Webcam Sohbeti İle Para Kazanan Kadınlar

Webcam üzerinden yapılan sanal sohbetlerde 20 bin kadın operatörlük yapıyor, ev kadınları ve öğrencilerin yaptığı sohbet operatörlüğünde aylık kazanç 4 bin 500 lirayı buluyor. Çalışanların yüzde 60'ının işsizlerden, yüzde 40'ının ise ek iş yapanlardan oluştuğu öğrenilirken, sohbet operatörlüğünün görünümlü konuşma uygulaması Skype üzerinden yapıldığı belirtildi. Site yöneticileri gerçekleştirdikleri açıklamada, son vakitlerde bu işe olan talebin patladığını ifade etti.

0
249

Erotik sohbetlerin de yapıldığı sistemde, değişik şahıslarla sohbet etmekten keyif duyan kamu çalışanları bile var. 600 kadın sohbet operatörü çalıştıran bir site yöneticisi A.K., otistik çocuğuna bakmak amacıyla 6 saat ekran başında müşterisiyle sohbet eden kadınların da olduğunu söylüyor, cezaevindeki kocasına para göndermek amacıyla olanın da…

SAATİ 26 TL

Çalışanların yüzde 60’ı işsizler, yüzde 40’ı ise ek iş yapanlar. Sohbet operatörlüğü, görünümlü konuşma uygulaması Skype üzerinden yapılıyor. İki şahıs arasında oluşturulan görünümlü sohbet, site kuralları gereği teknik olarak inceleniyor. Sohbet esnasında telefon, adres gibi yasaklı kelimeler kullanıldığında ekrandaki panoda ikaz çıkıyor.

Özel odadaki sohbetlerde operatör saatte 26 TL alıyor. Engelli ve tansiyon hastası çalışanlar da bulunuyor. 100 kadından 40’ı erotik sohbetler yapıyor. Operatörler yüzlerini açmak mecburiyetinde değil. Daha çok maç, dizi, film şu aralar referandum bile konuşuluyor. Genel odadaki sohbetten hoşlanan müşteri istediği operatörü özel odaya çağrı edebiliyor.

Özel oda ise +18’lik sohbetlerin de yapılabildiği, bire bir görüşülen yer. Sohbet operatörlüğü meşru boşluk nedeniyle bir suç değil. Aleniyet ilkesi ihlal edilmiyor. Fakat sistem, kadın operatörler ile müşterilerin şahsi ve özel bilgilerini rizikoya sokuyor.

Bilişim hukukçuları, “Fuhuşa aracılık etmek yoksa yalnızca sohbet ediliyorsa bunun karşılığı kanunda suç değil. Fakat siteye girip sohbet eden bireylerin kredi kartı bilgileri, görüntüleri kötü hedefli kullanılıyorsa suçtur. 2 bireyin sohbeti dinleniyorsa, bu özel hayatın ve haberleşmenin gizliliğini ihlaldir. Yasada bir hüküm olmaması nedeniyle askıda kalan bir hal var” diyor.

‘TALEP PATLAMASI VAR’

‘Görüntülü sohbet operatörü’ isimli sitenin yöneticilerinden Meltem K., “Son vakitlerde bu işe olan talep patlamasının en mühim sebebi işsizlik” diyor.

Yorum Yap