de 1Ç17’de kur etkisi hariç ÜYKH’nin (Ücretli Yolcu km başı Hasılat) yıllık bazda %1.2 dü ü le 6.64 USc’e gerilemesine rağmen toplam doluluk oranında 0.5 baz puanlık artı , kur etkisi hariç AKKH’ın (Arz edilen koltuk km ba ı hasılat) %1.5 artı ile 5.35 USc’e yükselmesini sağladı. Diğer taraftan THY’nin kur etkisi hariç AKKH’ı ise 1Ç17’de yıllık bazda %4.2 dü ü le 5.05USc’e geriledi. 2017 yılının geri kalan aylarında THY’nin AKKH’ında (kargo faaliyetleri hariç) iyile menin devam edeceğini öngörüyor ve 2017 yılının AKKH’nın deği iklik göstermeyerek 5USc ile 2016’ya benzer seviyelerde olacağını tahmin ediyoruz.

2017’de yolcu trafiğindeki toparlanma ve kapasite kontrolü doluluk oranlarındaki artışın temel etkenlerini oluşturuyor. Mayıs’ta THY’nin toplam doluluk oranı, AKK’deki (arz edilen koltuk km) sınırlı %2’lik büyümeye rağmen toplam yolcu sayısında kaydedilen %4.5 artı sayesinde, yıllık bazda 3.2 baz puan artı ile %77.6’ya ula tı. 2017 yılında THY’nin toplam AKK rakamının irket hedefiyle uyumlu yıllık bazda %4 artı ile 177 milyara ula acağını öngörüyoruz. 2017’de THY için %8 yolcu büyüme tahminimiz ile toplam doluluk oranın %76’ya (yıllık 1.4 puan iyile me) ula acağını öngörüyoruz. Şirket 2017 yılı için %10 yolcu büyümesi ve %76-77 toplam doluluk oranı hedeflemektedir.

2017 yılında da 250 milyon dolar tasarruf 2Y16’de elde edilen 250 milyon dolarlık tasarrufun üzerine THY 2017 yılında da sınırlı %3 ücret artışı, yakıt verimliği, uçak filosunun ve parçalarının kullanım ömürlerinin 20 yıldan 25 yıla yükseltilmesi sonucu amortisman giderlerindeki dü ü ve üçüncü taraf kontratlarda devam eden pazarlık süreçleri sayesinde 250 milyon dolar daha tasarruf hedefliyor. 1Ç17’de yakıt hariç AKKM’nin (Arz edilen Koltuk km ba ı Maliyet) yıllık bazda %7.4 dü ü le 4.40USc’e gerilemesi ve raporlanan FAVÖK rakamında yıllık bazda 3.5 baz puan iyile me irketin tasarruf önlemlerinin olumlu sonuçlarını yansımaktadır. 2017 yılı için THY’nin yakıt hariç AKKM rakamında yıllık bazda %8 düşüş , yakıt dahil AKKM rakamında ise yıllık bazda %5’lik düşüş ön görüyoruz.

ZİRAAT YATIRIM – THYAO Hisse Teknik Analiz – 05.06.2017

Hissenin geri çekilmelerde isteksiz olduğunu izliyoruz

Her ne kadar göstergelerde yorgunluk işaretleri gözlense de, hissenin geri çekilmelerde isteksiz olduğunu izliyoruz. Diğer yandan, tercih ettiğimiz elliot sayımına göre de hissenin yükseliş hareketinin devam edebileceğini tahmin ediyoruz. Geçen hafta Nisan ayından başlayan yükseliş kanalının alt bandını deneyen hissenin, tekrar kanal içine girerek yükseliş kaydedebileceğini öngörüyoruz.

ŞEKER YATIRIM – THYAO Hisse Teknik Analiz – 02.06.2017

Piyasa Değeri (mn TL, mn $) 9.867   Hedef Değer (mn TL, mn $) 11.312
Hedef Fiyat (TL/Hisse) 8,20

Turizm ve trafik verilerindeki yolcu sayısındaki artış ve hava taşımacılarını doluluk oranları Nisan ayında cesaret verici yönde gelişmiştir; Türk Hava Yolları için %15 oranında yükseliş potansiyeline işaret eden 12-aylık pay başına hedef fiyatımızı, esas itibariyle trafik verileri varsayımlarımızı Şirket hedeflerine paralel olarak yukarı yönde güncellememiz ile TL 8.20 olarak hesaplayarak AL önerimizi sürdürmekteyiz. Türk Hava Yolları payları, tahminlerimize göre halihazırda 2017T 5.8x FD/FAVÖK-K çarpanı ile işlem görmektedirler; düşük maliyetli hava taşımacılarını da içeren yurt dışı benzerleri ise 2017T ortalama 7.3x FD/FAVÖK-K çarpanıyla işlem görmektedirler.

Nisan 20017 trafik verilerinde belirgin iyileşme gerçekleşmiştir – Türk Hava Yolları’nın Mart ayı trafik verilerinde, iç hat yolcu sayısında, son 3 aydaki daralmadan sonra ilk kez %2.5 oranında artış gözlemleyebilmiştik. Bunun üzerine, Nisan ayında, iç hat yolcu sayısındaki artış hızlanarak yıllık %3.6 olarak gerçekleşirken, Türk Hava Yolları toplam yolcularının yaklaşık olarak %56’sını teşkil eden dış hat yolcu sayısında, büyük ölçüde güvenlik endişelerinin azalması, ve Paskalya tatilinin bu yıl Nisan ayında gerçekleşmiş olmasının da etkisiyle, son 6 aydan sonra oldukça belirgin, yıllık %11.7 oranında artış gerçekleşmiştir. Türk Hava Yolları’nın ana uçuş merkezi olan İstanbul Atatürk Havalimanı toplam trafik verilerine göre, yolcu birim gelirleri görece olarak daha yüksek olan direkt yolcu sayısında son 9 aydan sonra ilk kez belirgin, yıllık %7.0 oranında artış gerçekleşebilmiştir. Böylelikle, Şirket’in toplam yolcu sayısı, 2016 yılında yavaşlayan büyüme ve 1Ç17’deki yıllık %8.0 gerilemeden sonra, Nisan ayında ilk kez belirgin olarak %8.1 oranında artmıştır. Yolcu sayısındaki büyümeye ek olarak, Şirket’in 2016 yılının son çeyreğinden itibaren gerçekleştirmekte olduğu kapasite azaltımı ve etkin kapasite yönetiminin de etkisiyle, Nisan ayında dış hat yolcu doluluk oranlarında yıllık 6.8 y.p. artış gerçekleşmiştir. Böylelikle toplam yolcu doluluk oranı yıllık 5.9 y.p. artarak Nisan 2017’de %79.3’e ulaşmış, ve yılın ilk 4 ayında yolcu doluluk oranında 2.0 y.p. artış gerçekleşmesi sağlanabilmiştir.

Türk Hava Yolları’nın Nisan ayındaki dış hat yolcu sayısındaki büyüme ve doluluk oranları, güvenlik endişelerinin azaldığına işaret etmekte olup, yılın geri kalanı için, özellikle zayıf bir baz yılı teşkil eden 2016 yılına kıyasla, 2017 yılı büyüme öngörüleri için cesaret verici gerçekleşmiştir. Yılın ilk 4 ayında taşınan kargo miktarındaki artış, Şirket’in yıl sonu için belirlemiş olduğu hedef olan %7’nin üzerinde, yıllık %24.1 olarak gerçekleşmiştir. Bu veriler ışığında, önceden temkinlilikle Şirket’in 2017 yılı hedef/tahminlerinin altında olan trafik verileri tahminlerimizde, Şirket hedeflerine paralel güncellemeler gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Türk Hava Yolları, 2017 yılında iç hatlarda 32mn ve dış hatlarda 39mn olmak üzere toplam 69mn yolcu taşımayı hedeflemektedir. Şirket, bu dönemde 177mlyr AKK’ya ulaşmayı planlamakta, ve yolcu doluluk oranının %76-%77 aralığında gerçekleşmesini hedeflemektedir.

Maliyetlerde iyileşme – Türk Hava Yolları’nın 1Ç17 sonuçlarında, kapasite azaltımı ve etkin yönetiminin, ve artan kargo hacminin etkisi ile, birim yolcu gelirlerindeki ABD doları bazındaki %1.2 azalışa rağmen, kur etkisi hariç tutulduğunda, AKK başı elde edilen gelirlerde ABD doları bazında %1.5 oranında iyileşme elde edilebilmiştir. Bunun yanında, 1Ç17 sonuçları, Şirket’in maliyet kontrollerinin de devam ettiğini doğrulamıştır; Türk Hava Yolları’nın AKK başı birim giderlerinde, birim yakıt giderlerindeki, petrol fiyatlarındaki artışa bağlı olarak gerçekleşen %6.4 oranındaki artışa rağmen, personel, satış ve pazarlama, yolcu hizmetleri ve catering giderlerinde elde edilen iyileştirmeler ile, toplamda, ABD doları bazında %3.8 gerileme kaydedilmiştir. Türk Hava Yolları, 2017 yılında FAVÖK-K’ marjının %17-%19 aralığında gerçekleşebileceğini tahmin etmektedir. Biz de çalışanlar, üçüncü taraflar ile yenilenen anlaşmaların, ve maliyetlerin TL para birimi cinsinden olan kısımlarının TL’nin ABD doları karşısındaki değer kaybının maliyetler açısından olumlu etkileriyle, yılın geri kalanında da Şirket’in 2017 yılı için planladığı 250mn ABD doları tutarındaki tasarruf hedefi paralelinde gözlemlenebilecek olmasını beklemekte, ve halihazırda Şirket’in FAVÖKK marjının uzun dönem hedefine paralel olarak %18 civarında gerçekleşebileceğini tahmin etmekteyiz

İŞ YATIRIM – Havacılık Sektörü  ve THY Hisse Analiz – 23.05.2017

Hedef Fiyat: 10.05   –   Getiri oranı:  %50

Yatırım Teması: Düşük baz yılı etkisi nedeniyle yılın geri kalanında beklenen yolcu trafiğindeki iyileşme, kapasite kontrolü ve maliyetlerdeki tasarrufa yönelik odağın devamı şirketin 2017 yılındaki operasyonel performansındaki iyileşmenin temel faktörlerini oluşturuyor. THY, 2016 yılında elde ettiği 250 milyon US$ tasarrufun üzerine, 2017 yılında sınırlı ücret artışı, frekans optimizasyonu, ikram giderlerinde azalma,pazarlama giderlerindeki düşüş,çalışma saatlerinde optimizasyon ve yakıt verimliliği sayesinde 250 milyon US$ tasarruf elde etmeyi amaçlıyor.

Kapasite kontrolünü destekleyen filo genişleme planının ötelenmesi ve yolcu trafiğinde öngördüğümüz %8’lik büyüme ile THY’nin 2017’de yolcu doluluk oranında yıllık bazda 1.4 baz puan artışla %76‘ya ulaşacağını öngörüyoruz. Sıkı maliyet azaltıcı önlemler ile iyileşme gösteren 1Ç17 faaliyet sonuçları ile birlikte Nisan ayında dış hat yolcu büyümesinde gerçekleşen %12 büyüme 2017’de yılın geri kalan dönemi için cesaret veren ilk iyileşeme sinyalleri olduğuna inanıyoruz.

Değerleme  : THYAO için hedef fiyatımızı uluslararası çarpanların güncellenmesi (75% ağırlık) ve İNA (%25 ağırlık) değerlememizi etkileyen yatırım harcamaları,filo planı ve  AOSM tahminimizdeki güncellemeler neticesinde hisse başına TL5.74’den TL10.05’e yükselttik. Revize hedef fiyatımız %50 getiriye işaret ettiğinden hisse için tavsiyemizi SAT’dan AL’a yükseltiyoruz.

Riskler: Terör saldırıları gibi uçak seyahatlerine olan talebi azaltan dışsal şoklar, beklentilerden daha kötü yolcu başına gelirler, yüksek petrol fiyatları ile makro gelişmeler nedeniyle beklentilerden daha zayıf yolcu trafik büyümesi hisse için aşağı yönlü riskleri oluşturmaktadır.

DENİZ YATIRIM – Havacılık Sektörü  ve THY Hisse Analiz – 23.05.2017

Son bir senedir havacılık sektörüne karşı olan temkinli görüşümüzü, yolcu büyümesinde özellikle Nisan ayında yakalanan sert çıkışın yolcu doluluk oranları ve birim gelirler üzerinde olumlu etki yapmasını beklediğimiz için pozitife döndürüyoruz.

Ayrıca, hem Türk Hava Yolları (THY) hem de Pegasus Hava Taşımacılık’ın (Pegasus) bi süredir devreye aldıkları maliyet kontrolü programlarının operasyonel karlılık üzerinde ekstra olumlu etki yapmasını bekliyoruz. Böylece THY ve Pegasus için tahminlerimizi yukarı çekerken, geçtiğimiz yıl belirsizliklerin artması nedeniyle düşürdüğümüz hedef FD/FAVKÖK oranlarını tekrar 0.5 yükseltiyoruz.

Bu sayede THY için hedef fiyatımızı 8.20 TL/hisse’ye yükseltirken, tavsiyemizi AL’a çıkarıyoruz (önceki TUT).

Havayolları şirketleri dış ülke ilişkileri ve çevremizdeki savaş, terör olaylarından doğrudan etkilendiği için THY’de bundan nasibini almıştı, bir çok kişinin elinde yüksek maliyetle hisse kalmıştı. Geçen yıla göre siyasi gerilimlerin ve terör olayların azaldığı için şu anlık olumlu hava esmekte fakat yinede yatırımcılar temkinli davranıp yatırım stratejilerini ona göre belirlemeli ve stopplos seviyelerine uymalıdır.

Burada yazdıklarımız aracı kurumların analizleri ve kişisel yorumlar olup yatırım tavsiyesi değildir. 

Yorum Yap