Türkiye’nin En Büyük TERARYUM Pazaryeri İle Satışlar Başladı

0
420

Teraryumlar, küçük seralarda olduğu gibi, birçok bitkinin sevdiği nemi artırarak çevreye su ve kendi organik maddelerini geri dönüştürme imkanı verir. Bu nedenle, tropik ve subtropikal bölgelerden gelen nem seven ev bitkileri Teraryum Sitesi için idealdir. Bunların çoğu ev bitkileri kadar mükemmeldir. Teraryum bitkileri seçmek zor olabilir, çünkü teraryumlarda mükemmelleşecek ve başarılı olacak çok şaşırtıcı olanları vardır ve herkes bunları seçmek ister. Burada listelenen teraryum bitkilerinin yetiştirilmesi o kadar kolay ki, tam bir acemi ya da bitki yetiştirmede seri katil sayılabilecekler bile başarılı olabilir. Kapalı bir teraryumda, bitkiler hemen hemen hiç suya ihtiyaç duymazlar ve az bakımla yıllarca mutlu bir şekilde büyürler. Teraryum kavanozuna sığacak kadar küçük bitkileri almayı unutmayın, ayrıca tercihen de kenarlarına dokunmadan almalısınız. Alacağınız Teraryum Satış bitkilerininin teraryumunuza uygun olacağından emin olmanın iyi bir yolu, Teraryum Malzemeleri ya da ölçülerini teraryum bitkileri alacağınız mağazaya getirmektir.

Teraryum  İçin Kullanılan Yosun Türleri

Yosunlar, bulunması ve büyümesi kolay olduğu için yaygın bir teraryum bitkisidir. İskoç ve İrlandalı yosun, popüler iki sert seçenektir. Yosunlardan sonra en sık kullanılan teraryum bitkisi Airplant (Tillandsia) adı verilen bitki türüdür. Nem sevdiklerinden tropik bitkiler de popüler teraryum bitkileri arasındadır. Eğrelti otlarının, zarif ve güzel, ilginç bir dokusu vardır. Orta ila parlak arası dolaylı ışık ve sıcak bir nemli ortamdan hoşlanırlar ve bu da terraryum için idealdir. Bunların büyümesi de oldukça kolaydır ve az bakımla muhteşem bir şekilde gelişebilme özelliğine sahiptirler. Benekli bitki ya da Hypoestes mizah duygusu taşıyan bitkilerdir. Pembe, kırmızı ve gümüş rengi çeşitleri bulunur. Neşeli ve dikkat çekici bir Teraryum Sitesi bitkisidir. Parlak ancak doğrudan olmayan gün ışığını severler ve eğer boyları çok uzarlarsa ya da eğilip bükülmeye başlarlarsa geriye doğru sıkıştırılmaları gerekebilir. Aquamarin, hassas yuvarlak yapraklara sahip, yüksek nemde büyüyebilen ve az bir ışık seviyesi ile yetişebilen bir Teraryum Satış  bitkisidir.  Bu bitkiyi teraryumunuzdaki diğer bitkiler için bir taban olarak kullanabilirsiniz, çünkü bunlar fazla büyümez ve kaplama özellikleri vardır. Bunlar hep küçük ve kısa kalırlar, bu özellikleri de onların her zaman bir Teraryum Malzemeleri bitkisi olarak kullanabilmelerini sağlar.

Teraryum Harika Bir Hediyedir

Gerçekten de resimlerden anlaşılacağı gbi anneler gününe özel annelere hediye edilebilecek oldukça isabetli bir seçim gibi duruyor. Yani tabiri caizse bir taşla iki kuş vurduk. Gerçi bu denli farklı ve trend bir hediye seçeneği sadece anneler gününe özel hediye olur dersek Teraryumlara haksızlık etmiş oluruz.. Zira bu tarz bir hediye nerdeyse bütün sevdiklerinize hitap edecek harika bir seçim gibi duruyor. Yani sevgililer günüde sevgilinize veya doğum günlerinde eşinize veya dostunuza verebileceğiniz oldukça sıra dışı bir hediye olacaktır. Şimdi tekrar konumuza dönecek olursak, son zamanların en gözde akımlarından ve uğraşlarından biri haline gelen teraryumların ortaya nasıl çıktığını ve nasıl bir akım haline dönüştüğünden birazcık bahsedelim.

Teraryum Nedir:

Teraryum Malzemeleri kelimesi nerdeyse bütün bilimsel kelimelerin anası sayılan Latince kökenli bir kelime. Şaşırtıcı gelmedi değil mi? Latince “Terre” Toprak demek oluyor. “Arium” da akvaryum demek oluyor. Bu iki kelime birleştirildiğinde ise bildiğimiz içi su dolu balıklı akvaryumların yerine içinde enva i çeşit börtü böceğin ve çeşitli bitkilerin gerçekten de yaşadığı cam ya da plastiklerden oluşan yere verilen isim anlamına geliyor. Kısacası Teraryum Satış bir eko sisteme sahip olduklarını bilerek baktığımızda, ofisteki masalarda ya da evimizin bir köşesinde duran mükemmel görünüme sahip bir dekorasyon objesi değil, içerisindeki taşıyla, toprağıyla, nemiyle ve bitkileriyle yaşayan minik bahçeler olarak kabul edebiliriz.

Teraryum Bakımı Nasıl Yapılır:

Günümüzde teraryumlar bazı egzotik, tropikal fazla nem isteyen bitkilerin bakılması için, bazı sürüngenler için yaşam alanı olarak kullanılmaktadır. Teraryumlar her ne kadar birer hoş dekor objesi olsa da aslında bir ekosistem oldukları unutulmamalıdır.

Günümüzde teraryumlar seçilen bitkilere göre açık ya da kapalı sistem olarak hazırlanabilir. Bitki seçimi yaparken de öncelikli olarak teraryumunuza nasıl bakmak istediğinize karar vermelisiniz. Daha güneşli alanlar için sulama oranı da kapalı sisteme göre daha az olan kaktüs veya sukulent teraryumları seçebilir ya da daha gölge alanlar için nem seven bitkilerden hazırlanan bir kapalı sistem teraryum edinebilirsiniz.

Unutulmamalıdır ki bazı bitkiler havayı ışıktan bile çok sever. Sukulent seçerken Sempervivum gibi havadar yerleri seven sukulentleri teraryumunuza koyup sonra öldüğüne üzülmeyin. Bitki seçmeden önce iyice araştırarak yapmak istediğiniz teraryuma en uygun olanları listeleyin ve camınızı, içerisine koyduğunuz toprağı bitkinin ihtiyaçlarına göre hazırlayın.

Teraryum Işık:

Çoğu teraryum için homojen ve direkt olmayan gün ışığı idealdir. Güneş miktarı fazla geldiğinde bitkilerde güneş yanıkları olduğunu ve yaprak renklerinin solgunlaştığını görebilirsiniz, böyle bir durumda teraryumunuzu daha gölge bir noktaya taşıyın.

Teraryum Isı:

Özellikle kapalı teraryumlar çok fazla ısı tutarlar. Teraryum Satış kalorifer üstlerine konulmaması ve pencere önü gibi direkt güneş ışığı alan yerlerden uzak tutulması önemlidir.

Teraryum Toprak:

Yaklaşık iki senede bir bitkilerin toprağını değiştirmek iyi olacaktır. Kullanıcak toprak tipi bitki türüyle bağlantılıdır.

Teraryum Sulama:

Kapalı Teraryum Malzemeleri  hemen hemen hiç su istemezler, gözle görülür bir kuruma görmedikçe kapağını açıp sulamanıza gerek yoktur. Açık teraryumlarda sulamadan önce parmağınızı toprağa hafifçe batırarak toprağın nemini test edebilirsiniz. Sulama sıklığı teraryumda kullanılan bitkinin tipine göre değişiklik gösterecektir. Sarmaşıklar, begonyalar, menekşeler ve yosun gibi orman tipi bitkilerin kullanıldığı teraryumların toprağının kesinlikle kurumaması gerekir.

Yorum Yap