Yatırım Yapmak İstiyorum, Hangi Yatırım Aracını Seçeceğim?

2
835

Eğer elinizde bir birikiminiz var ve yatırım yapmaya karar vermişseniz öncelikle yatırımınızı sabit getirili araçlara mı, değişken getirili araçlara mı veya her ikisine birden mi yapacaksınız? Öncelikle bu soruya cevap bulmanız gerekmektedir.

Özel şirketlerin çıkarttığı sabit faizli tahviller, devlet tahvili ve hazine bonosu gibi araçlar sabit getirilidir ve hem faiz miktarı hem de anapara ve faiz ödeme dönemleri önceden bellidir.

Bir hisse senedinin ise getirisi önceden belli değildir. Temettü olarak elde edeceğimiz getiri şirketin kâr edip etmemesine, sermaye kazancı olarak elde edeceğimiz getiri ise hisseyi sattığımız andaki piyasa fiyatına doğrudan bağlıdır.

Bunları öğrendikten sonra yatırım yapmak için, yatırım aracını seçmeye sıra gelir.

  • Paranızın belirli zaman aralığında yüksek miktarda sabit veya değişken miktarda olmak üzere düzenli bir kazanç getirmesini ve bütçenize katkıda bulunmasını istiyorsanız, tahvil aracını seçebilir, tahvil yatırımı yapabilirsiniz. Örnek verelim; özel sektörün tahvil faizleri çoğunlukla banka mevduat faizlerinden daha yüksek olmaktadır.
  • Riski sevmiyorsanız ve paranız devlet güvencesinde olsun istiyorsanız devlet tahvili veya hazine bonosu alarak paranızı değerlendirebilirsiniz.
  • Biraz daha riski göze alarak yatırım yapabilirim diyorsanız, hisse yatırımını tercih edebilirsiniz.
  • Bu araçları tek tek belirleyip yatırım yapmak yerine, bu araçlara değişik oranlarda yatırım yapan yatırım fonlarının katılma belgelerine de yatırım yapabilirsiniz.

Eğer yatırımınızı kendiniz yönetmek yerine uzman bir kuruluşa yönettirmek istiyorsanız bu konuda yetkili portföy yöneticilerine başvurabilir veya portföy işletmeciliği yapan, yatırım fonları ile yatırım ortaklıkları aracılığı ile de yatırım yapabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Hocam bugünlerde en mantıklı yatırım aracı dolar diye düşünüyortum tabi ki bu gelip geçici bir durum ama 1000 doların varsa akşam sabah birde gün için de 3 defa işlem yaptığın zaman en az 300 tl cepte 🙂 ben yaptım oldu

Yorum Yap