Vadeli Mevduat Hesabı Ne Demektir ve Ne İşe Yarar?

0
558

Vadeli mevduat hesabı, günümüzde her bireyin kullanmaktan çekindiği fakat iyi bir faiz seviyesi bulduklarında kuşkusuz kendilerini ortamında buldukları hesap tarzı olarak biliniyor. Günümüzde, kazanç eksenli para saklamak, barındır istiyorsanız; vadeli mevduat hesabı açabiliyorsunuz. Tabiri caizse, faize para yatırmak manasına gelen ve büyüklerin sıkça tekrar ettiği bu argüman, vadeli mevduat hesabı ile oluşturulabiliyor. Siz de, vadeli mevduat hesabına birikiminizi yatırarak faize bırakabiliyor ve elinizdeki paradan kazanç olası kılabiliyorsunuz fakat her güzel şey gibi bunun da koşulları mevcut.

Bir vadeli mevduat hesabından, istediğiniz gibi para çekebilmeniz ilk olarak olası değil. Bunu belirtmemiz lüzumiyor. Parayı yatırdıktan sonra, belli bir devreye kadar çekemediğiniz bu bakiye, belli dönemlerde “komisyonsuz” çekilebilir duruma gelebiliyor. Aksi halde, faiz işletimi bozulup baştan başlatılmak durumunda kalıyor. Yani, vadeli mevduat hesabı diye tanımladığımız şey, öyle lüzumsiniminiz bulunduğunda; şak diye para çekebileceğiniz bir bankacılık ürünü / banka hesabı olamıyor. Bunun amacıyla vadesiz hesapları kullanmanız lüzumiyor.

E hal böyleyken, elinizde aslında kalıcı olmayan parayı vadeli mevduat hesabına yatırmak da lüzumtiğince mantıksız bir hareket. Her bankacı size elinizdeki kalıcı parayı yatırmanızı tavsiye eder tabii ki fakat siz, elinizdeki geçici parayı yatırmayı talep ederseniz; buna ne bankacınız ne de diğer biri hayır demeyecektir. Dolayısıyla, yatırım koşullarınıza ilgi etmenizde ve bir bankadan vadeli mevduat hesabı açarken ilgi etmenizde, ayrıntılarıyla hesabın detaylarını öğrenmenizde yarar var.

Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Vadeli mevduat hesabı, rastgele bir bankada durumu hazırda bir vadesiz hesaplarınız ya da kredi kartı ürününüz varsa; tarafınıza direkt olarak açılabilir çünkü banka esasen sizin bilgilerinizi elinde bulundurur ve uzaktan talebinize onay verebilecektir; fakat, faiz oranları iyi, müşterisi olmadığınız bir banka ise konu bahis, bu etmende işler biraz değişecektir ve sizin şubeye gitmeniz lüzumebilir.

Kısacası, şayet bir bankanın müşterisiyseniz, o bankadan alttaki şekillerde vadeli mevduat hesabı müracaatı yapabilirsiniz:

İnternet Bankacılığı
Mobil Bankacılık
Çağrı Merkezi
Ancak bir bankanın müşterisi değilseniz, ilk kez hesap açtıracaksanız tek yol, o bankanın rastgele bir şubesine gitmektir. Bu bankanın şubesinden talebinizi bildirip bir form doldurarak, sonrasında sözleşmenizi imzalayarak vadeli mevduat hesabı sahibi olabilirsiniz. Bazı şubesiz bankalar, evinize kadar gelip vadeli mevduat hesabı da açabilmektedirler. Bunlara Enpara ve Cepteteb gibi hizmetler numune verilebilir.

Vadeli Mevduat Hesabının Avantajları Nelerdir

Anapara kayıbı riski yaşatabilen pek çok vadeli mevduat hesabı hiç kuşkusuz risklidir fakat bububugünümüzde esasen pek çok ana paranın garantisini sizlere fazlası vakit sunabiliyor. Bunun dışında, vadeli mevduat hesabının üstünlükleri alttaki şekillerde listelenebilir.

Para Kazandırır: Vadeli mevduat hesabı size, rastgele bir yatırıma ya da kayıp riskine lüzum duymaksızın para kazandırır. Her ay ya da bankanın tespit ettiği her dönemde, faiz belli oranda işler ve paranız faiz seviyesiyla katlanır.
Tutumlu Olmanızı Sağlar: Özellikle, içerdeki para harcamamanız lüzumen bir paraysa; vadeli mevduat hesabı esasen çekime genelde yalnızca belli dönemlerde izin verdiğinden, tekrar tutumlu olmanız yönünden vadeli mevduat hesabının avantajlı bulunduğu söylenebilir.
Faiz Oranları Yüksektir: Pek çok banka vadeli mevduat hesabı konusu ile ilgili rekabet durumunda bulunduğu amacıyla bububugünümüzde vadeli mevduat hesabı oranlarının fazlasıyla yüksek bulunduğunu söyleyebiliriz fakat her şeye karşın yüksek faiz civarlarına kanmadan evvelce hesabın detaylarını, koşullarını okumanızda yarar var.

Yorum Yap