Youtube’dan Video Yayınlayarak Para Kazanmak

5
532

Gelişmiş teknolojinin sunduğu önemli avantajlardan biri de kişilerin Youtube üzerinden yeni bir istihdam olanağı bulmasıdır. Yasal olmak şartıyla neredeyse her türden video erişimine izin veren Youtube, 15 Şubat 2005 tarihinde video yüklenen bir sosyal platform niteliğinde tasarlanmıştır. 2006 yılının ekim ayında Google tarafından satın alınan bu sistem, 3 kişinin ortak çalışması sonucunda ortaya çıkmıştır. Ziyaretçi sayısının her geçen yıl hızla artması Youtube üzerinden yayınlanan videoların kalitesini, süresini ve boyutunu arttırarak bu platforma yeni bir boyut kazandırmıştır. Örneğin, Youtube aracılığı ile kaçırdığınız bir diziyi kısa partlar halinde izlemeniz mümkündür. Merak ettiğiniz, öğrenmek istediğiniz ya da eğlence amaçlı kullandığınız Youtube, her türden isteklerinizin tam anlamıyla video karşılığıdır. Tüm bunların yanı sıra yakın geçmişten bu yana Youtube, kişilere ekonomik destek de vermektedir. Çok ilginç ya da eğlenceli videoları Youtube’a yükleyerek para kazanmanız artık çok kolay.

Adım Adım Youtube’dan Para Kazanmak

Youtube’dan gelir elde etmeyi hedeflen kişi, öncelikle sabırlı ve planlı olmalıdır. Size çok ilginç gelen bir video ilgi göremeyebilir ya da fark edilmeyebilir, hatta bu durumun haftalar belki de aylar alması mümkündür. Titiz ve dikkatli çalışmaların yürütülmesi halinde elbette sonuçlar olumlu olacaktır. Fakat şu bir gerçektir ki diğer internetten para kazanma (Facebook, Twitter gibi) yöntemlerine oranla Youtube’dan para kazanmak hem daha kolay hem de daha fazla gelir elde etme olanağı olan bir sistemdir. Youtube’dan para kazanmak için belirli prosedürlerin uygulanması gerekir. Bunlar;

1) İlk aşamada Youtube hesabınızı aktif (monetize) edin. Hesabınızı aktif etmenizdeki husus, yüklemiş olduğunuz tüm videolarda Google reklamlarının olmasına müsaade etmenizdir. Bir nevi Youtube ortaklığı da diyebiliriz. 2013 yılı itibariyle para kazandırma özelliği eklenen bu platformda açılan kanallar hızla yayılmaya başlamıştır. Özetle, yüklediğiniz videolardan para kazanmak için Adsense hesabınızı Youtube kanalı ile eşleştirip videolarda reklam görüntülerine izin vermelisiniz.

2) Youtube’dan para kazanmak, tıklama başına belirlenmektedir. Bu aşamada yüklediğiniz videonun üst seviyelerde görüntülenmesi gerekir. Ayrıca düzenli ve yüksek kazançlar sağlamanız Youtube partneri olmanızla mümkün olmaktadır. Youtube partneri olabilmek için, videoların yüksek kalitede olması ve minimum 100 tıklanma alması gerekir. Youtube partnerlik sayesinde gelir elde etmek isteyen kişiler kaliteli, özgün ve bilgi verici videolarıyla hedef kitleye hitap ederken, Youtube’un çeşitli özelliklerinden faydalanmaktadır.

Youtube’dan daha fazla para kazanmak için ne yapılabilir?

1. Video etrafında ki hatırlatmalar

Youtube da video izlerken sağında, solunda bulunan ufak hatırlatmaları birçok kişi kapatmakta ya da yok saymaktadır. Fakat bir o kadar da dikkatini çeken kişiler bulunmaktadır. Videolar arasında bağlantı kurmanızı sağlayacak bu yöntem ile tıklanma sayısını arttırabilir ve Youtube üzerinden daha fazla kazançlar elde edebilirsiniz.

2.  Playlist

Playlist, videolarınızı ardı ardına sıralayan bir uygulamadır. Youtube’dan para kazanmaya olan etkisi ise arama sonuçlarında çıkan videoların listeler halinde sıralı bir biçimde gözükmesidir. Bu durumda arama yapan kişi ilgili videodan sonra listedeki diğer videoyu izlemesi de yüksek ihtimaller arasında yer alacaktır.

3. Ne kadar çok üye, o kadar kazanç

Youtube da üye sayısının artması garanti tıklanma almanız anlamına geliyor. Youtube’a yüklediğiniz videolar üye olan kişilerin ana sayfasında gözükmekte ve büyük olasılıkla izlenmektedir.

4. Trend konuları takip edin

Youtube kanalınızda bir düzenleme yaparak, Google’da son dönemin trend konularını araştırabilir ve bu konulardan videolar yükleyebilirsiniz. Bu yöntem son derece basit olmakla birlikte, hemen herkesin tercihleri arasında yer almaktadır.

Belirtilen hususlara ek olarak, Youtube’dan yüksek gelirler elde etmek ve izlenme oranını yüksek tutmak için, videolara etiket yüklemeli (arama motoru veya seo uyumlu kelimeleri seçmek), video içeriklerini ilgi çekici konulardan oluşturmalı ve süresini uzun tutmalısınız. Youtube’dan para kazanmak özet olarak yukarıdaki gibi belirtilse de temel noktayı videonun içeriği oluşturmaktadır. Hedef kitlenin dikkatini çeken bir video bulamadığınız taktirde maalesef istediğiniz tıklanma oranlarına ulaşmanız mümkün olmamaktadır.

Kimler Youtube’dan Para Kazanabilir?

Bilgisayar ile internet erişiminin sağlandığı ortamlarda gününün belirli saatlerini Youtube geçirebilen her ihtiyaç sahibi Youtube üzerinden para kazanabilir. Fakat ne yazık ki Youtube kullanmak tek başına yeterli olmayacaktır, makalemizde belirtildiği gibi programlı çalışma ve sabır olmak bulunması gereken temel özelliklerdir.

Youtube’dan Yüksek Kazanç, Sabit Gelir Mümkün Mü?

Youtube aracılığı ile yüksek kazançlar sağlamak, hatta bu durumu rutin hale getirip aylık düzenli paralar kazanmanız mümkündür. Ancak bunun için daha profesyonel işler yapmalı ve iş disiplinini prensip edinmeniz gerekir. Profesyonel çalışmalar gözünüzü korkutmamalıdır. Burada kastedilen durum, Youtube’dan para kazanma yollarını ve püf noktalarını kurallarına göre uygulamaktır. Örneğin, Youtube kanalına 1 gün yükleme yapıp 3 gün pasif kalmanız kazancınızı da etkileyecek ve daha az para kazanmanıza sebep olacaktır. Bunun dışında videonun kalitesi, uzunluğu ve popülerliği tıklanma ihtimalinizi arttıracağından, bu özelliklere sahip videolar paylaşmanız kazancınızı kat kat arttıracaktır.

Youtube Telif Hakkı İhlali Nedir?

Sanal ortamda telif hakkı aramak son derece kapsamla ve çözümü zor bir konudur. Çünkü internette yüklenen bir videonun yayılması son derece hızlı olmaktadır. Bu durumun önüne geçebilmek için kişiler çareyi telif haklarını koruma da bulmaktadır. Kanal sahipleri özgün görüntüler kullanmalı, kopya videolara dikkat etmeli ve en önemlisi videolarda telif hakkına sahip olan müzik veya görüntülere asla yer vermemelidir. Video paylaşarak para kazanan kanal sahipleri tek seferlik yapılan telif hakkı ihlalinde uyarı niteliğinde ihtar almaktadır. Üç telif hakkı ihtarı almanız halinde ise;

– Hesabınıza ait tüm videolar kaldırılır,
– Yeni hesap oluşturmanız engellenir,
– Hesabınız iptal edilir.

Tüm bu hususların yaşanmaması için telif hakkı ve ihlali hakkında detaylı araştırmalar yapmanız ve bu konudaki maddelere itibar etmeniz gerekir.

Kaynak; parakazan724.com

5 Yorum

  1. Yotuube’dan video yayınlayarak bende para kazanıyorum ama telif haklarını ihlal edecek videolar yayınlamamanız lazım o nedenle düzgün ve yasal olarak işlemler yapmalı ve para kazanmalısınız. Zaten admin bilgileri detaylı bir şekilde paylaşmış bize düşen bu yazıları ciddiye alarak uygulamak olacaktır.

  2. Valla youtuber olmak youtube üzerinden para kazanmak için çok uğraştım hocam ama beceremedim :D. Keşke yapabilsek ama çok zor.

  3. youtube’da para kazanmanın 2 yolu var, ya şaklaban olucaksın ya da özgün kaliteli içerik üretip yavaşta olsa kitle yaratıcaksın

Yorum Yap