Viop Yatırımı ve Ücretsiz Viop Sözlüğü

0
183

Viop İstanbul borsasında işlem gören vadeli işlem ve opsiyon piyasasının kısaltmasıdır. Vadeli olarak işlem yapan bireylerin veya kuruluşların oluşturduğu gruptur. Bu piyasada hisse senetleri, hisse senedi endeksi, emtia, döviz ve bono gibi işlemleri yapılmaktadır. Vadeli işlemler önceden tarihi belli olan bir yatırım aracının bu piyasada alınıp satılmasını ifade eder. Vadeli işlem iki şekilde yapılır organize piyasada işlem gören ürünler ve tezgah üstü piyasada işlem gören ürünler. Organize piyasada işlem gören ürünler futures, opsiyon, swap olarak kendi içinde ayrılır. Yurt dışı organize türev piyasaları futures adı ile anılır. Gerek yurt içi gerekse yurt dışı işlem piyasaları işlem gören tüm ürünler için vadesi, sözleşme büyüklüğü, başlangıç teminatları, teminat oranları, fiyat adımları gibi işlem kriteri önceden belirlenmiştir.

Yatırımcı Olmak

Yatırımcı olmak borsanın her türlü bilgisine sahip olarak parasını değerlendirmek demektir. Sizde doğru kişilerle borsaya başlayarak iyi bir yatırımcı olabilirsiniz. Borsanın işlem hacmi, miktarı, yapısı, tanımı, amaçlar, araçları, nasıl işlediği gibi bilgilere sahip olarak iyi bir yatırımcı olabilir paranızı değerlendirerek katlayabilirsiniz. Borsayı önemli kılan özellikle bu bilgilerdir. Bilgilerin doğru zamanda ve doğru şekilde kullanılması kişileri iyi bir yatırımcı yaparak kazanmayı sağlar. Örneğin VİOP sözlüğünde olduğu gibi bu bilgileri bilerek kazanmayı ve kazancınızı garantileyebilirsiniz.

Vadeli İşlem

Vadeli işlemler bir hukuki dayanağı olan işlemlerdir. Piyasalarda iç ve dış piyasaların tarihine göre yapılan her türlü işlemi ifade eder. Vadeli işlem ve portföy piyasası hakkında sizde VİOP sözlüğü sayesinde daha ayrıntı bilgi edinebilirsiniz.

Opsiyon

Opsiyon belirli bir tarihteki veya belirli bir tarihe kadar bir miktar malı fiyatını bugünden belirlemek ve sabit tutmak koşuluyla ileri bir vadede alma veya satma hakkı tanıyan ve bu hakkı belirli bir prim karşılığında opsiyonu satın alan kişiye veren ancak zorunlu tutmayan buna karşın satıcıya lehtar tarafından istenmesi halinde satılmasını zorunlu tutan sözleşmelere denir. Göründüğü gibi burada işlemi yapmak isteyen korunmaktadır. Opsiyon lehtara alım ve satım hakkı verir.

Yorum Yap