WordPress Nedir?

0
17

WordPress, GPL lisanslı, PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış bir kişisel yayın sistemidir. B2/cafelog projesinin resmi devamı kabul edilir. Wordpress bir CMS’dir.

İnternet sitesi açmak ile alakalı araştırmalar yapan herkes,mutlaka WordPress kelimesine denk gelmiştir. CMS nedir derseniz, CMS:İçerik Yönetim Sistemi anlamına gelir. İngilizcesi Contant Management System’dir. Zaten CMS kelimesi de kısaltmayı buradan alır.

WordPress’in Tam Olarak Misyonu Nedir?

WordPress blog açmak isteyenler için en iyi web yazılımıdır. Fakat çok fazla gelişmiş ve geliştirilmiş olduğu için her tür internet sitesi açılıyor WordPress ile. WordPress açık kaynak kodlu olduğu için herkes tarafından geliştirilebiliyor ve katkıda bulunulabiliyor. Şüphesiz ki açık kaynak kodlu olmasaydı bu kadar gelişemezdi.

Dünyanın en başarılı 10 mühendisini bir araya getirip,sıfırdan bir içerik yönetim sistemi yapılsa dahi nafile,WordPress ile başa çıkabilecek rakip yok gibidir. Bunun sebebi ise yukarıda belirtildi. WordPress tüm dünya tarafından geliştiriliyor.

Bütün yazılımcılar WordPress için eklentiler yazıyor ve bütün ihtiyaçları hızlıca gideriliyor WordPress’in. WordPress’in bu kadar tutulmasının  diğer sebebi ise, ücretsiz olmasıdır. Standart kullanıcılar WordPress için para ödemez. Standart kullanıcılar ise zaten kullanıcıların %99,5’i.

Tasarım Ve İhtiyaçlara Cevap Olarak WordPress

Şüphesiz ki bu alanda yine liderdir. Hatta liderliğinin sebeplerinden başlıcası budur. WordPress tasarım konusunda aşmıştır artık. Akla gelecek binlerce tasarım mevcuttur ve WordPress’in tasarım konusunda ayrı bir pazar alanı bile mevcut. Binlerce ücretsiz tema ve binlerce profesyonel ücretli tema bulmak aşırı kolay.

Ayrıca,eklentiler sayesinde gelişen internet dünyasına inanılmaz bir hızlı uyum sağlıyor.  Tabii yapımcıların sık sık çekirdek yenilemesini de unutmamak lazım. Kısacası WordPress bu başarısını hakkediyor.

Yorum Yap