Türkiye’deki Kripto Para ve Bitcoin Borsaları – 2018 Güncel Liste

1 yıl öncesine kadar Türkiye'deki bitcoin ve kripto para borsa sayısı bir elin parmaklarını geçmiyordu. Bitcoinin 2017 sonundaki yükselişiyle birlikte insanların kripto paralara yönelmesi bu alanda borsaların çoğalmasına sebep olmuştur. Her geçen hafta veya ay yeni borsalar açılmaktadır.

9
418

Merkezi olmayan, tamamen özgürlükçü para birimi Bitcoin ve kripto paralar tam anlamıyla son bir yılda parladı ve tüm dünyada yediden yetmişe, bakkalcısından holding sahibine, kürekçisinden şoförüne, temizlikçisinden memuruna neredeyse tüm insanlığa ulaştı. Hemen hemen her ülkede bitcoin ve kripto para alıp satmak için borsalar oluşturuldu. Böylece bu sanal paralara yatırım yapmak isteyen herkes kolaylıkla dakikalar içerisinde bunu yapabilme imkanına sahip oldu.

2009 yılından 2013 yılına kadar bitcoin sakin ilerlerken 2013 yılından sonra ciddi oranda yükselişler ve düşüşler yaşayarak adından söz ettirmeye başladı. Fakat yinede Türkiye’de 2013 yılında bu işi yapan borsa ve yatırımcı sayısı çok azdı. 2017 yılında bitcoinin gösterdiği performans dünya çapında yankı uyandırdı, haber sitelerine ardından haber kanallarına ve tartışma programlarına konu olmaya başladı. Olumlu haberler afaki bitcoin fiyat tahminleri vs. derken bir güven ortamı oluştu ve yeni milyonlarca insanın yatırım yapmasıyla 2-3 Bin dolar seviyelerinden 20 Bin dolara kadar yükseliş yaşandı. Aylar içinde böyle bir kazanç dünyada hiçbir yatırım aracında ve ticaret aracında görülmediği için insanların ilgisini çekti. Bitcoin’deki bu yükseliş beraberinde her geçen gün yeni bir kripto paranın piyasaya çıkmasına da vesile oldu. Şuanda sayıları 1200 ü aşan kripto para bulunuyor. Tabii ki bunların gerçek manada değerli olabilecek ve yatırım yabılabilir olanların sayısı 100’ü geçmez.

Türkiye’de geçen yıl başlarında (2017) en fazla 5 tane bitcoin ve kripto para borsası bulunurken, 2017 yılı sonu ve 2018 başından itibaren Türkiyedeki bitcoin ve kripto para borsa sayısı oldukça artmıştır. Önceden yani borsa sayısı azken sadece bitcoin, ethereum, litecoin, ripple gibi büyük coinler alınıp satılabiliyordu. Borsa sayısı arttıkça yeni borsalar yeni kripto paralar eklemeye ve tam anlamıyla çok çeşitli kripto para borsaları olmaya başladı.

Türkiye’deki Kripto Para ve Bitcoin Borsaları

(Güncel Haziran 2018)

Liste halinde hazırlamış olduğumuz Türk borsalarını sizlerle paylaşıyoruz. Yatırım yapmayı düşünenler aralarından kendine uygun olan borsayı seçerken internetten daha kapsamlı araştırmalar yapmasını ve sonrasında nihai tercihlerini yapmasını tavsiye ederiz.

Not: Mağduriyet yaşamamak için daha köklü ve güvenilir borsalarda işlem yapınız.

1- Paribu

En eski ve şahsi düşüncem sağlam bitcoin sitesidir. Sadece Bitcoin alım satımı yapılmaktadır. İşlem hacmi ortalama günce 600-1000 Btc arasında değişiyor.

2- Btcturk

Btcturk borsası da sadece Bitcoin alım satımına imkan sağlamaktadır ve günlük ortalama 300 Btc işlem hacmiyle en büyük Türk borsaları arasındadır.

3- Koinim

2013 yılında açılan en eski ve sağlam borsalardan biridir. Bitcoin’in yanı sıra Litecoin alım satımı da yapılabilmektedir.

4- Vebitcoin

Vebitcoin borsası Bitcoin ve 40’tan fazla altcoin alım satım yapabileceğiniz bir borsadır. Alt coinler arasında Ripple, Erhereum, Litecoin, Nano, PPT, EOS, ADA, TRX gibi bir çok büyük altcoin bulunmaktadır.

Aynı zamanda borsanın en önemli özelliği Türk Lirası, Euro ve USD ile işlem yapabileceğiniz tek Türk borsası.

5- Koineks

Koineks en tanındık Türk borsalarından biridir. Bitcoin, BitcoinCash, Erhereum, Litecoin, Dogecoin, Dash, Ripple, Stellar, Nem ve Bitcoin gold kripto paralarını alıp satabilirsiniz.

İşlem hacmi olarak günde ortalama; Bitcoin’de 100 , Ethereum’da 900, Bitcoin Cash’te 500, Litecoin’de 3.000, Ripple’de 1.500.000 adet civarıdır. Yani işlem hacmi olarakta Türkiye’nin en büyük borsalarından biridir.

6- Coinex

Sadece bitcoin alım satımı yapılabilen borsa.

7- Digilara

Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Zcash, ve Waves coin alım satımı yapılıyor.

8- Bitfeks

Bitcoin yanı sıra Litecoin, Digibyte ve BitcoinCash alım satımına imkan veriyor. Günde 60 BTC ortalama işlem hacmine sahip.

9- Bitturk

Ripple ile tanınan Bitturk borsası Ripple’nin 3 dolara çıktığı zamanlarda borsanın aşırı talep sebebiyle yetersiz kalması ve günlerce kapanması insanların paralarının geç ödenmesi gibi şikayetler sonucunda kullanıcı sayısı oldukça düşmüş ve işlem hacmi azalmıştır. Aslında kimsenin hakkını yemeden herkese ödemeleri yapılmıştır fakat sistemin çökmesi insanların alım satım yapamaması parasının bir süre içerde kilitli kalması bu güvensizliğe sebep olmuştur.

Borsada Bitcoin, ethereum, Litecoin, Ripple, Dash, Monero, Neo gibi coinler işlem görmektedir.

10- Robicoin

İşlem hacmi yok denecek kadar az (şuan için) olan borsa. Bitcoin, ethereum, Litecoin, Dash, Doge ve Robicoin alım satımı yapılabilmektedir.

11- Coinxtr

İşlem hacmi olarak henüz düşük fakat alt coin çeşidi olarak Türkiye’deki en çok coini barındıran site olarak gözüküyor. Bitcoin dışında toplamda 140’ı aşkın alt coin bulunuyor.

12- Piyasacoin

Tam olarak bir borsa denemez, bir paneli veya sistemi yoktur, şahıs kendisi aracılık ederek size bitcoin ve ethereum satmaya çalışmaktadır. Bu tarz siteleri asla tavsiye etmiyoruz.

13- Borsabit

Türk Lirası ile Bitcoin ve ETH/BTC işlemi yapılabilen borsadır. İşlem hacmi olarak ortalama günde 250 BTC civarıdır.

14- Dpara

Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash, Litecoin ve Ripple ticaret çiftlerine sahip borsadır.

15- Takascoin

Henüz beta aşamasında olan Bitcoin borsasıdır.

16- Ovis

Bitcoin yanı sıra Ethereum, Litecoin, Dash, Iota gibi kripto paraları bünyesinde barındırmaktadır. Yalnızca Türk Lirası ile değil aynı zamanda BTC ve ETH ile de diğer kripto paraları değişim imkanı var.

Değerli okurlar, yukarıda sırayla Türkiye’deki kripto para borsalarını özet olarak tanıtmaya çalıştık. Liste 14 Haziran 2018 tarihinde hazırlanmış olup zaman zaman güncellenecektir.

Hangi borsada işlem yapacağınızı seçmek için yazımızın başında belirttiğimiz gibi daha kapsamlı araştırma yaparak tercihte bulunmalısınız. Bu tercihinizde İşlem hacmi de önemli bir etken olmalıdır. Çünkü az işlem hacmi olan bir borsada siz elinizdeki bir kripto parayı satmak istediğinizde karşı tarafta bir alıcı yoksa o parayı satamazsınız. Veya piyasa fiyatının çok daha altında bir rakamdan satmak zorunda kalırsınız.

9 Yorum

  1. Vebitcoinin işlem hacmine coinmarketcap.com sitesinden baktım şuan 1. Sırada gözüküyor 2 milyon doların üzerinde işlem oluyor gayet iyi bir rakam. Tabi onlarca çeşit kripto parayı barındırması açısından da TRde tek borsa avantajı var.

Yorum Yap